Skocz do zawartości

Elektronika zza granicy - cło/vat/dodatkowe opłaty?


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez FeX,

Recommended Posts

Zamierzam zamówić ze sklepu www.gearbest.com telefon za 150$ + laptop za 500$. Na jakie dodatkowe opłaty powinienem się szykować i ile mnie wyniosą? Istnieje jakaś granica cenowa zwolniona ze wszelkich dodatkowych opłat przy zamówieniach zagranicznych?

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Cło + VAT.

 

Samego VATu będzie prawie 150$, cło to kolejnych kilka % wartości zamówienia.


Poniżej 22 EUR - brak należności za cło, podatek VAT czy inne opłaty celne, chyba, że towary są objęte akcyzą
22- 150 EUR - podatek VAT i opłaty celne wg stawek danego kraju
Powyżej 150 EUR - cło, podatek VAT i opłaty celne wg stawek danego  kraju

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Czy opłata będzie, czy też nie to kwestia szczęścia. W urzędach pracują przecież zwykli ludzie, a w Polsce urzędy nie są modernizowane od dawna, w wielu poczujesz się, jak w czasach PRL-u.

 

Mam sporo szczęścia, bo paczek powyżej 22€ czyli łapiących się na opłaty miałem pewnie z kilkadziesiąt, jeśli nie setkę. Płaciłem jedynie wtedy, gdy zamawiałem kurierem słuchawki z Japonii, co akurat przekłada się na duże prawdopodobieństwo opłat ze względu na wybrany transport.

 

Powyżej 40€, masz zgodnie z wrzuconymi przeze mnie zakresami 23% VAT-u oraz kilka % opłat celnych, więc w najgorszym wypadku dopłacisz 28-30% wartości zamówienia (włącznie z transportem).


Oczywiście mowa o zamawianiu towarów spoza UE.

Link to post
Share on other sites

Na samym początku dostajesz list z UC, w którym stwierdzają nałożenie opłat celnych. W liście proszą o wysłanie informacji na temat paczki oraz jej wartości tj. przedstawienia wykonanej płatności. Może to być wyciąg z banku/karty płatniczej, skany, coś czym możesz udowodnić wydaną kwotę. Te informacje można przesłać mailem, listem, co wolisz. Wszystkie informacje będą podane w liście z UC.

 

Następnie paczka trafia na pocztę. U siebie musiałem ją odebrać samemu. Zanim jednak paczkę dostaniesz opłacasz należności z tytułu zatrzymania w cle.

Link to post
Share on other sites

Czyli zamawiając z Anglii "jeszcze" urząd celny nie ma nic do narzucania dodatkowych opłat, niezależnie od kwoty zamówienia? Płacę tylko za towar + przesyłkę do sklepu i tyle?

 

Może się ktoś wypowiedzieć kto zamawiał coś z UK? ;)

Link to post
Share on other sites

@labik póki co w Unii "jeszcze" obowiązuje traktat o swobodzie przepływu towarów, usług i ludzi więc fizycznie nie ma prawa być opłat celnych wewnątrz Unii. Napisałem jeszcze bo w Brukseli rządzi taka banda tumanów że wszystkiego się można spodziewać.

Link to post
Share on other sites

Wewnątrz EU nie ma opłat celnych, jak kolega wyżej napisał. Cena towaru to cena podana w zagranicznym sklepie + wysyłka nawet jeśli podany kraj ma inną stawkę VAT, bo osoba fizyczna opłaca VAT w kraju zakupu. Co innego, gdy transakcja jest przeprowadzana przez osoby prowadzące działalność. Zakupują towary z zagranicy wolne od VATu, a VAT opłacają w kraju do którego towar zostaje dostarczony.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

A co jeśli poproszę znajomego pracującego w Anglii (chyba teraz każdy z nas ma takiego) o zamówienie na przykład karty graficznej w Amazonie na adres znajomego w Anglii i ten znajomy przywiezie mi tą kartę do Polski bo akurat jedzie na urlop?Muszę wtedy zgłosić to do urzędu skarbowego żeby naliczyli mi VAT?No chyba nikt o zdrowych zmysłach by tego nie zrobił?

Link to post
Share on other sites

A co jeśli poproszę znajomego pracującego w Anglii (chyba teraz każdy z nas ma takiego) o zamówienie na przykład karty graficznej w Amazonie na adres znajomego w Anglii i ten znajomy przywiezie mi tą kartę do Polski bo akurat jedzie na urlop?Muszę wtedy zgłosić to do urzędu skarbowego żeby naliczyli mi VAT?No chyba nikt o zdrowych zmysłach by tego nie zrobił?

Anglia wciąż jest w UE i będzie jeszcze jakiś czas. Negocjacje w sprawie wyjścia z unii jeszcze się nie zaczęły a sam proces potrwa najprawdopodobniej dwa lata. W związku z tym możesz sobie sam zamówić co chcesz i nikt ci nie ma prawa nałożyć cła wewnątrz unii.

Link to post
Share on other sites
  • 3 miesiące temu...

Odkopie trochę post bo tak jak ja może ktoś tu jeszcze trafi, to co napisał FeX wprowadza trochę w błąd. Cło na elektronikę wynosi magiczne 0 bo go porostu w przypadku elektroniki nie ma. Być może FeX zamawiał coś kurierem a np taki DHL nalicza sobie koszty za odprawę celna. VAT natomiast może zostać naliczony od każdej kwoty a powielany mit z którym się często spotykam, że jest to 25$ bądź 50$ jest nie prawdą.

 

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to post
Share on other sites

Szkoda, że nie dostałem żadnego dokumentu z poczty dotyczącego wysokości opłat celnych, bo tych składników wchodzących było kilka, tzn. cło, VAT, opłaty celne (manilulacyjne) i chyba koszty wysyłek z UC. Gdy towar wpada na cło wszelkie opłaty zostają wliczone, a wartość cła zależy od grupy towarów i jak wspomniałeś na elektronikę wynosi 0%, ale ono jest :)

Niby sa te przedziały, ale w praktyce to wygląda naprawdę różnie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...