Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam wszystkich.

 

Miałem jeden główny dysk w laptopie Sony Vaio VGN-FW11E. W systemie Windows 8.1 zainstalowałem sterownik (iaAHCI.inf z EP0000153368) dla trybu AHCI. Po restarcie cały komputer zawieszał się chwilę po uruchomieniu systemu, działał tylko w trybie awaryjnym. Nie potrafiłem tego cofnąć...

...więc przepiąłem ten dysk TOSHIBA MK2546GSX 250GB do innego komputera, był bez problemu wykrywalny, całkowicie go wyczyściłem (nowe partycje w systemie plików NTFS, format). Przełożyłem go do laptopa i ku mojemu zdziwieniu dysk nie był wykrywalny. Choć oczywiście pracował.

Zrobiłem coś innego. Przepiąłem dysk z powrotem do desktopa (odpinając wszystkie pozostałe dyski) i zainstalowałem na nim system operacyjny WinXP. Dysk działał prawidłowo, system również. Wróciłem z tym dyskiem do laptopa i przy uruchamianiu WinXP komputer się restartuje...

 

Z mojego doświadczenia wiem (ale mogę się mylić), że pomogłaby zmiana na tryb IDE. Problem w tym, że nie wiem jak to zrobić. Dlaczego? Ponieważ BIOS (a dokładnie Aptio Setup Utility) w moim laptopie nie oferuje takiej funkcjonalności, z tego co wyczytałem samodzielnie wykrywa i dostosowuje tryb pracy. Trzeba byłoby włączyć zaawansowane opcje, ale może moje myślenie idzie złym kierunkiem?
 

edit:

 

po wejściu do BIOS czy raczej do Aptio Setup Utility (które uruchamia się po wpisaniu "Enter BIOS Password"...) jest tylko taka informacja "Hard Disk Drive: 250GB"; ponad to widać flagę Wndows XP podczas próby jego uruchamiania i system przez chwilę się wczytuje... ale

 

instalator Windows XP się uruchamia jednak nie wykrywa dysku "w komputerze rozpoznano następujące masowe urządzenia magazynujące: <brak>", ponad to system "nie mógł określić typu co najmniej jednego masowego urządzenia magazynującego lub wybrano samodzielne określenie typu karty.";

 

moje przypuszczenia:

- z poziomu Windows 8.1 zmieniłem opcję w BIOS która nie jest widoczna i/lub do której nie ma dostępu poprzez BIOS (Aptio Setup Utility); stało się tak poprzez zainstalowanie pewnych rzeczy *.inf i/lub poprzez usunięcie pewnych rzeczy w Menedżerze Urządzeń; miałoby to sens skoro na innym komputerze dysk jest (samodzielnie) wykrywalny przez instalator Windows i można na nim postawić system, który później bezproblemowo się uruchamia; być może rozwiązaniem będzie reset CMOS
- na dysku pozostała GPT (na dysku były zainstalowane systemy: Vista, XP), spróbuję ją zmienić na MBR, możliwe że podczas mojej wcześniejszej zabawy coś usunąłem/uszkodziłem; ten punkt i wcześniejszy mogą być ze sobą powiązane

 

Proszę o wskazówkę.


Dzieki uzytkownikowi z innego forum poszedlem tropem, ktory do prowadzil mnie do: WinXP nie poszedl, Win7 nie poszedl, z kolei instalator Win8 znalazl dysk, system sie zainstalowal, udalo mi sie zrobic dzieki temu update BIOS choc niewiele to dalo; dlaczego tak jest?
Dzieki uzytkownikowi z innego forum poszedlem tropem, ktory do prowadzil mnie do: WinXP nie poszedl, Win7 nie poszedl, z kolei instalator Win8 znalazl dysk, system sie zainstalowal, udalo mi sie zrobic dzieki temu update BIOS choc niewiele to dalo; dlaczego tak jest? Edytowane przez superfraktal
Link to post
Share on other sites

Ale przecież ostatecznie WIn8 zainstalowałeś i w czym problem. Zainstalowanie starszych systemów czy uruchomienie, na tym Laptopie Sony. Z dużym prawdopodobieństwem będą i były problemy. Tym bardziej jak nie można znaleźć ustawień; Secure Boot wyłączyć do starszych systemów. Czy jeszcze czasem dodatkowo ustawić na legacy, wyłacza UEFI do zainstalowania pracy starszych systemów i 32 bit. Nie masz chyba co walczyć, o uruchomienie na tym laptopie sony starszych systemów. A tym bardziej Xp, który nie ma w budowanych sterów AHCI, i trzeba dogrywać do instalki. Dodatkowo na ten Laptop, z dużym prawdopodobieństwem nie ma sterów pod XP. Więc tym bardziej trzeba się spodziewać kłopotów nie tylko z zainstalowaniem ale i uruchamianiem.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o Twoje pierwsze "pytanie" - widocznie mam jakieś powody. To tak gdyby ktoś mówił, że chce wymienić smartfon (na inny), a Ty stwierdziłbyś "przecież masz smartfon i w czym problem".

 

Niemniej nie jest to dla mnie logiczne. Laptop Sony Vaio VGN-FW11E wyszedł chyba w drugiej połowie 2008, domyślnie instalowano na nim Linux lub Windows Vista. Obecnie na oficjalnej stronie Sony można pobrać sterowniki/oprogramowanie dla tego laptopa do systemów Vista, XP, 7. A nie można ich zainstalować? Tak jak pisałem udało mi się uaktualnić BIOS do wersji R0270Y0 (z końca 2009), która tak naprawdę dodaje chyba tylko 1 funkcję. To że w Aptio Setup Utility (BIOS) nie można nic zmieniać to jeden problem, większy jest taki: nie wiadomo jakie są ustawienia. Spróbuję jeszcze powalczyć, ale z tego co czytam na forach nic z tego nie będzie...

Link to post
Share on other sites

Ale chyba wiesz czy masz sam bios czy też uefi. Ustawienia też mogą mieć znaczenie, może jakaś kombinacja klawiszy pozwala na ustawienia zaawansowane. Jeśli dysk masz w GPT, mogą być problemy instalacji starszych systemów jak Windows 8 , a XP czysty bez dogranych; sata / ahci, doddatkowo sata ustawione na tryb ide.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...