Skocz do zawartości

i5 2500K problem z dojściem do 4,5 GHz


Recommended Posts

Dzień dobry!

Wstępnie pobawiłem się w OC. Efekty na szybko: 4,2 GHz 1,275V i max temp przy lekko podkręconym wentylatorze na poziomie 68-71 stopni (nie próbowałem tutaj obniżać napięcia, by sprawdzić, czy da radę niżej). Testowane 15 min w OCCT na large data i nie wywaliło niczego, czyli wstępnie "stabilnie".
Kolejny cel był na 4,5 GHz i tutaj na 1,34V wywalało BSOD, na 1,35V nie wywaliło, ale test szybko przerwałem bo temp skakały już do 74-75 stopni. Jakieś pomysły jak by tu wycisnąć te 4,5 GHz? 
Jeśli chodzi o OC, posługiwałem się tym poradnikiem: http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0%2C8
Napięcia na podanych pozycjach trzymałem w wartościach standardowych, tylko VCCIO czasami dawałem na 1,1V, ale niezbyt to coś dawało. 
Wyłączone EIST i C1E. 
Internal PLL włączony.
Power limity na 250 ustawiłem. 
Spread Spectrum wyłączone.
Napięcie ustawiane na sztywno, bo offsetów nie ogarniam, za duże napięcie daje lub nie startuje system.
Ramu nie tykałem.
 
Sprzęt: 
Procesor: Intel Core I5 2500K + Zalman CNPS10X Performa + Noctua NF-S12B redux-1200 - 120mm (obecnie ustawiona na ok 700 RPM)
Płyta główna: Asus P8Z68-V LX
Ram: Crucial DDR3 2x 8GB 1600MHz Ballistix Sport CL9
Obudowa: Lancool K50, z przodu i z tyłu po enermaxie UCTB12.
Edytowane przez Xantis
Link to post
Share on other sites

 

 

ale test szybko przerwałem bo temp skakały już do 74-75 stopni.

To nie są jeszcze jakieś straszne temperatury, martwić zacząć się trzeba koło 80

 

 

 

(obecnie ustawiona na ok 700 RPM)

No i dziwisz się że przy takich obrotach masz wysokie temperatury ?

Nie rozumiem twojego pytania bo to sam możesz sobie odpowiedzieć

Link to post
Share on other sites

No może te obroty są trochę niskie, ale co z napięciem? Gdzie nie czytam, to ludzie zwykle 4,5 GHz wyciągają na napięciach ok 1,3V, gdzie mi na 1,35 dopiero system ruszał.

Napięcia zależą od sztuki procesora jaki ci się trafiła, tu nie ma zasady że procek przy danym napięciu będzie stabilny, dlatego też każdy musi podkręcać w swoim zakresie ręcznie a nie ustawiając dane z internetu

 

Oczywiście czasami brak stabilności może wynikać ze spadków napięcia itp. wtedy np. podwyższenie napięcia wejściowego, LLC itp. może coś pomóc, ale to pozwala zejść o max 0.05V z vcore (taki naciągany max, wszystko zależy :P )

Link to post
Share on other sites

To jeszcze zapytam o offseta. Offset to jest napięcie, które zostanie dodane/odjęte do/od napięcia, które wg mobo powinno być ustawione do danego taktowania, przy ustawieniu opcji auto, czy do stockowego napięcia procka?

 

I jeszcze temperatury i testy. Rozumiem, że wstępne kilkanaście/kilkadziesiąt minut w OCCT mówi, czy OC ma potencjał, czy też nie, tak? Jakie temperatury to temperatury akceptowalne przy teście i o jaki test chodzi (large data, czy small data)? Jakich temperatur nie przekraczać przy standardowym użytkowaniu?

Edytowane przez Xantis
Link to post
Share on other sites

 

 

To jeszcze zapytam o offseta. Offset to jest napięcie, które zostanie dodane/odjęte do/od napięcia, które wg mobo powinno być ustawione do danego taktowania, przy ustawieniu opcji auto, czy do stockowego napięcia procka?

Offset to napięcie jako może dodać płyta do standardu dla twojego procka, ogólnie najlepiej ustawić je na 'czuja' i sprawdzać jakie jest ostatecznie napięcie w jakimś hwmonitor. Na pewno nie uda ci się ustawić tego w sposób offset = (stock) - (ustawione ręcznie dla danego mnożnika)

 

 

 

I jeszcze temperatury i testy. Rozumiem, że wstępne kilkanaście/kilkadziesiąt minut w OCCT mówi, czy OC ma potencjał, czy też nie, tak? Jakie temperatury to temperatury akceptowalne przy teście i o jaki test chodzi (large data, czy small data)? Jakich temperatur nie przekraczać przy standardowym użytkowaniu?

Domyślnie jest chyba large data ustawione? nie pamiętam, nie jestem teraz na domu by sprawdzić, ale domyślnie wybrana opcja wykrywa podobno najlepiej błędy

 

Temperatury zazwyczaj poleca się trzymać poniżej 80, powyżej 90 uważane są za niebezpieczne a przy 100 płyta sama zrzuci taktowania i napięcie by nie uszkodzić procesora

 

Co rozumiesz przez 'czy OC ma potencjał' ?

Minimalny test by sprawdzić czy sytuacja wygląda ok i można iść dalej określił bym jako 30 min, by upewnić się że system jest stabilny i można go zostawić na takich ustawieniach: 2h lub dłużej + użytkowanie

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...