Skocz do zawartości

Jaką ekologiczną pralkę wybrać


Recommended Posts

Po co Ci ekologiczna pralka? I czym tak ogólnie jest ekologiczna pralka?

 

Ze swojej strony polecam model Samsung Addwash. W cenie 2000 zł jest to jedna z najlepszych pralek na rynku"

klasa A ++

bardzo cicha

duża prędkość wirowania

i sporo programów

 

Obecnie jest na nią dobra promocja w sklepie rtv Euro agd gdzie jest do kupienia ze zniżką i dodatkowo w cenie dostajesz za darmo kupon na zakupy do sklepu zalando. 

Link to post
Share on other sites

@up - masz rację ale nikt nie każe stosować zawsze max obrotów. To jest jedna z możliwości,czasem przydatna. Odnośnie porad,jaką kupić jest o tyle trudne,że nie wiemy jaką sumą dysponujesz a to dość ważne. Ja od lat używam raczej tańszych i nie narzekam. Co parę lat i tak powinno się sprzęt wymieniać i nie myśleć,że będzie dobrze działać przez 20 lat.Te czasy już minęły (np.lodówki Mińsk). Jeśli chodzi o ekonomiczność to patrz przy przeglądaniu czy ma program ekonomiczny oraz na klasę energetyczną. Ma ci się podobać i pasować tam gdzie chcesz aby stała. I to wszystko....:)

Link to post
Share on other sites

Zużycie energii ma pewne znaczenie jedynie przy urządzeniu, które pracuje 24h/dobę, np lodówka czy zamrażarka. Przy pralce, którą włączamy kilka razy w tygodniu to nie ma dużego znaczenia.

 

Maksymalna prędkość wirowania nie ma wpływu na zużycie pralki, im pralka ma większą prędkość wirowania tym mocniejsze zawieszenie jest w niej, dopasowane do obciążeń wynikających z prędkości wirowania. I stąd się biorą różnice cenowe między teoretycznie takimi samymi modelami z różną prędkością wirowania, bo sama prędkość max wirówki jest ograniczana albo na silniku albo przez moduł elektroniczny. Zawieszenie pralki uszkadza się najczęściej przez przeciążenie pralki zbyt dużym załadunkiem a rzadziej pracą ciągłą (np pralka przeznaczona do domu pracuje na okrągło w jakimś hoteliku czy pensjonacie) czy w ekstremalnych przypadkach złym rozblokowaniem pralki.

Warto wziąć pod uwagę 3 rzeczy:
- czy pralka jest rozbieralna czy wszystko zalane plastikiem - nie wymienimy wtedy głupiego łożyska za parę złotych tylko będziemy musieli wymienić zbiornik+bęben+łożyska (koszt naprawy ok. 600 zł);

- długość gwarancji producenta/importera, niektórzy producenci na wybrane produkty w całości lub części dają przedłużone gwarancje nawet na 5 lat (części do 10 lat), nie mylić z ubezpieczeniem produktu oferowanym przez sklepy, które działa podobnie do AC w samochodzie i niekoniecznie pokryje całe koszty naprawy;
- rozmiar pralki i jej załadunek, czy ładowana od góry czy od frontu, jeśli od frontu to czy głębokość pralki ma znaczenie (są od 33 do 60 cm), jeśli tylko jest miejsce w łazience polecam wziąć pralkę "pełnogabarytową" (55-60 cm).

 

Jeśli podasz kwestie dotyczące sposobu ładowania i rozmiaru pralki postaram się coś doradzić a myślę, że po spedzeniu 18 lat w branży jakieś tam doświadczenie w tym temacie posiadam. 8-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up

Prędkość wirowania bardzo wpływa na szybsze zużycie i uszkodzenie pralki. Kiedyś np przy obrotach na poziomie 400-500 były łożyska dość duże (6205, 6206), obecnie przy obrotach 1000-1200 siedzi łożysko 6203, 6202. Takie maleństwo przy kontakcie z wodą zamiast się zacierać po prostu się rozpada co z kolei pociąga za sobą kolejne poważne uszkodzenia.

Oczywiście załadunek też się zmienił. Kiedyś 3kg obecnie 6-8kg a łożyska jak wyżej maleńkie.

Co do plastikowych zbiorników- WSZYSTKIE pralki taki mają. Już nikt nie stosuje stalowych. Oczywiście można trafić na pralkę z rozbieralnym zbiornikiem ale jest ich coraz mniej. A nawet sklejony zbiornik to nie problem, można go zorciąć i ponownie złożyć i nie za 600zl tylko (u mnie) za 200

Nie polecam Boscha i Electroluxa ich świetność dawno minęła ale ludzie jeszcze wierzą w ich jakość. A później jest płacz że pytałae za 2k nadaje się na złom po 3 latach.

Co do ekonomii

Nie dopłacaj nawet złotówki do pralki aby miała jeden + więcej w klasie.

Im mniej wody to też wcale nie dobrze. Producenci chcą za wszelką cenę łapać się w wyższych klasach do tego stopnia, że niektóre pralki piorą prawie na sucho

Edytowane przez radam5
Link to post
Share on other sites

Szukaj Electroluxa. Dobre ekologiczne wytrzymałe prali, po dwóch latach koniec gwarancji nie pada elektronika, która do pralki kosztuje krocie.  Przy ostatecznym wyborze pamiętaj też o dobrym doborze pojemności znamionowej do potrzeb, to też ma wpływ na ekologie i nie tylko.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

My jakiś czas temu kupiliśmy sobie drugą pralkę. Potrzebowaliśmy trochę większej bo urodziły nam się bliźniaki i jednak prania nagle zrobiła sie spora górka. Zdecydowalismy się na tą

http://www.candy.pl/pl/produkty/pranie-suszenie/pralki-ladowane-od-frontu/-/catalog/10809401/gvs44-138dwc3-s

 

Model slim bo pralka ma 45 cm grubości ale za to ma całkiem niezłą pojemność bo aż 8 kg. Pralka ok, pomimo niskiej ceny ma wiele programów. 

Link to post
Share on other sites

Ludzie nie mówcie kup Bosch, kup Electrolux. Bosch Boschowi nie równy. Możesz kupić Boscha z Rosji który ma tak słabe łożyska, ze brzeczy 90 dB przy obrotach 1000. To samo tyczy się pralek tego producenta produkowanych w Turcji. Jeśli Bosch to linia WAB lub WAN - produkowane w Polsce z wymiennym łożyskiem. Albo wyższe modele produkcji niemieckiej.

 

Bardzo dobrymi pralkami bez wyjątku są LG na silniku inwerterowym oraz seria Superia od Beko (przy Beko trzeba uważać, żeby nie przepłacic bo 6kg Superie da się kupić nawet za 1200 zł a nie jak chce MM czy ME 1450 zł). Bardzo fajne są też Hot Pointy z inwerterem (tylko nie seria z programatorem w drzwiach).

 

Co do dłuższej gwarancji - żadna pralka w MM, Saturn, ME nie będzie miała gwary dłuższej niż 2 lata. Nie wiem z jakiego miasta jesteś ale jeśli masz u siebie sklep MyCenter tam są dostępne tanio pralki Whihlpool, Polar (odradzam), Indesit (spoko), Hot Point (polecam), Beko (tak samo) z 5 letnią gwarancją po zarejestrowaniu produktu.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Z racji tego, że mamy w bloku małą łazienkę i aby nie zajmowała nam 1/3 powierzchni, zdecydowaliśmy się na pralkę w wersji slim, model candy gcy 1052d2 za niecałe 1200 zł. 5kg wsadu, 1k obr/min przy wirowaniu. Do codziennego użytkowania wystarczy w zupełności. Do tego jest cicha - to ważne, bo pierzemy też w nocy (tańsza energia elektryczna). Posiada kilka programów, wyświetlacz led, uważam że łatwa obsługa. Niby można było kupić tańsze, ale mam dobre doświadczenia z tą marką, poza tym nie odstrasza wyglądem.

Link to post
Share on other sites

Ciekawa aczkolwiek sam nie wiem czy bym sie na nią zdecydował bo kosztuje trochę dużo... Jak na 7 kg to cena 2000 zł jestem moim zdaniem za wysoka. O wiele bardziej opłaca sie kupić tańszą pralkę za 1000 zl. I potem ewentuanie jak się popsuje za kilka lat wymienić. Drogie pralki tak samo szybko psują się jak tańsze  ( nikt nie da gwarancji na to,ze prlalka po kilku latach nie padnie).

Również mogę polecić Candy. Pralki są ekonomiczne i tanie w serwisowaniu. 

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Z budżetowych lub pod kątem cena jakość polecam Gorenje. Natomiast jak chcesz zaszaleś to Miele :)

 

A ja bym do tego zestawienia dorzucił jeszcze nową linie Candy Smart Touch pralki z technolgią umożliwiającą działanie na smrtphonach w cenie do 1200 zł widziałem też 2 modele poniżej 1000 zł, a to już robi duże wrażenie. O samym systemie można więcej doczytać tutaj - http://www.candy.pl/pl/smart-touch to co mi się podoba w naszej pralce dokładnie to mamy taki model - http://www.ceneo.pl/45322844#tab=spec to sterowanie głosem, fajne jak czasami ręce są zajęte lub mokre. Sama aplikacja też ciekawie działa, szczególnie diagnostyka przydatne jak coś zacznie się dziać niepokojącego.

Link to post
Share on other sites
  • 10 miesięcy temu...

A ja polecam zrobić najpierw mały reaserch w internecie, jakie są obecnie dostępne pralki na rynku, zastanowić się które funkcje będą Ci najbardziej potrzebne, bo jednak każdy ma nieco inne wymagania. Pomocne będą na pewno artykuły tego typu https://podpowiadamy.pl/pralki-pralkom-nierowne-na-co-zwracac-uwage-przy-kupowaniu-pralki/

Najlepiej jest sobie wyrobić własny pogląd, to że komuś jakiś model odpowiada, wcale nie oznacza, że Tobie tez będzie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...