Skocz do zawartości

Recommended Posts

Proszę o pomoc w interpretacji wyników analizy SMART. Generalnie dysk już od roku chodzi dość mulasto, ale w ostatnim miesiącu sprawa się pogorszyła odczuwalnie. Długo się włącza system, Mozilla czy nawet eksplorator włącza się z widocznym opóźnieniem. Pierwsze 10 min od włączenia jest najgorsze - potem się stabilizuje jako tako. Kopiowanie plików i robienie czegoś w tym czasie mocno spowalnia komputer (za mocno jak na moje oko),

 

Zaznaczam, że system jest zadbany czyli: w auto starcie nie ma pierdół, rejestr i śmieci czyszczone regularnie, defragmentacja była przeprowadzana. Ostatnio przeprowadziłem gruntowne skanowanie kilkoma antywirusami.

 

Dysk ma swoje lata, ale widziałem inne dyski równie wysłużone lecz z nienagannym odczytem SMART. Może zasilacz się do tego przyczynił, bo długo miałem Feela chyba 3 (już go zmieniłem jakiś czas temu).

 

Z początku myślałem, że to wina bad sektorów, ale po przeskanowaniu okazało się, że nie ma żadnego (jeden sektor na granicy). Jednak z tego co zauważyłem, SMART wskazuje na problem natury fizycznej - mechanika dysku jest w nie najlepszej kondycji.

 

To jest moje gdybanie. Proszę o wypowiedź kompetentnych osób, czyli:

[1] w jakim faktycznie stanie jest dysk,

[2] czy mogę bezpiecznie przeprowadzić w programie MHDD operacje erease i remap. Słyszałem, że w niektórych przypadkach można tym pogorszyć sytuacje,

[3] czy  dysk pożyje na tyle długo, że jest sens stawiać nowy system na nim i będzie to w miarę pewne i bezpieczne dla danych (kopie zapasową najważniejszych plików  i tak robię). Inaczej mówiąc: mogę zostać przy tym, czy koniecznie muszę kupić nowy?

 

Dysk to sandisk (wiem, nie najlepsza marka). Zdjęcia z MHDD i HD tune niżej.

 

http://imgur.com/a/J35JK

Link to post
Share on other sites

jak widać automatyczny remap działa, ale masz jeden sektor, który za niedługo się w bada zmieni ( tragedii nie ma ) 

jego stan nie powinien rzutować na wydajność komputera ( tzn to nie on jest przyczyną ) 

Ale musisz obserwować tabelkę data, przy atrybucie 05, przynajmniej co miesiąc, jak dojdzie do 3 to zacznij się martwić  

Zdrowy nie jest, ale paść, nie padnie nigdzie szubko. 

można by się pobawić w próbę uzdrowienia tego jednego wolnego sektora ( ale za dużo zachodu z tym ) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...