Skocz do zawartości

Nowy zestaw komputerowy dla osoby niepełnosprawnej (niedowidzącej)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rijkaard,

Recommended Posts

Witam

Córa kuzynki poprosiła, abym zorientował się jaki można by było kupić jej komputer. Używany będzie do pracy w domu przez internet.

Przeznaczony jest dla osoby niepełnosprawnej - mocno niedowidzącej.

Na obecnym starym kompie korzysta z programu "Zoomtext"  - zostanie doinstalowany po zakupieniu aktualizacji do win10.

Do komputera i monitora, chciałaby także dokupić urządzenie wielofunkcyjne ale laserowe gdyż z tuszami sobie nie za bardzo radzi, przy wymianie.

Na sprzęt może przeznaczyć częściowo dofinansowanie z PEFRON-u jak i swój wkład - całkowita kwota do 8tysięcy zł.

Wymagania
- urządzenie polecicie wielofunkcyjne - laserowe (mile widziane wi-fi)

- zainstalowany już system windows 10
- na grafice aż tak bardzo nie zależy, głownie liczy się szybkość działania więc odp płyta, ilość RAMU i procek - komp głównie do pracy w domu
- dyski ssd (ponoć szybsze - ale czy warto?)
- bez świecących bajerów (w pokoju mieszka z małym synkiem)

Monitor:
- max 27" zakrzywiony (lepiej się na takim jej pracuje)
- zwrócić uwagę trzeba że czytając teksty nos praktycznie jest przy ekranie

Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w skompletowaniu zestawu jak i doboru sprzętu który by chciała.

 

Podsumowując:

  • Zastosowanie komputera :  Praca w domu, przez internet (
  • Maksymalna kwota :  8000 zł
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? :  lipiec/sierpień
  • Których części potrzebuję :  cały zestaw (komp+monitor+urządz. wielof.)
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : -
  • Specjalne wymagania : komputer dla osoby mocno niedowidzącej (nosem dotyka ekranu przy czytaniu - po powiększeniu przez zoomtext)
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :  brak
  • Własna propozycja zestawu : brak
  • Inne :  monitor zakrzywiony max 27", urządzenie wielofunkcyjne laserowez drugiem dwustronnym (mile widziane wi-fi)

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Rijkaard
Link to post
Share on other sites

Możesz coś więcej o tym co będzie robione ?
Wstępnie do domowych zadań spokojnie wystarczy zestaw "za grosze", czyli za jakieś 2tyś. zł masz już samą skrzynkę z i5 na pokładzie. 
Co do urządzenia - tutaj już różnie - w zależności ile tych wydruków jest robionych - pod +10tyś na miech. polecam zakupić porządny sprzęt (cena od 2tyś w górę), przy mniejszych ilościach można już pokusić się o jakiegoś zwyklaka do 2tyś. (cały czas mowa o laser-kolor). Osobiście preferuje i polecam markę Kyocera - szczególnie starsze sprawdzone w boju modele. Jest to najtańsza w utrzymaniu firma na runku - na 1 tonerze ostatnio 17tyś, druków zrobiłem - posiadam drukarki z przebiegami rzędu +300tyś i nadal pracują (nie wszystkie, ale w porównaniu do takie samsunga który padał przy 30-50tyś. wygląda to przyzwoicie).

 

Co do monitora - patrz na rozdzielczość + szerokość, bo zaraz ktoś tu wciśnie 27" w 4K na którym nic nie zobaczy. 27" w FullHD (1920x1080, lub 1920x1200) będzie idealny - plamka na poziomie +0,27mm (jedna z większych jakie mozna zakupić) zagwarantuje wyraźny i "duży" obraz. Za żadne skarby nie kupuj większych rozdziałek, bo są problemy ze skalowaniem interfejsu.

Link to post
Share on other sites

Możesz coś więcej o tym co będzie robione ?

 

 Z infa które mi przesłała to praca polega na odbieraniu i wysyłaniu emaili oraz zestawień w exelu.

Ilość wydruku to w granicach 100-200 szt na miesiąc - ważne druk dwustronny

 

 

 

Z tego co widzę to tutaj na peryferia pójdzie więcej niż na budę. Załatw najpierw z nimi kwestię w odpowiednich działach i wróć tutaj z tymi pieniędzmi jakie zostaną

 

hmm kilka tematów do jednego zestawu zakładać ?

ale skoro trzeba to założę....

Edytowane przez Rijkaard
Link to post
Share on other sites

Najlepiej na tym wyjdziesz - tutaj masz "expertów" od zestawów głównie - w poszczególnych działach powinieneś uzyskać więcej informacji (chociaż z tym tez różnie).

 

DRUK:

100-200str. na miech. to tyle co nic - spokojnie możesz zakupić coś tańszego i powinno spełnić swoje zadanie. Pamiętaj tylko że tonery kolor kosztują swoje i zakup samej drukarki to nie koniec wydatków, tylko raczej początek. Następna kwestia to ceny tonerów i ich wydajność - żebyś czasem się nie nadział na urzędzenie gdzie tonery są tanie, ale wielkie G na nich wydrukujesz - miałem juz takie przypadki gdzie toner co 1-2 dni był wymieniany - zakupiłem coś konkretniejszego i teraz średnio raz na miech. jest wymiana - toner 4 razy droższy, ale wydajność znacznie wyższa niż w przypadku "tanizny".

 

Monitor: 

27" curved znajdziesz bez większych problemów - zerknij na Samsungi mają dosyć ciekawe wzornictwo, mają 27" zakrzywione, ewentualnie LG jeszcze pozostaje. 

Skrzynka:

i5 + 8-16GB ramu, grafika zintegrowana, dysk SSD na OS i niewiem czy nie pokusiłbym się o dysk SSD na magazyn - ceny w dół poleciały i zakładam że kuzynka jakiś dużych pojemności nie potrzebuje.  

 

Całość w okolicach 5K się zakręci - kuzynka chce wydać pełną kwotę (8K), czy może ma być jak najtaniej, bo jednak jakąś tam część przyjdzie jej zapłacić. 

Link to post
Share on other sites

Sprzęt dla córki od kuzynki :)

 

Wiadomo że jak się znajdzie dobry sprzęt taniej niż 8k to lepiej. Dla niej liczy się szybkość działania jak i stabilność.

 

Tematy założone:

 

Monitor: - KLIK

Urz. Wielo. - KLIK

 

na chwilę obecną dziękuję za rady - czekam na odp w tematach


Ok dziękuję za pierwsze namiary

Tematy wg rady założyłem :)

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • Rozwiązanie

Witam

 

Dziękuję za wsparcie. Wróciwszy z urlopu dowiedziałem się że temat jest nieaktualny, Benia zamówiła sama więc podzespoły zostały wybrane wg osób konfigurujących jej zestaw.

 

A oto on:

 

a354985d7ca5dff6fb8b1d303b679acb.jpeg

 

mam nadzieję że dobrze doradzili :)

 

Info od zainsteresowanej:

 

 


W każdym razie osoby, które mi to konfigurowały
miały sugerować się tym forem i jeszcze elementami,
na które zwrócił mi uwagę tyflopedagog.

Jeszcze dziś zmieniłam obudowę na SilentiumPC Pax M70
(mata wyciszająca ze względu na Alanka i filtry kurzu bym miała możliwość przynajmniej częściowo go czyścić oraz miejsce na chowanie kabli).

Procesor i płyta główna są bardziej gamingowe, ale to by wykorzystać środki.

Zasilacz modularny bym mogła mieć porząde w kablach.

Dysk twardy był pierrwotnie SSD 1T, ale w sklepie powiedzieli,
że szkoda przepłacać i lepiej wziąć mniejszy na system i większy na pliki.

Karta graficzna pierwotnie była gorsza i w sumie też już w ostatecznym
rozrachunku nie mieli mi co dorzucić to dali jedną z najlepszych.
 

Głośniki natomiast polecił mi przyjaciel, u którego słuchałam muzyki na podobnych i dźwięk wg. mnie był rewelacyjny.
 

W zasadzie porobili mi też rabaty dając mi ceny internetowe.

Całość jest ponad moje wymogi, ale mam nadzieję, że dzięki temu
faktycznie pociągnie ponad 6, a może nawet 9 lat (bo wtedy dopiero
planowałabym zmianę komputera).

 

 

Dziękuję za pomoc i zainteresowanie tematem.

pozdrawiam

Edytowane przez Rijkaard
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...