Skocz do zawartości

Własna obudowa


Recommended Posts


Planuję własnoręcznie wykonać obudowę do komputera, mam kilka pytań

1. Płyta ma możliwość instalacji jednego dodatkowego wentylatora w jaki sposób umożliwić instalację dodatkowych 2 ?

2. Po czym poznać, że wentylator jest wciągający powietrze/wyciągający powietrze, jak najlepiej rozmieścić je we własnej obudowie ?

3. Jak wyprowadzić podłączenie frontowych złączy AUDIO HD Mikrofon/Słuchawki i złączy USB 3.1?

4. Jak wyprowadzić przycisk włączania/restartu ?

5. Jak podłączyć diodę sygnalizującą włączenie komputera/pracę dysku ?

6. Jak wykonać mocowania dla karty graficznej (karta 2 slotowa) ?

7. Czy lepiej zrobić konstrukcję pionową czy poziomą ?

8. W jaki sposób zabezpieczyć wentylatory, żeby nie zbierał się na nich kurz - zastosować siatkę ?

9. Czy są jakieś sklepy, które sprzedają gotowe włączniki, diody sygnalizujące itp ?

10. Z czego w ogóle taką obudową zbudować ? Czy drewno nie będzie za bardzo się nagrzewać, a płyta pleksi elektryzować ?


 


Link to post
Share on other sites

Biorąc pod uwagę zadane pytania,proponuję jednak nie brać się za to i "postudiować" trochę budowę komputera. Google jest dobrym podręcznikiem. To nie jest złośliwość z mojej strony,tylko wnioski wyciągnięte z postu...:)

Link to post
Share on other sites

1, Wentylator można zasilać na mase sposobów 

2. każdy wentylator może być wciągającym bądź wyciągajacym to zależy od tego jak go zamontujesz

3. 4. 5. nie do końca rozumiem o co Ci chodzi, przecież masz złącza na płycie głównej  :roll:

6. najlepiej wyciąć z jakiejś obudowy :)
7. to zależy obie opcje mają swoje plusy

8. filtry przeciwkurzowe, większość lepszych jakościowo obudów je ma.

9. Masa tego jest to poprostu sklepy z elektroniką/ elektryką. Nawet na allegro jest tego masa

10. Ludzie budują i z tego i z tego. PARVUM robi z pleksi, a z drewna masz pare worklogów polskich moderów( o ile dobrze pamiętam są nawet na tym forum)

Ale popieram przedmówce... Pogoogluj sobie, z własną obudową jest masa zabawy i pracy.

Link to post
Share on other sites

Tak też zamierzam zrobić. Przestudiować dostępne materiał w internecie i zacząć stawiać pierwsze kroki z obudową. Sam projekt rozrysowałem sobie już w programie 3D, uwzględniając wymiary podzespołów jak i rozmiar obudowy. Wszelkie zabudowy stolarskie w domu wykonywałem samemu, mimo tego że z wykształcenia jestem matematykiem nieźle idzie mi obróbka drewna w połączeniu z różnymi materiałami. W swoim życiu składałem wiele komputerów, a ostatnim moim wytworem jest zestaw w obudowie itx.

1. Na płycie głównej posiadam tylko złącze do chłodzenia procesora i jednego dodatkowego wentylatora.

2. Co to znaczy jak go zamontuje ? Chodzi o ustawienie przód/tył ?

3. Wiem, że są złącza na płycie głównej i obecnie działa to bez problemu, bardziej mi chodzi o przyciski i diody gdzie tego szukać, może macie jakieś sprawdzone sklepy ? 

6. Tak też myślałem, ale nie wiem na ile będzie to estetycznie wyglądać.

7. Czyli rozumiem, że wszystko zależy od widzimisię.

8., 9. W porządku.

10. Czyli nie ma przeciwwskazań do materiałów jakie należy wykorzystać do tworzenia obudowy.

 

Wstępnie zdecydowałem się na hybrydę szafki pod TV z szufladami i miejscem na obudowę komputerową z wyciętym od góry otworem, przykrytym szkłem lub plexi (coś takiego). 

Link to post
Share on other sites

1. Możesz zasilać przez wyjście w płycie ale możesz też bezpośrednio z zasilacza molexem bądź też kontrolerem obrotów

2. Tak chodzi o przód tył jak go obrócisz o 180 stopni to będzie wyciągał a nie wpychał :)

3. Szukasz w zwykłym elektrycznym sklepie bądź w bittechu mieli z tego co pamiętam przyciski 

6. Będzie bo w tych najtańszych jest to przynitowane i bez problemu można to roznitować(ofc razem z miejscem na zaślepkę tylnich wejść/wyjść)

7. Tak mi się wydaje, poziome to zazwyczaj bench testy(chyba tak to się nazywa) http://cdn.mos.cms.futurecdn.net/eb18bc98407fb23a6ae8e4e4a52bd733-650-80.jpg

No a w pionie to standardowa buda.

10. Plexa i drewno są izolatorami więc musisz zapewnić dobrą wentylację, miej to na uwadze

Link to post
Share on other sites

1. Posiadam zasilacz modularny z wyjściami SATA, muszę dokupić przejściówkę SATA/MOLEX.

2. Ok, rozumiem że jest to zaznaczone na wentylatorze, czy też muszę patrzeć na układ łopatek ?

3. Czy każdy przycisk nadaje się na włącznik, czy są jakieś restrykcje ?

6. Mam dostęp do różnego rodzaju obudów komputerowych u kolegi w serwisie.

7. Wybrałem, że będzie to obudowa w orientacji poziomej i przytwierdzona do szafki.

10. Zastanawiam się jeszcze nad połączeniem dibond + drewno, można uzyskać ciekawe efekty.

 

Będę chciał zastosować od spodu jeden duży wentylator coś jak tutaj, jedynie zostaje mi kwestia zamocowania i licowania całości. Czy ustawienie jednego dużego 120/140mm wentylatora będzie odpowiednio chłodziło zestaw ? Dodatkowo w drewnie nawiercę otwory, które będą miały za zadanie odprowadzanie ciepłego powietrza wprowadzonego przez dolny wentylator.

 

Cały zestaw jaki złożyłem w obudowie miniITX - CoolerMaster Elite 110 prezentuje się następująco:

i3-6100,
GTX 750 TI 2GB OC,
płyta MSI H110,
8GB DDR4 2133,
128GB SSD
Link to post
Share on other sites

1. Nie wiem jaki masz zasilacz, że te atx zazwyczaj mają wyjścia molex

2. 1093394_BB_00_FB.EPS_250.jpgod tej strony zazwyczaj wciąga powietrze(czyli od strony śmigieł)

871060_RB_00_FB.EPS_1000.jpga od strony silnika wypycha. Mam nadzieje, że rozumiesz.

 

3. Z tego co pamiętam potrzebujesz włącznika impulsowego albo inaczej przełącznika. Jak zajdziesz do elektrycznego to Ci dopasują :)

 

Nie do końca rozumiem jak chcesz umiejscowić wentylator względem mobo.. bo rozumiem obudowa płaska przytwierdzona do szafki, zatem mobo też będzie płasko leżało tak jak na obrazku w moim poprzednim poście? Jeśli tak to instalacja wentylatora wpychającego powietrze od spodu jest bezsensowna :(

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Już wiem w jaki sposób działają wentylatory.

Dokładnie brakowało mi słowa, włącznik impulsowy, znalazłem ciekawe rozwiązania i widziałem na forum projekt kolegi SK3PERA (jeśli przekręciłem nick to przepraszam), miał on tam zastosowany taki właśnie włącznik.

Też już wiem, że to bezsensowne rozwiązanie, dlatego będę robił to na zasadzie wciągających wentylatorów od przodu, a z tyłu wyciągających, na spodzie obudowy zastosuję perforację tak żeby również ciepło mogło być odprowadzane, kiedy obudowa zostanie przytwierdzona od spodu do blatu szafki.

Ogólnie będę chciał uzyskać kształt taki jak tutaj.

Jeśli chodzi o zasilacz to mam CoolerMaster Rs700.

Link to post
Share on other sites

otwory od spodu nic Ci nie dadzą. Ciepłe powietrze jest lekkie zatem idzie w górę. od dołu wymieciesz tylko zimne powietrze.

Jeśli front będzie widoczny to może warto pomyśleć aby był czysty bez otworów wentylacyjnych? Od lewej(czyli od strony GPU, wpycha powietrze a od prawej czyli od strony coolera na cpu będzie wypychać ciepłe powietrze? Bo rozumiem kable będą wychodził od tyłu obudowy :)

 

//:e a i z tego co pamiętam to są przejściówki sata>molex, więc kontroler możesz zasilić takim cudem.

Ewentualnie pomyśl aby sygnał PWM ciągnąć z płyty a zasilanie bezpośrednio z zasilacza, z płyty nie uciągniesz np 6 wentyli bo za małe natężenie prądu. A tak przy zasilaniu ich bezpośrednio z zasilacza spadku natężenia nie powinno być (tak mi się wydaje, ale lepiej spytać kogoś bardziej ogarniętego w elektronice :D )

Edytowane przez jakubulec
Link to post
Share on other sites

Witam, dziękuję za rady.

Wlot zimnego powietrza będzie od frontu, a wylot gorącego z tyłu, zastosuję chyba łącznie 4 wentylatory 80x80 mm podłączone przez złączki SATA/MOLEX. Możliwe, że obudowę obrócę o 90 stopni wtedy wloty będą po bokach a front czysty z panelem audio i włącznikiem. Niedługo zacznę projekt, kolega z forum zaproponował pomoc w wycięciu różnych elementów. Zobaczymy jak to wszystko się ułoży.

Link to post
Share on other sites

@jakubulec bardzo zrozumiale opisał działanie wentylatora, ale od siebie mogę tylko dodać, że wentylatory posiadają jeszcze oznaczenie na korpusie. Znajdują się tam dwie strzałki. Jedna oznacza, w którą stronę kręci się wirnik, natomiast druga, w którą stronę wywiewa powietrze.

 

http://s.pcformat.pl/g/a/uploads/1342/a6.jpg

 

 

 

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Witam, dziękuję wszystkim za odpowiedzi w temacie, ale mam jeszcze kilka pytań.

1. Czy ten przełącznik będzie odpowiedni jako przycisk do włączania komputera w miejsce power w płycie głównej ?

2. Czy do przycisku reset potrzebuję również taki przełącznik ?

3. Czy jest możliwość zakupu już gotowych przewodów do podłączenia w płytę główną na przyciski power/reset, czy raczej muszę szukać dawcy w postaci starej obudowy, odcięcia przewodów i zalutowania do przycisków ?

4. Czy decydując się na budowę takiej obudowy i powieszeniu jej na ścianie muszę również zaopatrzyć ją w dodatkowe wentylatory ? Obudowa otwarta wiąże się z większą podatnością na kurz, ale lepszą wentylacją.

5. Które kompletne chłodzenie wodne na procesor wybrać:

a) Corsair Hydro H55

Moją uwagę przykuło ostatnie, z racji tego że posiadam płytę główną miniITX oraz kartę graficzną bez dodatkowego zasilania więc nie potrzebuję aranżować dodatkowych przewodów. 
6. Jaką pastę termo-przewodzącą wybrać podczas zmiany stockowego chłodzenia na wodne ?
7. Czy w takim zamkniętym systemie wodnym, należy wymieniać płyn chłodzący ?
8. Dodatkowo zakupiłem zasilacz o którym wspominałem wcześniej w temacie: Chieftec SFX 500w full modular, jest lżejszy, mniejszy od obecnego CoolerMastera.
Link to post
Share on other sites

1: tak
2: tak
3: dawca lub zaciskarka i ręczna robota
4: każdy ma wizję na obudowę
5: wybrane AIO są troszeczkę mierne aczkolwiek wszystko zależny od TPD twojego procesora

6: zależy jaki masz budget
7: bardzo mało systemów AIO nadaje się do ponownego zalania większość do 2 lata gwarancji potem się coś spitoli 

Edytowane przez tomasz1987
Link to post
Share on other sites

5. DPD co to znaczy ? Czy miałeś na myśli TDP ? Posiadam procesor i3-6100 w przyszłości i5-6400.

6. Budżet mocno okrojony ciężko określić, ale chciałbym na pewno coś lepszego niż defaultowa pasta, która jest aplikowana na stockowy cooler od intela.

7. Nigdy nie miałem styczności z chłodzeniem wodnym, procesor mimo wysokiego taktowania nie nagrzewa się więc myślę, że to w zupełności wystarczy. Ciekawi mnie ten ostatni układ bo wygląda to dosyć kosmicznie :), a jednocześnie zajmuje mało miejsca. Czytałem kilka testów i temperatury były znacznie niższe w porównaniu z innymi układami AiO.

Link to post
Share on other sites
5. OK :)

7. Obejrzałem test tej hybrydy i faktycznie temperatury niższe niż Noctua LN9i, ale wyje strasznie, nawet przy obciążeniu 25% :-).

 

Rozmiar gwintu tulejek dystansowych do płyt głównych to M3 ?

Edytowane przez plejaz
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...