Skocz do zawartości

Problem podczas OC i5 6600K


Recommended Posts

Witam,

 

Mój sprzęt:

- i5 6600K

- MSI Z170A Gaming M3

- MSI GTX 970

- 2x4GB G.Skill 3000Mhz CL15

 

Pierwszy raz podkręcam procesor, wzorując się na filmie Blacka z YT.

Zmieniam w BIOSie:

- CPU Ratio na 45

- CPU Ratio Mode na Fixed

- XMP na Enabled

- CPU Core/GT Voltage Mode na Override

- CPU Core Voltage na 1.35

Po tych zmianach zapisuje i restartuje komputer. Loguję sie do windowsa, robię test w Cinebench - bez błędów, potem robię test w Realbench przez 15 min - bez błędów. Następnie chcę ponownie wejść do BIOSu więc restaruję komputer. Ten się jednak nie uruchamia ponownie tylko zaczyna uruchamiać się i po 3 sekundach wyłączać, i tak cyklicznie. Wyjęcie jednej kości RAM powoduje w końcu uruchomienie komputera. Pojawia się ostrzeżenie o mianie RAMu i wchodzę do BIOSu. Ustawiam wszystko tak jak było przed zmianami, włącznie z wyłączeniem XMP. Po tym komputer się restartuje normalnie. Co może być przyczyną lub co robię nie tak?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Zrób Clear CMOS ( zainstaluj najnowszego Biosa)

Zacznij OC ale bez pamięci DDR i nie wiem czy to też jest w UEFI Z170 ,ale w Z97 było coś takiego jak Intel C-State - oszczędność energia które trzeba wyłączyć.

Jak chcesz to mam foty z Z97...

Edytowane przez Naksos
Link to post
Share on other sites

Zaktualizowałem BIOS i wyłączyłem to Intel C-State. Następnie po restarcie zmieniłem na 4.5GHz i 1.35V ale nie włączałem XMP. Windows normalnie sie załadował, potem znowu wziąłem restart i zrestartował sie normalnie. Wyglada na to że jest cos nie tak z XMP po podkręceniu?

Link to post
Share on other sites

Głupota totalna ustawiać napięcia proca z automatu. 

  Płyta zawyży kilkukrotnie napięcie... 

To najprostszy (w większości przypadków) sposób na początek. Daje mu to wgląd jakie napięcie jest stabilne a później albo zwiększa mnożnik albo obniża napięcie do minimalnego wymaganego przy zadanym mnożniku. Tak więc proponuję czytać ze zrozumieniem...

Link to post
Share on other sites
Napisano (edytowane)

Zmieniłem ustawienia tak jak poprzednio na 4,5Ghz i 1.35V ale w seksji DRAM Settings zmieniłem DRAM Frequency z auto na 3000, nie włączając XMP. Po zapisaniu od razu zaczął sie włączac i wyłączac cyklicznie, nawet bez wejscia do windowsa. Czy dobrze to odczytuje że po zmianie taktowania procesora, pamięć nie chce chodzić na 3000MHz ?

 

Może w tej sekcji DRAM Settings trzeba inaczej coś ustawić?

Edytowane przez jarvis_jarvis
Link to post
Share on other sites

Jedyne co przychodzi na myśl to słaba współpraca Twoje płyty z pamięciami ram. Zdarza się, kości nowe płyta nowa, bios jeszcze nie dopracowany. Z czasem będzie może lepiej po którejś z aktualizacji. Możesz samodzielnie ustawić ręcznie timingi może się uda uzyskać to co chcesz. Może będzie trzeba rozluźnić timingi(ustawić wyższe by uzyskać stabilność). Sprawdź czy masz aktualny bios. Po włączeniu X.M.P.  i ustawieniu wszystkich funkcji zapisz ustawienia bios jako profil OC. Potem załaduj profil i uruchom ponownie. Sprawdź czy komputer będzie startował normalnie.  

Link to post
Share on other sites

To najprostszy (w większości przypadków) sposób na początek. Daje mu to wgląd jakie napięcie jest stabilne a później albo zwiększa mnożnik albo obniża napięcie do minimalnego wymaganego przy zadanym mnożniku. Tak więc proponuję czytać ze zrozumieniem...

A co jak komputer nie odpali?

 ...

Płyta nadaje napięcie z automatu które nic nie znaczy, czasami jest za niskie i system nie odpali, lub odpali ale wywali się na jakimś teście, a innym razem nada takie napięcie że w kilka sekund procek osiągnie 100 stopni

 

Osiąganie stabilnego napięcia to kwestia testów i poprawek a nie włączenia wszystkiego na auto. Automatyczne podkręcanie (programem lub nieraz są takie funkcje w Biosie) już prędzej ma się do tego co piszesz, jednak wtedy na 90% napięcie będzie zawyżone

 

Zmieniłem ustawienia tak jak poprzednio na 4,5Ghz i 1.35V ale w seksji DRAM Settings zmieniłem DRAM Frequency z auto na 3000, nie włączając XMP. Po zapisaniu od razu zaczął sie włączac i wyłączac cyklicznie, nawet bez wejscia do windowsa. Czy dobrze to odczytuje że po zmianie taktowania procesora, pamięć nie chce chodzić na 3000MHz ?

 

Może w tej sekcji DRAM Settings trzeba inaczej coś ustawić?

A jak zresetujesz wszystkie ustawienia i bez podkręcania procka włączysz XMP to też się restartuje ? po takim teście będziesz wiedział dokładnie czy to ram nie daje się podkręcić czy ram + procek

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

A co jak komputer nie odpali?

 ...

Płyta nadaje napięcie z automatu które nic nie znaczy, czasami jest za niskie i system nie odpali, lub odpali ale wywali się na jakimś teście, a innym razem nada takie napięcie że w kilka sekund procek osiągnie 100 stopni

 

Osiąganie stabilnego napięcia to kwestia testów i poprawek a nie włączenia wszystkiego na auto. Automatyczne podkręcanie (programem lub nieraz są takie funkcje w Biosie) już prędzej ma się do tego co piszesz, jednak wtedy na 90% napięcie będzie zawyżone

 

A jak zresetujesz wszystkie ustawienia i bez podkręcania procka włączysz XMP to też się restartuje ? po takim teście będziesz wiedział dokładnie czy to ram nie daje się podkręcić czy ram + procek

Czy wszystko trzeba tłumaczyć jak dziecku? Jeżeli Ci komp nie wstaje to obniżasz mnożnik, jeżeli wstaje to po troszku obniżasz napięcie... OC to bardzo prosta sprawa tylko że mozolna bo trzeba sporo czasu poświęcić na testy (jeżeli niema dziwnych problemów). 

Link to post
Share on other sites

Czy wszystko trzeba tłumaczyć jak dziecku? Jeżeli Ci komp nie wstaje to obniżasz mnożnik, jeżeli wstaje to po troszku obniżasz napięcie... OC to bardzo prosta sprawa tylko że mozolna bo trzeba sporo czasu poświęcić na testy (jeżeli niema dziwnych problemów). 

Nie no, najpierw piszesz by ustawić napięcie na auto a gdy ktoś ci coś powie to tłumaczysz się zmianą napięć? WTF

 

Szczerze, to gdybym był nowy w podkręcaniu to bym kompletnie nie zrozumiał co masz na myśli

 

A prawda jest taka że ustawianie napięć na auto nie ma sensu, chyba że się nie podkręca w ogóle

 

 

Sam RAM, bez podkręcania procka, chodzi na 3000MHz. Przez 2 miesiące jak jeszcze nie podkręcałem to ciągle jest włączony XMP i wszystko działa.

Ciekawe,

Może zasilacz? podaj model jak możesz

 

W tym momencie próbował bym na ślepo paru ustawień tu i tam np.

Vcore podnieść, choć widzę że masz 1,35V czyli taki zalecany maks (przynajmniej przez internet), możesz zasugerować się radą @EseY czyli napięcia nie ruszać a mnożnik zmniejszyć o jeden (o ile jeszcze tego nie robiłeś)

VCCIN podnieść nieco, max do 1,9V

LLC ustawić na high a może nawet na turbo

 

Tylko przy takich zmianach musisz bacznie obserwować napięcia (np. vcore który po zmianie LLC może wzrosnąć) i temperatury

Edytowane przez mr-auto
Link to post
Share on other sites

"i od tego napięcia na sztywno zaczynaj." to jest koniec zdania które napisałem a Ty zacytowałeś to "do tego uruchom kompa na 4,2 i napięcie ustaw na automatyczne." więc nie doczytałeś do końca tego co napisałem?

 

Jeżeli kręcisz procka to nie dotykaj Ramu (częstotliwości z jaką pracuje pamięć wyrażaną W Mhz), zostaw na domyślnej z jaką pracuje.

Edytowane przez 5891michal
Link to post
Share on other sites

To VCCIN i LLC, możesz napisać dokładniej co to jest bo w moim uefi tego nie widzę.

 

Zasilacz - XFX TS 550W

 

Zrobiłem jeszcze co innego i włączyłem ta funkcję Game Boost, ustawienia zmieniły się: taktowanie 4.2GHz, 1.32V i pamięci 2400MHz i zrestartował sie normalnie i system sie załadował. 

Link to post
Share on other sites

To VCCIN i LLC, możesz napisać dokładniej co to jest bo w moim uefi tego nie widzę.

VCCIN - napięcie wejściowe procesora (całego), czasami poprawia stabilność podkręconego procka

LLC - funkcja zabezpieczająca procesor przed vdrop, zabezpiecza i podwyższa nieco napięcie CPU, poprawia stabilność pod obciążeniem

vdrop - spadek napięcia na skutek dużego zapotrzebowania na prąd (wzrost amperów lub nieco inaczej wzrost poboru mocy), jest nieunikniony podczas podkręcania choćby nie wiem jak dobry zasilacz i sekcje zasilania zastosować, duży vdrop może doprowadzić do utraty stabilności (duży w tym aspekcie to nawet 0.03V)

 

 

"i od tego napięcia na sztywno zaczynaj." to jest koniec zdania które napisałem a Ty zacytowałeś to "do tego uruchom kompa na 4,2 i napięcie ustaw na automatyczne." więc nie doczytałeś do końca tego co napisałem?

Twój post brzmi

 

XMP zostaw, ustaw ram na bazowych zegarach, do tego uruchom kompa na 4,2 i napięcie ustaw na automatyczne. Zobacz w cpuz jakie masz napięcie podczas testu i od tego napięcia na sztywno zaczynaj.

Wyraźnie zalecasz mu by ustawił taktowanie na 4.2 i ustawił napięcie na auto by później sprawdzić je w cpu-z (fu*k logic)

 

Ja odpisałem pytaniem

 

 

A co jak komputer nie odpali?

Odpisałeś

 

 

Jeżeli Ci komp nie wstaje to obniżasz mnożnik

kolejna głupota ponieważ napięcie ustawione na auto również się obniży (zazwyczaj według schematów wgranych przez producenta)

Znam przypadki gdzie żadne ustawienie napięcia na auto po za domyślnym taktowaniem skutkowało bsod

 

Ja piję tylko do twojej porady by ustawić napięcie na auto która zawsze jest zły pomysłem,

ustawienie napięcia na sztywno = spoko luz

 

 

Więc teraz ustaw takie parametry jakie zaproponował automat (mnożnik i ram) a napięcie obniż o 0.5v jeżeli wstanie to znów obniż jeżeli nie to odejmij 0.4v itd. 

I co to ma za zadanie zrobić? bo chyba nie wyznaczyć stabilne podkręcenie ?

jeśli tak zrobi wyznaczy tylko granicę napięcia przy którym system się uruchomi, a spróbuj pan tam włączyć cokolwiek ...

 

 

Co do tematu:

Tak teraz czytam że prawie żadnych konkretnych testów nie przeprowadziłeś

 

 

robię test w Cinebench - bez błędów, potem robię test w Realbench przez 15 min - bez błędów

Może ustaw te napięcia i mnożnik jak tak jak chcesz (czyli 4,5GHz przy 1,35V) a ram standardowo (czyli bez XMP) i zrób jakiś pół godzinny, lub najlepiej godzinny test w OCCT (zakładka CPU) lub innym programie (np. prime95, aida64)

Możliwe że to nie ram jest problemem a zbyt słabe napięcia by utrzymać ten mnożnik

 

Niestety nie sprawdziłeś tego

 

 Spróbuj zejść mnożnikiem o jedno oczko w dól (4,4GHz) nie ruszając napięć. 

Więc ciężko stwierdzić

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...