Skocz do zawartości

Komputer do streamowania z AverMedią


Recommended Posts

Witam,

 

Może zacznę od tego, że nie potrzebuję konkretnych linków, a raczej nazwy podzespołów, które spełniają poniższe kryteria i/lub porady. Części mogą być używane i nie najnowsze, ale dostępne bez większych problemów i z jakąkolwiek gwarancją (choćby rozruchową).

 

Zadaniem tego kompa ma być streamowanie obrazu z innego komputera (mam kartę avermedii do tego). Nie potrzebna mi żadna mocna karta graficzna, ani super podzespoły, ale... Komputer ten miałby również służyć do renderowania grafiki 3d w domowej farmie, dlatego potrzebny jest dość mocny procesor (liczba rdzeni ma tu większe znaczenie niż taktowanie z reguły) + 16gb RAM-u. Oczywiście w grę wchodzi OC, ale równie ważna jest dla mnie względna cisza i temperatury. 

 

Budżetu nie chcę jakoś sztywno określać, ale jako, że ma to być komputer dodatkowy (3 w domu) to nie chcę w niego ładować kasy, tym bardziej, że ma być używany tylko do zadań specjalnych i najchętniej nie dotykałbym go wcale. Powiedzmy, że maksymalny budżet to 3000zł, ale wolałbym żeby to było coś poniżej 2000zł.

 

Nie wiem czy budować wersję ATX czy raczej coś mniejszego, zdaję się na Was.

 

Niezbędne podzespoły:

-płyta główna

-procesor

-RAM

-karta graficzna (może być zintegrowana)

-zasilacz

-obudowa

-chłodzenie

 

Dziękuję za wszelką pomoc.

Link to post
Share on other sites

Budżetu nie chcę jakoś sztywno określać, ale jako, że ma to być komputer dodatkowy (3 w domu) to nie chcę w niego ładować kasy, tym bardziej, że ma być używany tylko do zadań specjalnych i najchętniej nie dotykałbym go wcale. Powiedzmy, że maksymalny budżet to 3000zł, ale wolałbym żeby to było coś poniżej 2000zł.

A jak inne komputery wyglądają? 

Może wystarczył by upgrade któregoś z nich? Na pewno taniej Cię to wyjdzie niż zakup całej jednostki która będzie praktycznie nieużywana. 

Link to post
Share on other sites

Główny to i7-5820k + gtx 980 + 32gb RAM-u i na nim mogę streamować oczywiście, ale w przypadku wymagających gier, jak również rzeczy związanych z moją pracą streamowanie na nim jest problematyczne lub niemożliwe. Drugi komp to AMD FX-8150 i na nim w tej chwili jest AverMedia - nadaje się jak najbardziej, ale służy w domu jako komputer żony i centrum multimedialne, jest codziennie używany i to go wyklucza w dużej mierze. Dodatkowo jest w innym pokoju, a więc żeby cokolwiek włączyć/wyłączyć/zmienić trzeba chodzić tam i z powrotem, a oprócz tego kabel idzie przez sam środek mieszkania i przeszkadza.

Edytowane przez nucleo
Link to post
Share on other sites

 

 

renderowania grafiki 3d w domowej farmie

rozwiniesz myśl? w jakim sofcie ?

 

 

liczba rdzeni ma tu większe znaczenie niż taktowanie z reguły

A jak skaluje się z wątkami?

Cóż, za 2,4k masz zestaw z i5 6600k pod oc, na pułapie 3k sięgasz po i7 6700k. Oczywiście bez zewnętrznego gpu.   

Link to post
Share on other sites

rozwiniesz myśl? w jakim sofcie ?

 

 

A jak skaluje się z wątkami?

Cóż, za 2,4k masz zestaw z i5 6600k pod oc, na pułapie 3k sięgasz po i7 6700k. Oczywiście bez zewnętrznego gpu.   

Soft nie ma tu większego znaczenia (pracuję głównie w MODO, czyli w odpowiedniku 3ds MAX, MAYA, itd.), istotne jest to, że każdy rdzeń/wątek jest wykorzystywany w 100% i skalowanie jest praktycznie liniowe.

 

6600k i 6700k to dobre procesory, ale... Do streamowania (bez grania) spokojnie wystarcza chociażby FX-8120, który kosztuje 300-400zł, a więc dużo mniej i ma 8 wątków. 4 wątkowy procesor to za mało, nawet jeśli jest podkręcony do 5GHz. Tutaj przykład zbliżony do moich warunków - 

 

Zależy mi na tym żeby móc streamować w 1080p@30 przy ustawieniach kodeka x264 na medium/fast w OBS. Tutaj jak wygląda obciążenie procka i7-5820k@4,2GHz w 1080p@30 z "preset x264" na medium (56% to wartość maksymalna, średnia to ~35%): http://s32.postimg.org/rp7gkwzlh/OBS.png

 

Jak widać nawet bez uruchomionej gry użycie procesora jest znaczące, a właściwie graniczne, bo wystarczy, że uruchomi się coś jeszcze i OBS może zacząć gubić klatki. Oczywiście można streamować na niższych ustawieniach kodeka, ale w tym co streamuję jest znacząca różnica to jedno, a drugie, że chciałbym się trochę zabezpieczyć na przyszłość i ewentualne 1080p@60.

 

Przy streamowaniu i renderowaniu grafiki generalnie większa liczba rdzeni/wątków jest ważniejsza niż taktowanie/wydajność pojedynczego rdzenia, dlatego Xeon-y i topowe i7 są tu zdecydowanie faworyzowane. 8 rdzeniowe AMD są w tym wypadku dużo lepsze niż najmocniejsze 4 rdzeniowe i5 i nie tylko, bo przykładowo FX-8350 z użyciem wszystkich wątków ma lepsze wyniki w benchmarkach niż 6700k, a można go kupić 3x taniej.

Link to post
Share on other sites

Kurczę. Słuchaj, chyba nie mam dość wiedzy o tym by Ci pomóc. Jeśli w istocie liczba rdzeni jest tu ważniejsza i fx pokonuje i5/i7 to składaj coś takiego. Ja nie wiem. 

 

Poczekaj może Kajtek. bądź Stelek tu zajrzą. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...