Skocz do zawartości

Jak wielka jest różnica 128bit a 256bit w full hd?


Recommended Posts

Witam. Zastanawaim się jaka jest różnica między tymi szynami danych. Wiem, że każda karta różni się inną specyfikacją, znaczenie przy rozdzielczościach też jest oraz przy wolniejszych pamięciach no ale to nie uzasadnia mojej nadal mojego pytania; Dlaczego konkurent np: dla geforca z 128 szyną jest lepszy od radeona?Znalazłem jeszcze takie coś:

64 bit – najniższa wartość, niezalecane do gier
128 bit – podstawowa wartość, mało wymagające gry w rozdzielczości HD
256 bit – wysoka wartość, wymagające gry, w rozdzielczości Full HD
384 bit – bardzo wysoka, do wymagających gier, w rozdzielczości Full HD, QHD i 4K
512 bit – bardzo wysoka, do wymagających gier, w rozdzielczości Full HD, QHD i 4K
4096 bit – najwyższa wartość, topowe produkty dla najbardziej wymagających graczy i do i 4K
Co nie zminia faktu, że 128 bit ma więcej fps w grach niż karta z 256 bit szyną (nie mówie, że każda). prosiłbym o rozjaśnienie mi tego.
 
Link to post
Share on other sites

Nie przejmuj się szynami danych w kartach graficznych. Praktycznie rzecz biorąc im szersza szyna danych, tym szybciej dane mogą być transportowane między gpu a vram. Pomyśl o tym jak o dwu, trzy, czteropasmowej autostradzie.

Nie ma to jednak większego wpływu na wydajność, ponieważ ważniejsze są architektura karty, taktowanie rdzenia i pamięci, liczba jednostek cieniujących i teksturujących, do pewnego stopnia ilość vram. Jeśli te parametry kuleją to najszersza szyna danych nic nie da.

Link to post
Share on other sites

Praktycznie rzecz biorąc im szersza szyna danych, tym szybciej dane mogą być transportowane między gpu a vram. 

Oczywiście o tym samym taktowaniu? No ale skoro przejść z 128 na 256 (ta sama karta) to czy to będzie dwukrotny przyrost wydajności ze strony karty graficznej? Skoro wspomniałeś do pewnego stopnia vram to znaczy, że mógłbym parównać nadużycie już zbyt dużej ilości vram do "zapchanej" autostrady?

Link to post
Share on other sites

robiłem taki eksperyment na GTA V Fullhd Wysokie benchmark miałem av 45 a min 29 przy przepustowości 104GB/s

spadek fpsów odczułem dopiero przy 67 gb/s więc równie dobrze mógłbym mieć 64bit GDDR5   

Link to post
Share on other sites

sporo zależy też od tego jakie pamięci masz w grafie

tzn na jakich taktach chodzi rdzeń a na jakich pamięci.

bo dziś przepustowość szyny nijak nie ma się co do wydajności.

Tak szyna miała by już raczej znaczenie pomiędzy gddr3 a 5.

Dzięki wszystkim już za rozjaśnienie tematu. Ale takie pytanie jak producent robi, że się zwiększa przepustowość?

Edytowane przez stafor006
Link to post
Share on other sites

Tak szyna miała by już raczej znaczenie pomiędzy gddr3 a 5.

Dzięki wszystkim już za rozjaśnienie tematu. Ale takie pytanie jak producent robi, że się zwiększa przepustowość?

przy mniejszych szynach daje gddr5 o wysokiej częstotliwości i juz mam wysoką przepustowość - taki 8800GTX miał bodajże szynę 512 bit, a dostaje srogie baty od radzia hd7770 z szyną 128bit, chyba daje do myslenia , co nie?

Link to post
Share on other sites

przy mniejszych szynach daje gddr5 o wysokiej częstotliwości i juz mam wysoką przepustowość - taki 8800GTX miał bodajże szynę 512 bit, a dostaje srogie baty od radzia hd7770 z szyną 128bit, chyba daje do myslenia , co nie?

Tokładnie to 384 ale po co tyle dawali skoro maksymalna przepustowość to 84 GB/s?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...