Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

dysk 2,5" przestał być wykrywalny przez laptop

AHCI IDE laptop dysk HDD BIOS inf

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 superfraktal

superfraktal
  • Nowicjusz

• 7 postów

Napisano 09 maj 2016 - 12:25

Witam wszystkich.

Miałem jeden główny dysk w laptopie Sony Vaio VGN-FW11E. W systemie Windows 8.1 zainstalowałem sterownik (iaAHCI.inf z EP0000153368) dla trybu AHCI. Po restarcie cały komputer zawieszał się chwilę po uruchomieniu systemu, działał tylko w trybie awaryjnym. Nie potrafiłem tego cofnąć...

...więc przepiąłem ten dysk TOSHIBA MK2546GSX 250GB do innego komputera, był bez problemu wykrywalny, całkowicie go wyczyściłem (nowe partycje w systemie plików NTFS, format). Przełożyłem go do laptopa i ku mojemu zdziwieniu dysk nie był wykrywalny. Choć oczywiście pracował.

Zrobiłem coś innego. Przepiąłem dysk z powrotem do desktopa (odpinając wszystkie pozostałe dyski) i zainstalowałem na nim system operacyjny WinXP. Dysk działał prawidłowo, system również. Wróciłem z tym dyskiem do laptopa i przy uruchamianiu WinXP komputer się restartuje...

Z mojego doświadczenia wiem (ale mogę się mylić), że pomogłaby zmiana na tryb IDE. Problem w tym, że nie wiem jak to zrobić. Dlaczego? Ponieważ BIOS (a dokładnie Aptio Setup Utility) w moim laptopie nie oferuje takiej funkcjonalności, z tego co wyczytałem samodzielnie wykrywa i dostosowuje tryb pracy. Trzeba byłoby włączyć zaawansowane opcje, ale może moje myślenie idzie złym kierunkiem?

edit:

po wejściu do BIOS czy raczej do Aptio Setup Utility (które uruchamia się po wpisaniu "Enter BIOS Password"...) jest tylko taka informacja "Hard Disk Drive: 250GB"; ponad to widać flagę Wndows XP podczas próby jego uruchamiania i system przez chwilę się wczytuje... ale

instalator Windows XP się uruchamia jednak nie wykrywa dysku "w komputerze rozpoznano następujące masowe urządzenia magazynujące: <brak>", ponad to system "nie mógł określić typu co najmniej jednego masowego urządzenia magazynującego lub wybrano samodzielne określenie typu karty.";

moje przypuszczenia:

- z poziomu Windows 8.1 zmieniłem opcję w BIOS która nie jest widoczna i/lub do której nie ma dostępu poprzez BIOS (Aptio Setup Utility); stało się tak poprzez zainstalowanie pewnych rzeczy *.inf i/lub poprzez usunięcie pewnych rzeczy w Menedżerze Urządzeń; miałoby to sens skoro na innym komputerze dysk jest (samodzielnie) wykrywalny przez instalator Windows i można na nim postawić system, który później bezproblemowo się uruchamia; być może rozwiązaniem będzie reset CMOS
- na dysku pozostała GPT (na dysku były zainstalowane systemy: Vista, XP), spróbuję ją zmienić na MBR, możliwe że podczas mojej wcześniejszej zabawy coś usunąłem/uszkodziłem; ten punkt i wcześniejszy mogą być ze sobą powiązane

Proszę o wskazówkę.

Dzieki uzytkownikowi z innego forum poszedlem tropem, ktory do prowadzil mnie do: WinXP nie poszedl, Win7 nie poszedl, z kolei instalator Win8 znalazl dysk, system sie zainstalowal, udalo mi sie zrobic dzieki temu update BIOS choc niewiele to dalo; dlaczego tak jest?
Dzieki uzytkownikowi z innego forum poszedlem tropem, ktory do prowadzil mnie do: WinXP nie poszedl, Win7 nie poszedl, z kolei instalator Win8 znalazl dysk, system sie zainstalowal, udalo mi sie zrobic dzieki temu update BIOS choc niewiele to dalo; dlaczego tak jest?

Użytkownik superfraktal edytował ten post 08 maj 2016 - 22:38

• 0

#2 golin

golin
  • Gaduła

• 296 postów

Napisano 09 maj 2016 - 12:44

Ale przecież ostatecznie WIn8 zainstalowałeś i w czym problem. Zainstalowanie starszych systemów czy uruchomienie, na tym Laptopie Sony. Z dużym prawdopodobieństwem będą i były problemy. Tym bardziej jak nie można znaleźć ustawień; Secure Boot wyłączyć do starszych systemów. Czy jeszcze czasem dodatkowo ustawić na legacy, wyłacza UEFI do zainstalowania pracy starszych systemów i 32 bit. Nie masz chyba co walczyć, o uruchomienie na tym laptopie sony starszych systemów. A tym bardziej Xp, który nie ma w budowanych sterów AHCI, i trzeba dogrywać do instalki. Dodatkowo na ten Laptop, z dużym prawdopodobieństwem nie ma sterów pod XP. Więc tym bardziej trzeba się spodziewać kłopotów nie tylko z zainstalowaniem ale i uruchamianiem.

• 0

#3 superfraktal

superfraktal
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 7 postów

Napisano 09 maj 2016 - 17:10

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o Twoje pierwsze "pytanie" - widocznie mam jakieś powody. To tak gdyby ktoś mówił, że chce wymienić smartfon (na inny), a Ty stwierdziłbyś "przecież masz smartfon i w czym problem".

Niemniej nie jest to dla mnie logiczne. Laptop Sony Vaio VGN-FW11E wyszedł chyba w drugiej połowie 2008, domyślnie instalowano na nim Linux lub Windows Vista. Obecnie na oficjalnej stronie Sony można pobrać sterowniki/oprogramowanie dla tego laptopa do systemów Vista, XP, 7. A nie można ich zainstalować? Tak jak pisałem udało mi się uaktualnić BIOS do wersji R0270Y0 (z końca 2009), która tak naprawdę dodaje chyba tylko 1 funkcję. To że w Aptio Setup Utility (BIOS) nie można nic zmieniać to jeden problem, większy jest taki: nie wiadomo jakie są ustawienia. Spróbuję jeszcze powalczyć, ale z tego co czytam na forach nic z tego nie będzie...

• 0

#4 golin

golin
  • Gaduła

• 296 postów

Napisano 10 maj 2016 - 07:12

Ale chyba wiesz czy masz sam bios czy też uefi. Ustawienia też mogą mieć znaczenie, może jakaś kombinacja klawiszy pozwala na ustawienia zaawansowane. Jeśli dysk masz w GPT, mogą być problemy instalacji starszych systemów jak Windows 8 , a XP czysty bez dogranych; sata / ahci, doddatkowo sata ustawione na tryb ide.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: AHCI, IDE, laptop, dysk, HDD, BIOS, inf

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych