Skocz do zawartości

Problem z BIOSem - CMOS checksum error. Tego jeszcze świat nie widział...


Recommended Posts

Witam,

 

Pierwszy raz spotkałem się z problemem którego nie potrafię rozwiązać ani wuja google nie pomaga.

Przejdę do rzeczy.

Składałem "nowy" piecyk który miał bazować na płycie: Abit IX38 GT3
Piecyk złożony, komponenty podłączone. Czas na instalację systemu i innych ciekawych programów!

Chciałbyś... pomyślał koleszka BIOS Award

Otóż ten dziad, ukazał mi po wykonaniu operacji POST
CMOS checksum error!  A na zegarze na płycie Kod: 7F
Zatem wciskając przycisk DEL chciałem przejść do BIOSu, niestety ukazuje się "czorny ekran" i stoi tak sobie migając podłogą w lewym górnym rogu.
Spokojnie, wszystko pod kontrolą! Przecież wystarczy wymienić baterię czy i przy pomocy zworki zresetować BIOS i wszystko będzie hulać!

Zatem zrobiłem tak jak mówiłem, niestety... to nic nie dało. Dalej ten sam komunikat i takie same reakcje na jakiekolwiek czynności.

Wykonywałem już wiele kombinacji alpejskich, od wyciągnięcia jednej kości pamięci RAM po przekładanie jej w każdy możliwy slot.
Odłączenie wszystkich zbędnych nośników itd.
Próba wymuszenia uruchomienia systemu - też z niepowodzeniem.

Dosłownie nic nie mogę zrobić. Jakiekolwiek propozycje?



 

Link to post
Share on other sites

Klawiaturę masz pod usb? Spróbuj z klawiaturą na PS/2 lub z przejściówką.

 

Zatem wciskając przycisk DEL chciałem przejść do BIOSu, niestety ukazuje się "czorny ekran" i stoi tak sobie migając podłogą w lewym górnym rogu.

Chce bootowac ale nie ma z czego, DEL nie zaskoczył.

Link to post
Share on other sites

Możliwe, że to jakieś zwarcie na płycie lub w podstawce procesora albo awaria kości biosu. Rozmontuj zestaw całkowicie i ponownie zacznij go składać, sprawdź dokładnie piny w podstawce procesora. Sprawdź też wszystkie porty USB, com, czy nie mają zwarcia, zworki czy masz je dobrze ustawione.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...