Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników! :)

Stoję przed kupnem pierwszego w życiu komputera stacjonarnego! (wcześniej budżetowe laptopy :))

Tak więc dysponuję budżetem do ok 2200zł na samą puszkę ( tak wiem nie jest to za wiele ale też nie oczekuję od kompa cudów).

I tak:

  • Zastosowanie komputera : głównie zabawa z muzyką (Cubase) oraz renderowanie krótkich koło 10 min filmików ze 3 razy w tygodniu (Sony Vegas). W gry nie gram.
  • Maksymalna kwota : 2200
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : do końca czerwca
  • Których części potrzebuję : całej jednostki /edit oprócz monitora, myszki i klawiatury/
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : w przyszłości pewnie tak
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : obecnie lg w1934s ale planowany późniejszy zakup 22cali na ips
  • Specjalne wymagania : w miarę komfortowa praca podczas składania krótkich filmików w SV, oraz przy nagrywaniu piosenek i wokali w Cubase
  • Własna propozycja zestawu : ogólnie z tego co się troszkę zorientowałem to ludzie polecają albo i3 6100 + gtx 950 lub i5 4460 + gtx 750, Z reszty rzeczy to ram chciałbym 1x 8Gb ( za jakis czas dorzucę drugie 8), dysk 1Tb + jakiś mały dysk ssd. Obudowa/wygląd nie ma znaczenia. Na płycie oraz konkretnych markach podzespołów się nie znam tak więc zdaję się na Was :)
  • Inne : obecnie posiadam lapka na dual core 2x2Mhz 4Gb ram i g205m i średnio render wynosi 2min filmu = godzina renderowania :) Tak więc co by nie było będę się cieszył, że nowy komputer poradzi sobie z tym szybciej :D

Tak więc to chyba tyle co chciałem przekazać. Liczę na pomoc. Kompa chciałbym kupić kompletnego gotowego do odpalenia ( ewentualnie poprosił bym kumpla aby mi go złożył z zakupionych części bo ja tego sam nie zrobię :P ).

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam! :)

Edytowane przez rafalo333
Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Nigdy nie pracowałem z Sony Vegas, ale jeśli do renderingu program nie używa karty graficznej tylko samego procesora i potrafi obsłużyć wszystkie rdzenie, to zastanów się nad i7, będziesz miał naprawdę dużą różnicę. Pracuję w programach CAD mam w dwóch komputerach podobnie taktowane i5 i i7 i przy renderingu animacji bez użycia karty graficznej i7 jest prawie dwukrotnie szybsze. Także jeśli SV używa tylko procesora i komputera nie używasz do gier, to nie potrzebujesz karty graficznej tylko wystarczy ci ta zintegrowana w procesorze, a więcej funduszy możesz przeznaczyć właśnie na procesor.

 

Twój budżet powinien wystarczyć na i7 4790/6700 (około 1450 zł) z tanią płytą główną (250-300zł), 8 GB ram (130zł), dysk 1TB (230zl) i prawie 200zł zostanie ci na budę z zasilaczem (ceny z komputronika). SSD byś sobie dokupił później. Co do konkretnego modelu płyty to ci nie podpowiem bo teraz za rzadko bawię się w składanie komputerów. Wydajności i7 w aplikacjach wielowątkowych nie dogoni żadne, nawet kosmicznie podkręcane, i3 czy i5. Nie musisz też inwestować w wypasioną płytę główną i lepsze chłodzenie na procka żeby móc bawić się w overclocking bo wydajność i7 na pewno ci starczy, a na standardowych taktowaniach sprzęt będzie działał stabilniej.

 

Fajną opcją są tez gotowe zestawy "renomowanych" producentów - gotowe do odpalenia po wyjęciu z kartonu (tak jak chcesz). Nawet z reguły myszka i klawiatura jest w zestawie. Niestety ceny zaczynają się troszkę poza twoim budżetem - musiał byś dołożyć 150-200zł. "Na szybkiego" na skąpcu znalazłem:

- i7 6700, 8 GB DDR4, 1TB HDD Lenovo Ideacentre 300 bez systemu w Vobisie za 2349zł,

- i7 4790, 4 GB DDR3, 500GB HDD, Fujitsu Esprimo P420 z Windows 7/10 Pro w Neo24 za 2399zł (super oferta biorąc pod uwagę cenę samego systemu w wersji pro).

Sorki ale nie dam linków bo nie mogę ich wkleić, a nie chce mi się szukać jak to zrobić ;). Oba komputery są w standardowych obudowach także w środku powinien być zwykły zasilacz ATX około 300W, a płyty główne w tego typu komputerach to z reguły mikroATX z dwoma gniazdami na pamięć.

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Sony właśnie używa karty graficznej zwłaszcze gdy ma ona CUDA.

wsparcie amd w vegasie miażdży cuda od nv.

 

Zestaw trochę na wariata.

1 x  Intel Core i5-6400 /2.7GHz, 6MB, LGA1151, BOX/ 1 x  AsRock H110M-DGS /intel H110, DDR4, LGA1151/ 1 x  Crucial 8GB 2133MHz CL15 1 x  Asus Radeon R7 370 StriX Gaming DCII 2GB (995/5600) 1 x  SilentiumPC Regnum RG1 Pure Black 1 x  Liteon iHAS122 SATA (black) 1 x  Toshiba 1TB 7200rpm 32MB cache SATA600 1 x  Antec VP-PC 400W 120mm

 

Wydajne 4 rdzenie/4 wątki bez możliwości oc na budżetowym mobo. Do vegasa- r7 370 w wersji asusa z cichym półpasywnym chłodzeniem.

 

Budżetowe mobo i 8gb ram na start. Obudowa z piwnica na zasilacz i wentylem 120mm. Zasilacz z 336w na +12v spokojnie wystarczy.

 

Na start masz 1 hdd. Jak najszybciej dorzuć kolejny dysk i 8gb ram. Będziesz wtedy miał osobne nośniki na zapis/odczyt. Znacznie przyśpieszy to render.  

Kod na darmowe złożenie i wysyłkę do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa

Link to post
Share on other sites

Co prawda budżet "trochę" przekroczony, wyszło 2526zł. Ale może warto się zastanowić nad taką konfiguracją:

 

Xeon E3-1231v3 podobno to odpowiednik i7 tylko bez zintegrowanej karty, do tego wcześniej polecony R7 370 tylko troszkę tańszy.

Link do koszyka: https://www.morele.net/inventory/info/sbPrO3/

 

Ostatnio Lipton na kanale morele proponował ten procesor do stremowania, natomiast na innych forum związanym z tworzeniem wideo czytałem różne opinie jedni polecają i7 ze zintegrowaną kartą natomiast niektórzy uważają Xeona + GPU za bardzo dobre rozwiązanie do renderowania.

 

Niestety osobiście nie miałem do czynienia z Xeonem, ale sam kupiłem i7 6700K ze względu na obróbkę wideo i jestem bardzo zadowolony z jego sprawności, nie wchodził bym raczej w i5 do takich zastosowań.

 

W kwestii budżetu, zawsze można spróbować na czymś oszczędzić np kupując używki, jeżeli boisz się kupować tych ważniejszych elementów typu CPU/GPU, możesz poszukać jakieś taniej obudowy używanej czy kości Ram DDR3 1600 (w kości raczej nie ma się co zepsuć) - zawsze 100-150 do przodu.

Edytowane przez badi91
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...