Skocz do zawartości

Problem podczas OC i5 6600K


Recommended Posts

VCCIN - napięcie wejściowe procesora (całego), czasami poprawia stabilność podkręconego procka

LLC - funkcja zabezpieczająca procesor przed vdrop, zabezpiecza i podwyższa nieco napięcie CPU, poprawia stabilność pod obciążeniem

vdrop - spadek napięcia na skutek dużego zapotrzebowania na prąd (wzrost amperów lub nieco inaczej wzrost poboru mocy), jest nieunikniony podczas podkręcania choćby nie wiem jak dobry zasilacz i sekcje zasilania zastosować, duży vdrop może doprowadzić do utraty stabilności (duży w tym aspekcie to nawet 0.03V)

 

 

Twój post brzmi

 

Wyraźnie zalecasz mu by ustawił taktowanie na 4.2 i ustawił napięcie na auto by później sprawdzić je w cpu-z (fu*k logic)

 

Ja odpisałem pytaniem

 

 

Odpisałeś

 

 

kolejna głupota ponieważ napięcie ustawione na auto również się obniży (zazwyczaj według schematów wgranych przez producenta)

Znam przypadki gdzie żadne ustawienie napięcia na auto po za domyślnym taktowaniem skutkowało bsod

 

Ja piję tylko do twojej porady by ustawić napięcie na auto która zawsze jest zły pomysłem,

ustawienie napięcia na sztywno = spoko luz

 

 

I co to ma za zadanie zrobić? bo chyba nie wyznaczyć stabilne podkręcenie ?

jeśli tak zrobi wyznaczy tylko granicę napięcia przy którym system się uruchomi, a spróbuj pan tam włączyć cokolwiek ...

 

 

 

To że po jakimkolwiek oc trzeba robić testy trzeba każdemu pisać?

To ze miał sprawdzić napięcie podczas obciążenia też trzeba napisać?

"Wyznaczyć stabilne podkręcanie"?

 

 

Moim błędem było to że nie napisałem łopatologicznie że po wstaniu Windowsa trzeba zrobić testy. Teraz napiszę dokładniej:

Po wystartowaniu systemu przy zadanym mnożniku i napięciu TRZEBA wykonać testy w programach typu AIDA64, OCCT itp. (dokładne instrukcje jak je ustawić można znaleźć w google) Jeżeli testy przeżyje to proponuję robić testy w grach (ja testuję w BF4,BFH, R6). Jeżeli nie przejdzie to podnosimy napięcie lub zmniejszamy mnożnik. Choć mi pomogło w ustabilizowaniu pracy cpu podniesienie napięcia VCCIN.

 

Jeżeli kręcisz procesor to zostaw te pamięci w spokoju.

 

I po raz kolejny, jeżeli wstanie Windows MUSISZ sprawdzić stabilność poprzez wykonywanie testów które obciążają CPU (nie jest to oczywiste dla wszystkich np mr-auto)

Edytowane przez 5891michal
Link to post
Share on other sites

Ehh, już taki syf w temacie zrobiliście, że proponuję autorowi tematu wyczyścić bios i zacząć od nowa...

 

Na wstępie: PO KAŻDEJ ZMIANIE MNOŻNIKA, NAPIĘĆ, TAKTOWANIA RAM I INNYCH USTAWIEŃ TESTUJESZ CZY SYSTEM WSTAJE, CZY PRZECHODZI TESTY I CZY PROCESOR SIĘ NIE PRZEGRZEWA (polecam prime95 i cinebench)

 

 

I teraz po kolei:

  1. wyłącz C-State
  2. włącz XMP i podbij napięcie RAM o 0.1v (lub nie, jak wolisz - zawsze możesz to zostawić na później)
  3. vcore na "auto" (*zuo wielkie*) i offset na ok. 0.1v-0.2v
  4. podbij mnożnik na 40
  5. zapisz ustawienia i sprawdź czy system się bootuje i robisz testy

 

Jak się okaże że procesor jest stabilny ustawiasz vcore na sztywno (na np. odczyt z CPUZ) i tutaj pojawiają się 2 opcje:

  • zbijasz napięcie vcore/offest i szukasz stabilne minimalne napięcia dla mnożnika [zbijasz tym przy okazji temperaturę procesora]
  • podnosisz ponownie mnożnik i liczysz że wstanie od razu, ew. znowu podnosisz napięcie aż stanie się stabilny

(osobiście najpierw szukam najniższych napięć na dany mnożnik i dopiero lecę wyżej, jak kto woli...)

 

Teraz cały "myk" polega na balansowaniu między napięciem a mnożnikiem, musisz znaleźć kompromis aby procesor nie dostawał zbyt dużego bądź zbyt małego napięcia przy danym mnożniku i pamiętaj, że w pewnym momencie procesor będzie wymagał coraz większego (wręcz zbyt dużego) podbijania napięcia dla podniesienia mnożnika i jest to sygnał, że zbliżasz się do granicy rozsądnego OC.

Tutaj podam ci przykład, mój G3258 robi 4.2 na 1.14V, 4.3GHz na 1.182V, 4.4GHz na 1.258V a 4.5GHz na 1.356V przy czym 4.6GHz wymaga napięcia ~1.4V (możliwe, że niektóre V to bzdura bo nie chce mi się do profili biosu zerkać a nie wszystkie pamiętam). Widać na tym przykładzie, że u mnie po 4.5GHz procesor potrzebuje znacznie większe napięcie aby ustabilizował się (w zasadzie między 4.4 a 4.5 już to widać) - wszystko zależy jaki procesor ci się trafił ;)

 

Cała reszta to cierpliwość, niektórzy preferują od razu wysoki mnożnik i napięcie a dopiero schodzenie z napięciem niżej....  8-)

 

No to jak już odniesiesz jakiś sukces to porozmawiamy o uncore i innych bzdetach ^^

Edytowane przez braxi
Link to post
Share on other sites

Ja z własnego doświadczenia poradzę Ci spróbować ustawić ram ręcznie jak w profilu SPD tylko spróbować OBNIŻYĆ napięcie, u mnie odziwo ram nie chce działać na 1.35v a na 1.26v smiga idealnie, pomimo ze producent pisze ze maja dzialac na 3000 15 15 17 1.35v.

Link to post
Share on other sites

Ustawiłem 4,5GHz i 1,35V na CPU i sprawdziłem W OCCT i było stabilnie. Maksymalne taktowanie pamięci przy którym sie uruchamia to 2700MHz i 1.35V. Potem ustawiłem na 3000MHz i IO Voltage=1,15 oraz SA Voltage=1,20 i nie uruchamia sie. Zwiekszałem co 0,05 az do 1,3 i dalej sie nie uruchamia. 

 

Pamięci na 1,26V tez sprawdzałem i nic.

Edytowane przez jarvis_jarvis
Link to post
Share on other sites

Mam dokładnie to samo, ta sama płyta, ten sam procesor, pamięci corsair vengeance lpx 3200 2x8.

Po włączeniu XMP na zintegrowanej grafice krzaki, po obniżeniu napięcia SA i IO jest ok, jak tylko lekko rusze procek zaczyna sie w kolko restartowac, w druga strone to samo. Osiągnę stabilne taktowanie i napięcie na procku, lekko rusze pamięci, obojętnie czy XMP czy ręcznie to się sypie. Na gaming mode wszystko działa. Nie mam już pomysłów, help!

Link to post
Share on other sites

hmmm...

 

przywróciłbym biosik do defaultu :)

 

podajcie wtedy na jakich parametrach przy default działa pamięć.

 

sprawdziłbym potencjał procka intel extreme tuning utility - wyłapujać na jakim napięciu procek działa (cpu-z), jak działałby stabilnie na np. 4.4 czy tam 4.4 przy napięciu ok 1.3 to zrobiłbym occt a potem ew starał się obniżać napięcie :)

Link to post
Share on other sites

troche poczytalem wczoraj ogolnie na temat podkrecania i pobawilem sie u siebie, z tego co wyczytalem to procek wspiera pamieci 2133, wyzej moze pojsc ale nie musi, udalo mi sie osiagnac stabilne 4.6GHz na napieciu 1.35, pozniej zabralem sie za pamieci, podnosilem o oczko i sprawdzalem stabilnosc, zatrzymalo sie na 2700, wyzej zaczynaja sie restarty. Czy to normalne, może tak być? Czy jednak coś nie tak?

Link to post
Share on other sites

Procesor podkręca się bez problemu wyżej. Problem pojawia się po podkręceniu procka i zaczęciu bawienia się pamięciami. Niezależnie czy mam 4.6, czy 4.4 i niżej jest to samo, nie przekroczę taktowania 2700 na pamięciach przy nawet minimalnie podkręconym procesorze.

Link to post
Share on other sites

Procesor podkręca się bez problemu wyżej. Problem pojawia się po podkręceniu procka i zaczęciu bawienia się pamięciami. Niezależnie czy mam 4.6, czy 4.4 i niżej jest to samo, nie przekroczę taktowania 2700 na pamięciach przy nawet minimalnie podkręconym procesorze.

też kiedyś bawiłem się ramem i również na profilu xmp(3000mhz) komputer nie wstawał myślę że płyta z ramem na takich częstotliwościach nie współpracuje dobrze- może ręczne ustawienie trochę niższej wartości pomoże(a kiedyś w przyszłości jak jeszcze zaktualizują bios na xmp da się odpalić)

Edytowane przez gracz722
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...