Skocz do zawartości

8GB (4x2GB) DDR2 800MHz CL6 - podkręcać czy nie?


Recommended Posts

Witam,
Podkręciłem ostatnio swojego q6600 2.4 do 3.2 GHz (8x400FSB). Teraz zastanawiam się czy robić coś z RAMami. Mam 8GB DDR2 800 CL6 czyli 4 x 2GB. Taktowanie oczywiście teraz pełne 800 MHz (1:1 z FSB). Timingi 6-6-6-18 jak w standardzie. Napięcie DRAM 2.0V. Jest sens zmieniać timingi na niższe? Chodzi mi głównie o wydajność w grach. Słyszałem też coś, że można podwyższyć timingi i taktowanie pamięci, ale nie wiem też czy przy pełnym 800 MHz gra jest warta świeczki. Doradźcie coś :)
Jestem nowicjuszem jeśli chodzi o OC więc proszę o wyrozumiałość ;)

Link to post
Share on other sites

napięcie mam ustawione na 2.0V bo w poradniku do OC dla LGA775, z którego korzystałem było napisane żeby tak ustawić DDR2. Faktycznie, standardowo ona mają 1.8V. Właśnie taktowanie nie chce iść do góry nawet jak jeszcze bardziej podwyższam napięcie i zwiększam timingi. Nawet przy 960MHz z Windowsa wywala.
Co do timingów to próbuję zmniejszać i za każdym razem testuję stabilność Hyper Pi (32M, realtime). Doszedłem już do 6-5-5-9 i działa stabilnie, ale nie wiem czy można tak. Gdzieś czytałem, że tRAS musi byś równy sumie 3 pierwszych timingów. Można te timingi zmniejszać dowolnie do oporu czy jest jakaś zasada?

Link to post
Share on other sites

Nie znam tych zasad, obecnie nie mam już lga 775 tylko 1150, ale pamiętam że mój e8200 na płycie abit ip35 szedł z fsb 333 na około 490 i ram geil black dragon 800MHz podkręcał się na 2.0v do prawie 1000mhz i testy memtest przechodził OK. spróbuj obniżyć cl z6 na 5 (5-5-5-9) a jak wywali to sobie odpuść walkę z timingami bo to kolosalnej różnicy nie daje nie wiem czy zyskasz 1fps w grch czy nawet nie. Jak dobrze pamiętam to maks. bezpieczne napięcie na ddr2 to 2.1v ale ryzykujesz na swoją odpowiedzialność oczywiście - co to za ram? Ma radiatory do chłodzenia?

Link to post
Share on other sites

No właśnie podkręciłem napięcie nawet do 2.2 i taktowania i tak nie dało rady w górę podnieść, więc odpuściłem. Co do timingów to już doszedłem do 6-5-5-8 - te 3 pierwsze już w dół nie pójdą, jeszcze spróbuje dawać to tRAS na mniejsze. Pamięci wszystkie programy identyfikują jako Kingston 39P5429-006.AO-Ls , choć kupiłem je na allegro jako Samsungi.

Link to post
Share on other sites

możesz dać nawet 2,4 jeżeli masz jakieś chłodzenie na nich jeśli nie to śmiało możesz dobijać do 2,2 lub 2,25 bo większość płyt ma vdropa więc napięcie zawsze będzie niżej oscylowało.

Nie mam właśnie żadnego chłodzenia na nich. Może spróbuję z tym napięciem jeszcze.

Nie da rady, na 2.3V nawet dałem napięcie i nic, dalej wywala. Chyba, że w BIOSIE mam coś ustawione, co blokuje.

Link to post
Share on other sites

 

 

Można te timingi zmniejszać dowolnie do oporu czy jest jakaś zasada?

Zasada jest taka by odpalić memtest86 z pendrive i by cały test przeszedł bez błędów

 

jeśli chcesz ruszać taktowanie polecam z timingami polecieć o +2 lub +3 nawet (wszystkie 4)

a później jak osiągniesz maks taktowanie to próbować obniżyć timingi

 

Ogólnie patrząc po necie ludzie osiągają max 1066 MHz i nie wiąże się to z znacznie z wzrostem wydajności

Trzeba się pobawić zależnościami BCLK a FSB

 

Co do timingów to chyba wszystko zostało już powiedziane, tu łatwo, im niższe tym lepiej, pierwszy timing ma największy wpływ na wydajność, co do tRAS nie pomogę bo sam nie potrafię zrozumieć tego parametru :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...