Skocz do zawartości

Wymiana ramu w ASUS ROG G751JT


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Steak Eater,

Recommended Posts

Witam

 

Potrzebuję porady przy wymianie pamięci RAM w laptopie. Posiadam ASUSa ROG G751JT, jest w nim:

 

pamięć RAM Samsung M471B1G73DB0-YK0 8GB 1600MHz CL11,

 

procesor Intel Core i7-4710HQ - obsługujący RAM do 1600MHz,

 

płyta główna (tutaj programy analizujące wyświetlają mi tylko tyle, nie mogę znaleźć więcej informacji) ASUSTeK COMPUTER INC. model G751JT. Nie wiem czy obsługuje pamięci szybsze niż 1600MHz, na tej stronie: http://www.crucial.com/usa/en/compatible-upgrade-for/ASUS/g751jt  pokazuje, że pamięci 1866MHz są kompatybilne więc chyba tak. Chipset Intel Haswell. Southbridge Intel HM87.

 

I tak, chcę rozszerzyć pamięć do 16GB, zastanawiam się nad pamięcią 2x8GB 1600MHz cl9 (usuwam kość Samsunga):

 

 
Pamięć 2x8GB 1866MHz cl11 (usuwam kość Samsunga), tutaj powstaje pytanie czy na pewno są kompatybilne z moim komputerem, oraz które kości są wydajniejsze 1600MHz cl9 czy 1866MHz cl11
 
 
A może nie warto usuwać kości Samsunga i wstawić po prostu jedną kość 8GB 1600MHz cl9 
 
 
Laptop przeznaczony do gier i chodzi mi głównie o wydajność w grach.
Może G.Skill lub jakiś inny producent produkuje kości lepszej jakości niż HyperX i warto dołożyć parę złotych?
Czy jeśli procesor obsługuje pamięci do 1600MHz, to kości 1866MHz będą pracować normalnie czy będą ograniczone do 1600MHz? Czytałem, że to głownie zależy od płyty głównej i jeśli ona obsługuje takie taktowanie wystarczy włączyć XMP w biosie.
 
Z góry dziękuję za pomoc
Pozdrawiam
Link to post
Share on other sites

Witaj

Najlepszym rozwiązaniem będzie kupienie zestawu dual channel który podałeś  https://www.morele.net/pamiec-do-notebookow-hyperx-impact-black-ddr3-1600-2-8gb-cl9-hx316ls9ibk2-16-645773/ 

Co do producenta w przypadku ramu nie ma szans że coś się popsuje w trakcie użytkowania  poza tym Kingston HyperX to jedna z lepszych firm,

Osobiście szukając nie znalazłem żadnej informacji poza tą którą podałeś więc bezpieczniej będzie wsadzić ram o parametrach które były używane do tej pory.

Link to post
Share on other sites

zobacz czy na pewno da się wyjąc tą kość samsunga ( bo czasem są zintegrowane ) 

Zintegrowane na pewno nie są, ale podczas wkładania pamiętaj, że Dual Channel w tym lapku jest montowany na ukos tj. 1 slot jest pod klawiaturą, a drugi pod klapką montażową. Przynajmniej tak mi powiedzieli w serwisie jak chciałem do swojego dorzucić kolejne 16GB

Link to post
Share on other sites

Czyli zamówię kości 2x8GB 1600MHz cl9. A czy jest jakikolwiek sens wpiąć te kości w Dual Channel i zostawić kość Samsunga? Było by 24GB, z tym że nowe kości pewnie opóźnią się do cl11. Grom typu wiedźmin 3 pewnie wystarczy 16GB, więc chyba sensu opóźniać kości nie ma, czy źle myślę?

 

No właśnie, żeby wypiąć kość Samsunga trzeba podnieść klawiaturę, czytałem że nie ma żadnych plomb więc teoretycznie jeżeli przy rozbiorze nic nie uszkodzę, to przed ewentualną wysyłką do serwisu wystarczy, że wepnę z powrotem kość Samsunga i nie powinni się zorientować.

 

#marvetick Orientujesz się może czy gniazda od Dual Channel są jakoś oznaczone dla uproszczenia, (jeszcze go nie rozbierałem, ściągnąłem tylko klapkę montażową) czy pozostaje chybił trafił i sprawdzenie np. cpu-z czy działają w dual czy nie?

Link to post
Share on other sites

Czyli zamówię kości 2x8GB 1600MHz cl9. A czy jest jakikolwiek sens wpiąć te kości w Dual Channel i zostawić kość Samsunga? Było by 24GB, z tym że nowe kości pewnie opóźnią się do cl11. Grom typu wiedźmin 3 pewnie wystarczy 16GB, więc chyba sensu opóźniać kości nie ma, czy źle myślę?

 

No właśnie, żeby wypiąć kość Samsunga trzeba podnieść klawiaturę, czytałem że nie ma żadnych plomb więc teoretycznie jeżeli przy rozbiorze nic nie uszkodzę, to przed ewentualną wysyłką do serwisu wystarczy, że wepnę z powrotem kość Samsunga i nie powinni się zorientować.

 

#marvetick Orientujesz się może czy gniazda od Dual Channel są jakoś oznaczone dla uproszczenia, (jeszcze go nie rozbierałem, ściągnąłem tylko klapkę montażową) czy pozostaje chybił trafił i sprawdzenie np. cpu-z czy działają w dual czy nie?

Oznaczeń jako tako nie zauważyłem, a specjalnie rozkręciłem klapkę :) Wiem, że mam ramy w slotach 2 i 3 i leci w Dual.

Edytowane przez marvetick
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Oznaczeń jako tako nie zauważyłem, a specjalnie rozkręciłem klapkę :) Wiem, że mam ramy w slotach 2 i 3 i leci w Dual.

A czy wymieniałeś kość Samsunga (o ile też taką miałeś)? Zastanawiam się czy warto tracić 8 miesięcy gwarancji żeby mieć Dual Channel 1600Mhz cl9 zamiast cl11. Nie wiem czy będzie znaczna różnica w wydajności. Może lepiej dokupić tylko jedną kość Kingstona i zrobić dual z tym Samsungiem co jest fabrycznie zamontowany?

Poczytałem trochę i dowiedziałem się, że różnica między cl9, a cl11 będzie dla mnie nie zauważalna. Więc lepiej zaoszczędzić trochę pieniędzy i nie tracić gwarancji, zamówię jedną kość i wstawię ją w Dual Channel z tą co jest aktualnie.

 

Dzięki wszystkim za pomoc

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...