Skocz do zawartości

RAID 0 z dwóch dysków SSD M.2, a SLI na Z170


Recommended Posts

Cześć. Buduję właśnie swój nowy komputer. Stoję teraz przed wyborem płyty głównej. Będzie to coś na chipsecie Z170 (do tego i7 6700k). I tutaj zaczynaj się moje wątpliwości... Pierwotnie chcę tam wsadzić GTX 1080 i ten dysk: https://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-m-2-2280-256gb-pcie-3-0-mzvpv256hdgl-00000-771899/ . Po jakimś czasie chciałbym dorzucić drugą kartę i spiąć je w SLI i do tego drugi taki sam dysk. Czy to będzie działąć? 
Czytałem, że 6700k ma 16 lini PCI (czyli tyle co potrzebuje SLI, bo 2x8), a co wtedy z dyskami? Są one wprawdzie na złącze M.2, ale (chyba) działają na interfejsie PCI. Wyjaśnijcie mi proszę.

Dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

O jakiej płycie głównej myślisz? I czy będzie mieć dwa złącza M.2?

16 linii podzielisz na PCI-E 2x8 na karty jeśli drugą takową kupisz.

Dysk oczywiście M.2 PCI-E 3.0 x4 zajmie resztę linii (4 linie) wydzielone dla złącz fizycznych, złącza M.2 i PCI Express Gen3.0 x4, w których jedno wyklucza działanie drugiego. Więc drugi taki sam dysk nie zostanie wykryty (prawdopodobnie), pozostaje SATA Express (o ile będziesz miał takie złącze) bądź standard SATA ).

Link to post
Share on other sites

ogólnie M.2 w z170 idzie przez chipset ( nie ogranicza linii dla grafiki których i tak jest mało, bo 16 ) 
Nie wiem jak z płytami co maja więcej niż jedno m.2 ( jeśli nie pisze, że po podpięciu dysku M.2, któreś złącze PCI-e 3.0 zmienia tryb na x4, lub x8 to oznacza to prawdopodobnie, że idzie przez chipset ( zwykle podpięcie dysku pod m.2 wyłącza 1 sataexpress = 2x sata 3.0 )  ) 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Myślałem na MSI GAMING M5, lub nad GIGABIT GAMING 3. Obie te płyty mają dwa złącza M.2 (jest coś napisane o Twin frozr, albo cośmierć w opisie od MSI). Głównie chodziło mi o to czy wogóle to pójdzie.

 

Jeszcze raz dzięki za pomoc.

 

A tak swoją drogą, to którą płytę główną wybrać? MSI lepsze (wnioskując po cenie)?

Link to post
Share on other sites

 

 

A tak swoją drogą, to którą płytę główną wybrać? MSI lepsze (wnioskując po cenie)?
po cenie to się można przejechać, zależy co się interesuje, dla mnie najważniejsza na MOBO jest sekcja zasilania, później dodatkowe kontrolery i złącza, a później  rozmieszczenie złącz.
Link to post
Share on other sites

szczerze to nie wiem, czy te płyty obsługują raid 0 na złączach M.2 ( przynajmniej w specyfikacji nie ma jasno napisane że obsługują, więc musisz poszukać w recenzjach i znaleźć ) 

Obie mają SLI, co do wydajności to nie tutaj, płyta jak coś to wyższy potencjał OC, na tych samych ustawieniach będzie ta sama wydajność na obu płytach. 

Link to post
Share on other sites

Właśnie o wyższy potencjał w OC mi chodziło ;-) 

 

A co do RAID 0, to własnie przeczytałem, że MSI to teraz nazwało Twin turbo m.2 ready.

 

To która według Ciebie lepsza (zwłaszcza nacisk na OC)?

Edytowane przez Blitz007
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...