Skocz do zawartości

i5 2500k podkręcanie na płycie gigabyte


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Mirinda,

Recommended Posts

Witam,
Jestem zielony jeśli chodzi o podkręcanie, gdyż nigdy tego nie robiłem... czytałem/oglądałem kilka poradników, ale prawie wszystkie są na innych płytach zrobione niż na tych od gigabyte'a - a jeśli są to "amatorskie", a nie na bardziej profesjonalnym poziomie typu 'Blackwhite TV' itd.

Coś tam ogarnołem jak powinno się to robić jednakże zazwyczaj w poradnikach o których wspominałem wcześniej jest mowa o ustawieniach których nawet nie ma w moim BIOSIE (np: Spread Spectrum - w którym jest mowa tutaj)

Chciałbym się dowiedzieć czy konieczna jest zmiana tych wszystkich ustawień czy CPU Ratio/Turbo Ratio + CPU Voltage (offset) starczy.

Komputer:

  • i5 2500k + Fortis 3 HE1425
  • Gigabyte G1.Sniper m3 (najnowsza aktualizacja BIOSU- F10f)
  • 16GB ram
  • Zasilacz Chieftec A80 CTG-650C, 650W, 85+
  • GTX 670, jednakże niedługo ją zmienie na coś lepszego (prawdobodobnie GTX 970) 

Dziękuję z góry za pomoc i pozdrawiam :)

Link to post
Share on other sites

Popróbuj na np. 1.3V i 4,2GHz.

Jak będzie stabilnie to idź w górę z mnożnikiem, a jak nie to dodaj trochę vcore.

Akurat to wiem jak działa i wiem jak działa też offset, jednakże chciałem się dowiedzieć czy konieczna jest zmiana innych ustawień typu PPL voltage ; CPU c3/c6 itd. - gdyż zazwyczaj w poradnikach jest kilka takich zmiań, a mając płyte od gigabyte'a niestety wszystkich nie mam / bądź mają inne nazwy i trudno mi je znaleść :)

Dziękuję z góry za pomoc.

Link to post
Share on other sites

http://forum.benchmark.pl/topic/70475-overclocking-%E2%80%93-czyli-jak-przyspieszy%C4%87-pc/ - tutaj byłeś ?

Możesz to robić z automatu (APP Center) jeśli twoja płyta to obsługuje. Wszyscy wiedzą,że lepsze wyniki osiąga się przy kręceniu "ręcznym",ale do tego to musisz bardzo dobrze poznać swój bios ,wiedzieć dokładnie co oznacza każda nazwa w ustawieniach (możesz sobie przetłumaczyć).

http://pccentre.pl/article/show/test-plyt-glownych-lga-1150-matx-z-chipsetem-b85/id=18067;page=18

Link to post
Share on other sites

http://forum.benchmark.pl/topic/70475-overclocking-%E2%80%93-czyli-jak-przyspieszy%C4%87-pc/ - tutaj byłeś ?

Możesz to robić z automatu (APP Center) jeśli twoja płyta to obsługuje. Wszyscy wiedzą,że lepsze wyniki osiąga się przy kręceniu "ręcznym",ale do tego to musisz bardzo dobrze poznać swój bios ,wiedzieć dokładnie co oznacza każda nazwa w ustawieniach (możesz sobie przetłumaczyć).

http://pccentre.pl/article/show/test-plyt-glownych-lga-1150-matx-z-chipsetem-b85/id=18067;page=18

 

 

Cześć, a więc napiszę co pozmieniałem najpierw:

 

CPU CLOCK RATIO - 45

PPL OVERVOLTAGE - DISABLED

CPU EIST - ENABLED

THERMAL MONITOR - ENABLED

CPU C1E - AUTO

CPU C3/C6 - DISABLED

BCLK - zostawiłem jak było, czyli 100

CPU VCORE - NORMAL

DYNAMIC VCORE - +0,005v

VCORE LLC - HIGH (lvl 3)

X.M.P - PROFILE 1

 

 

 

SPREAD SPECTRUM i EPU POWER SAVING - nie mam tego w swoim BIOSIE i także nie zmieniłem:

- VRM Frequency – Manual   
- VRM Fixed Frequency Mode – 350
- Phase Control – Optimized
- Duty Control – Extreme
- CPU Current Capability – 100% - zwiększamy jedynie w przypadku niestabilności przy wysokich napięciach
(bo nie mogłem tego znaleść :/ )

 

 

Zrobiłem testy w OCCT i (screeny) :

 

-55min OCCT

 

-niby wszystko fajnie (chyba) jednakże po:

2min w LINPACK nie wyglądało to ciekawie

 

-screen całości po OCCT i LINKPACK  (można powiększyć kliknięciem :) )

Dzięki z góry za pomoc :)

Edytowane przez werywolf1
Link to post
Share on other sites

Nie próbowałem, ok robi się :)

 

Edit1:
Zmieniłem i komputer normalnie sie odpalił, zrobie teraz OCCT na 20min i jeśli będzie dobrze to odpale Linpack'a

 

Edit2:
OCCT 20min skuteczne było jednakże:

 

-screen Linpkack'a po minucie - lepiej ale dalej >80*

 

Dalej zejść z dynamic Vcore?


Nie zrobi ci na mniejszym napięciu nie próbowałeś ? 


Zapodaj DYNAMIC VCORE  -0,005v i zobacz czy da radę.

A więc kombinowałem, kombinowałem, aż ostatecznie offset dałem na -0.04... Maksymalny Core voltage to 1.320 (z tego co wiem jest to najbardziej optymalny wynik dla mojego procka), także w linpack średnia temp. to 77/79 jednakże czasami dochodziło do 80*, ale tylko na chwile.

 

W OCCT natomiast temp. mają maks 70* (25min) 

Czy są to bezpiecznie wyniki (ten offset + dane temp)? Coś może się stać czy nie mam czym się martwić i po prostu korzystać, albo może dodatkowo jeszcze obniżyć ten dynamic Vcore- żeby może obniżyć temp. w czasie linpack'u?

Edytowane przez werywolf1
Link to post
Share on other sites

Popróbuj jeszcze vcore obniżyć może się uda :)

właśnie obniżyłem i temp. spadły o 2/3 stopnie i wszystko jest dalej stabilne :D jeśli jutro będę miał czas to znowu spróbuję o kolejne -0.005v pójść w dół - warto spróbować :)

Popróbuj jeszcze vcore obniżyć może się uda :)

Dałem Dynamic Vcore na -0,055 i w OCCT maks temp. 66* (30min) w linpacku dochodziły do 75*maks.

Mój Core Voltage to 0.95V do 1.31V.

 

Jak wieczorem wrócę to spróbuję o kolejne 0.005 dać na minusie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...