Skocz do zawartości

Monitor do retro komputera


Recommended Posts

Witam, chciałem się dowiedzieć czy monitor SAMSUNG 797DF będzie dobry dobry do starego komputera.

Jest to jeden z nowszych monitorów ale mimo wszystko zastanawiam się czy będzie odpowiednio dobry obraz? Nie znam za dobrze monitorów CRT, u mnie szybko zagościł LCD. Może mi ktoś o nim coś napisać?

Link to post
Share on other sites

Jak był nowy to był dobry ale po tylu latach najważniejszy jest stan techniczny. Częste problemy monitorów CRT to wypalony kineskop i rozbieżność kolorów RGB. Ten model ma zalecane odświeżanie 85Hz przy 1024x768 więc warto przemyśleć w jakiej rozdzielczości chcesz go używać.

Link to post
Share on other sites

1024x768 w 85Hz to jeszcze da się przeżyć ale 75Hz przy 1280x1024 to już tortura dla oczu. Do tak wysokich rozdzielczości lepiej poszukać czegoś z 100Hz w 1024x768 i minimum 85Hz w 1280x1024. Tego konkretnego modelu nie używałem więc może ktoś inny opisze jego wady i zalety.

Link to post
Share on other sites

Jak wyżej. Swego czasu kupowałem monitory Samsunga jak np. 755DFX - 1024x768 100Hz. Z racji tego iż sporo czasu przed nim spędzałem.

Nie odczuwałem jakiegoś dyskomfortu. W przeciwieństwie np. do mojego kumpla, który miał jakiegoś Samtrona z niższym odświeżaniem i w fps'ach miał lekkie mdłości.

Link to post
Share on other sites

Według specyfikacji z ftp://ftp.msan.hr/Docs/Samsung/CRT/797DF.pdf 797DF ma odświeżanie zalecane 85Hz przy 1024x768 i 1280x1024 czyli nie jest źle. Obsługuje również 1280x1024@89Hz i 1024x768@116Hz tyle że nie wiadomo z jakich przyczyn producent nie zaleca tak wysokiego ustawienia. Być może obraz traci na jakości a być może istnieje ryzyko uszkodzenia monitora. Kiedyś tak załatwiłem 15" CRT, niby działał przy 100Hz ale przegrzewał się jakiś układ i siadało odchylanie kineskopu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dla mnie osobiście 75Hz w CRT już jest okej, ale im więcej tym lepiej będzie się grało. Zamówiłem sobie 797DF, miejmy nadzieję, że będzie dobry (chociaż nie wiem czy dojedzie w całości).


Właśnie testuje 797DF. Można go używać 1280x1024 w 85 Hz, a 1600x1200 w 75 Hz. Czyli wręcz idealnie. Świetny monitor, ostrość i kolory bardzo dobre. Jeśli ktoś potrzebuje monitora do swojego retro pc, to polecam 793/795/797 DF/MB.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Witam. Chciałbym się dowiedzieć jaki mam wybrać monitor 19 cali do mojego retro pc. Do wyboru mam tylko to co na olx i allegro więc wybór jest mały.

 

Znalazłem takie monitorki:

LG 915FT - kiedyś używałem podobnego modelu tylko, że 17 cali i obraz był po prostu niesamowity(jak na crt)! Aż szkoda, że wyrzucony został ;( .

SAMSUNG 997DF

 

Jakby ktoś mógł doradzić co wybrać (nie tylko z tych dwóch) to byłbym bardzo wdzięczny. Najchętniej chciałbym coś high end ale nie ma :(. W ogóle znaleźć 19 dobry cali to cud!

Link to post
Share on other sites

Oba są podobnej klasy (sprawdź ew. który ma wyższe odświeżanie w rozdzielczości w której zamierzasz pracować). Generalnie high end to Trinitrony i Diamondtrony. Jeśli znajdziesz coś z takim kineskopem to zazwyczaj nie ma lipy. Flatrony i odpowiedniki Samsunga to były 'nalewki' a Sony i Mitsu wycinki walca (w odróżnieniu od typowego CRT który był wycinkiem kuli).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki cooger. Lepszy z odświeżaniem jest LG. Drogi coooger z jednym zgodzić się nie mogę z tym, że niby flatrony to nadlewki! Otóż Miałem 17 cali LG i był płaski jak LCD. Samsung też płaski jest bo mam 17 cali ale widać trochę zakrzywienie. Ten LG który miałem był po prostu niesamowity. Ja byłem taki głupi taki głupi, że go oddałem na złom. Głupi byłem? Byłem debilem nad debilami bo pozbyłem się monitora prawie nówki! Aż płakać mi się chce bo gdzie teraz taki znajdę. Pracowałem wtedy w rozdzielczości 1280x1024 i grałem w 1600x1200. Ostrość była prawie jak w LCD i nawet nie myślałem wtedy bo nie znałem się wtedy tez za bardzo, że CRT mają kiepską ostrość. Kolory i kontrast a nawet geometria była nieziemska! I uwaga! Miałem EIZO 21" F ileś tam i wiesz co. Takiego gufna to nie widziałem. Ostrość w 1280x1024 na 21" wyglądało gorzej jak na moim 797df od samsunga s niby eizo to dobra jakość.Oddałem za free tego grata i nadal szukam CRTka, który byłby jak ten LG którego widziałem. Ach głupi był człowiek ale trudno. Cooger a jaki ty masz CRT?

 

Pozdro!

Link to post
Share on other sites

Nie lubię kiedy czas tutejszych ekspertów czy innych ludzi służących pomocą w wolnym czasie, jest marnowany przez osoby które najpierw zbierają pokaźną pulę ostrzeżeń a potem wracają tu z multikontem. Skoro nie potrafisz poszanować tutejszych zasad, to czekaj na swoją kolej. Temat zamykam.  :zamykamy:

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...