Skocz do zawartości

Podkręcanie R9 290 - wyższe zegary tylko podczas obciążenia


Recommended Posts

Witam wszystkich ponownie!

 

Wakacje się zbliżają wielkimi krokami, znowu więcej wolnego czasu, więc postanowiłem swojego MSI R9 290 (wersja niereferencyjna) wziąć w obroty :).

 

 

I natrafiłem na bardzo intrygującą zależność. A mianowicie, kiedy podkręcam pamięć podczas pracy jakiegokolwiek benchmarka (pod obciążeniem), osiągam piękne 1550MHz. Natomiast jeżeli próbuję  podkręcić pamięć bez obciążenia - ustawienie zegara na 1400MHz kończy się czarnym ekranem.

 

Może ktoś z Was wie w czym jest problem? Przyznam szczerze, że chciałbym podgonić swojego Radeonka ;), szczególnie że premiera RX 480 tuż tuż.

 

Myślałem, że może to coś z napięciem? Ekspertem nie jestem, ale chyba napięcie VDDC w mojej karcie jest stałe i wynosi 1V i nie da się nim sterować z poziomu Afterburnera.

 

 

Pozdrawiam,

Michał :)

Edytowane przez silentmichal
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź!

 

Czyli napięcie na pamięciach jest także związane z napięciem na rdzeniu, dobrze rozumiem? Wtedy jakbym dodał ogólny offset napięcia to mogłoby pomóc? Wtedy jak ma się do tego odczytywana w GPU-Z wartość VCCDI która jest w teorii stała? W rzeczywistości jest inaczej?

Link to post
Share on other sites

290/290X są dziwne jeśli chodzi o podkręcanie. 

 

moja 290x - bazowo 1040/1250 (5000). Przy zabawie z power limit i core voltage pamięć idzie max1400 przy nie ruszanym rdzeniu. Natomiast jak tylko podniosę rdzeń do 1100 to pamięć robi 1600 bez problemu. Przy podniesieniu rdzenia na 1250 pamięć robi ~1720 (mam jedynie problem ze schłodzeniem vrm1). 

Link to post
Share on other sites

 

 

Myślałem, że może to coś z napięciem? Ekspertem nie jestem, ale chyba napięcie VDDC w mojej karcie jest stałe i wynosi 1V i nie da się nim sterować z poziomu Afterburnera

 

VDDCI states w biosie wynosi 1000 dla R9 290 i tego nie ruszamy bo i tak oc pamięci zależne jest od jakości wafla/gpu i napięcia.  

Link to post
Share on other sites

Hmm, faktycznie dziwnie jest to rozwiązane w kartach z Hawaii :>.

 

W ogóle u mnie to cyrki z OC są i z temperaturą, niby ASIC wysoki bo 86,5%, ale to tylko mnie utwierdza, że to niewiele nie znaczy, bo przy offsecie -50mV i domyślnych taktowaniach karta się grzeje nawet do 86 stopni pod obciążeniem (pasta wymieniana, gdzie normalnie nie powinno być chyba więcej niż 80 stopni; o FurMarku już nie wspomnę).

 

Wiem, że to lekkie zejście z tematu, ale nie widzę sensu zakładać nowego:

Jak to wygląda z niereferencyjnym R9 290 od MSI i jego kompatybilnością z Accelero Xtreme III? Chciałem je założyć, bo w sumie świetne chłodzenie leży i się kurzy. Jednak czy rdzeń R9 290 nie jest lekko "zapadnięty" tak jak ma to miejsce np. w późniejszych wersjach R9 280 (czy nawet już 7970 chyba)? Ktoś coś wie, cokolwiek?

Bo raz już próbowałem założyć, jednak próba spełzła na niczym - temperatura rosła w zastraszającym tempie. Albo czegoś nie dokręciłem, albo niekompatybilne już całkowicie (na referenta da się założyć).

 

Z góry dzięki za info ;)

Link to post
Share on other sites

Chłodzenie rdzenia w 290 to nie jest jakiś problem. Schłodzenie vrm1 i 2 to jest wyzwanie. Ja z pełnym blokiem wodnym i aluminiowymi radiatorami na spodzie karty przy standardowym oc 1200/6000 po loopie jakiegoś benchmarka mam ~60 stopni na vrm gdzie rdzeń nie przekracza 50. 

 

 

Masz jedno z najlepszych chłodzeń na tym 290, Accelero raczej wiele nie wniesie co nie znaczy, że nie warto spróbować.

 

Zmieniałeś termopady? a jeśli tak to na jakie? (bo te oryginalne mają termo przewodność jak plastelina).  

Edytowane przez ernorator
Link to post
Share on other sites

U mnie paradoksalnie jest dokładnie na odwrót - to sam rdzeń osiąga wysokie temperatury, natomiast sekcja zasilania trzyma przyzwoity poziom 65 stopni (1), 55 stopni (2).

 

Więc termopady nie są problemem. Problem leży... właściwie to nie wiem gdzie ;)

Pasta była zmieniana i faktycznie w porównaniu do majonezu co był na początku poprawa była spora. Ale o temperaturach rzędu 80 stopni jak w recenzjach można pomarzyć :)

 

Też fakt, że teraz upał na dworze, w domu nie lepiej, a temperatura otoczenia na pewno ma wpływ na temperaturę podzespołów.


//EDIT

 

Problem rozwiązany. Faktycznie trzeba było zedytować BIOS karty - dzięki temu mój Radzisław ma teraz na pamięciach 1500MHz (podczas obciążenia), na pulpit i - mówiąc ogólnie - niskie zużycie energii, obniżyłem sobie do 1200MHz (bo niby po co mi więcej?) i jest naprawdę super. Teraz to już praktycznie R9 390 :P.

 

Gdyby tylko jeszcze dało się ten rdzeń fajnie podgonić :D  ale cóż takie życie :).

 

 

Dzięki za pomoc, pozdrawiam,

Michał.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...