Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

jestem nowy na forum, mam na imię Paweł, mieszkam w małopolsce :)

od lat zainteresowany komputerami, pamiętam czasy giełdy pod elbudem, gdzie przychodziło się pooglądać nowości :) moja przygoda z komputerami zaczęła się w roku 1997,

obecnie chciałem złożyć sobie jakiś mały kawałek przeszłości, aby kiedyś za pare lat pograć w kultowe stare gry.

 

 

od dłuższego czasu zbieram sie powoli do powrotu w przeszłość. chodzi mi komputery come back.
znalazłem płytę procek 200mmx, ram gdzieś na strychu, zakupiłem obudowe, przy okazji pentium II i resztę innych podzespołów, trochę się tego uzbierało, część wykorzystam część nie.
pytanie mam teraz do wszystkich retromaniaków komputerowych, co sądzicie, co możecie doradzić, pomóc,
Jaka karta graficzna będzie najlepsza. mam teraz 3d ati rage pro 8mb. czy do tego można dołożyć voodoo chociaż 1 czy lepiej 2 ?
myślałem zeby kupić 2d - jakiś matrox ( millenium ? czy mistique? )
oraz dopalacz voodoo 2
a może rivę 128 lub rivę 128zx, albo rivę tnt ,
sam już nie wiem
co do gier to max 1999r. duke3d, motoracer, nfs, ureal, quake, diablo 1 i 2, total anihilator, intersate 76, colin 1 , baldur gate, fifa, itp.

chciałbym zeby dos tez był obsługiwany, (jakby czasem jakas gierka sie nawinęła).

chciałem złożyć zestaw na którego mnie za dzieciaka  nie było stać

mam pentium 2 400 (ECC)  ?  ecc to cache który jest pomocny czy to jakiś Error Correction Code ?

potrzebne to czy nie ? 
będzie to pentium 2 400 (ECC), w zapasie jeszcze 2 inne pentiumy 2 , płyta asus P2B-F ACPI, ram 256 (moze byc i 512), sb awe 64, i właśnie grafa ?
doradzicie coś ?   co do gier bedzie najlepsze ?
pozdrawiam
Paweł

Link to post
Share on other sites

Cześć,

Pod V1 i w95 wystarczy 200mmx i 32-64MB ram-prawdziwie classic. A do pII400, 128-256MB i w98se z V2 .

Rage pro ma nawet akcelerację, grałem na tym w glquake'a. Można dołożyć i V2.

Nie warto zmieniać na Matroksa z rage pro. Trudno dostać wersje z 8MB. Matroks ma ładny obraz, ale specjalnie szybki nie jest-nawet 2D - w porównaniu do 2 lata nowszego rage'a.

Jak chcesz gry do 99r to właśnie pod Glide 3DFX - wyboru nie ma: do pII400 najlepiej V2. Choć te, ktore opisałeś będą grały i na V1. Tylko nie Rush...

PII z magistralą 100MHz (Deschutes) wszystkie mają cache L2 z ecc - czyt. nie ma znaczenia w praktyce dla takiego zastosowania.

Ramu więcej jak 256 nie ma sensu, w98se potrzebuje patcha, a wtedy nie wszystko stare chce działać.
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie był dopalaczem był samodzielna kartą  

 

Chyba pomyliłeś V2 z V3. 

Voodoo 2 to dopalacz jako dodatkowa karta PCI. 

 

 

myślałem zeby kupić 2d - jakiś matrox ( millenium ? czy mistique? )

 

Jeśli myślisz o używaniu gier pod DOS to karty Matroxa nie są dobrym pomysłem, niektóre gry mają z nimi problemy. Ati Rage 3D którą posiadasz może robić za kartę 2D ale równie dobrze możesz ją wymienić na popularne S3 Virge, S3 Trio albo Ati Mach'a.

Do 3D tak jak pisałeś, V2 będzie optymalne. V1 jest powolne i jeśli nie chcesz ograniczać się tylko do gier z wczesnej epoki 3D to znacznie lepszym wyborem będzie V2. Lub jeśli chcesz iść na całość to Voodoo 3, samodzielna karta 2D/3D która w 1999r była marzeniem graczy.

 

Co do procesora to jeśli skupiasz się na grach pod Windows to polecam Pentium II na którym grywalny będzie zarówno Motoracer, Unreal, Quake jak i starsze gry DOS'owe. Wybierając Pentium MMX część gier jak np. Motoracer nie będzie działać idealnie ( spowolnienia gdy na ekranie widać przeciwników). W Unreala również nie pograsz komfortowo, spadki fps są ogromne nawet na Pentium MMX 200@250 (takiego posiadam).

 

 

 

mam pentium 2 400 (ECC)  ?  ecc to cache który jest pomocny czy to jakiś Error Correction Code ?

 

ECC to korekcja błędów. W przypadku PII chodzi o cache L2 z ECC.

Link to post
Share on other sites

dziekuje za odpowiedzi,

powoli okazuję się że starczy na pewno na dwa kompy, jeden powstanie na 200mmx, 64ram, graficzna jakaś jest, dołożę V1 i bedzie ok, dla tego włożę sb awe 64.  taki zestaw w dosie też dzwięk wydobedzie prawda ? ???

co do drugiego kompa (RUSH nie wchodzi w grę , miałem go kiedyś),  dobre by było V2 (ale cholernie ciężko go dostać) może się uda. jeśli nie to w razie czego sam ati rage sobie poradzi ? - chodzi mi o gry co opisałem, najwyżej dołożę mu V1

a co do kart  RIVA 128 . RIVA128ZX i RIVA TNT,  co o nich myślicie są one warte zachodu ? nigdy nie miałem ani RIVY128 ani 128zx , swoją przygodę z RIVA  zacząłem od TNT.

mam gdzieś jakąś RIVE tylko nie wiem czy TNT czy TNT2.

ten zestaw z pentium II ma juz AGP więc najtaniej byłoby włożyć RIVE128 lub 128zx i by działało w miarę jak V2 ?

czy dopiero TNT dorównuje ?

czyli mmx ogólnie nie bedzie potrzebny do niczego....

Link to post
Share on other sites

@Fenio:
Ale wiesz jak jest z V3; mało to kompatybilne z pierwszymi produkcjami ze wsparciem glide.

Miałem oryginalnie p166 non-mmx z V1, top były 233MMX dopiero później cel333 z V2. Potem pii 450 z TNT.

@speety:
dwa zestawy złożysz i tyle: pod dos i w95 z V1, a drugi pod w98 i V2.

 

Wszystko zależy czy robisz sprzęt tylko do grania czy idziesz w coś oryginalnego co ówcześnie było na rynku i o tym marzyłeś...
Jak pierwsze to i tnt2 i Geforce 4 i p4, 512 ram z w98se, a jak drugie to musisz sobie przypomnieć czego potrzebowałeś,. Od lat wybieram ten drugi wariant.

Link to post
Share on other sites
Ale wiesz jak jest z V3; mało to kompatybilne z pierwszymi produkcjami ze wsparciem glide.

 

Dlatego najlepiej sprawdzić w necie jakie gry pod glide mają problem z działaniem na V3 i samemu zdecydować co wybrać. Może się też okazać że kupujący w ogóle nie potrzebuje glide i można rozważyć tańsze alternatywy jak Riva TnT/TnT2. Z gier które wymienił nie ma żadnej "glide only".

 

 

włożę sb awe 64.  taki zestaw w dosie też dzwięk wydobedzie prawda ?

 

Tak. 

 

 

jeśli nie to w razie czego sam ati rage sobie poradzi ? - chodzi mi o gry co opisałem, najwyżej dołożę mu V1

 

 

Wydajność karty 2D i Voodoo nie sumuje się. Jeśli aktywne będzie Voodoo to karta 2D nie bierze żadnego udziału w generowaniu grafiki a Rage 3D jest nieco wydajniejszy od Voodoo 1.

 

 

RIVA128ZX i RIVA TNT,  co o nich myślicie są one warte zachodu ?

TnT - świetna karta. Mocny konkurent dla V2. Zaleta to obsługa 32 bitowego koloru i dużych tekstur, wada jak w każdej karcie nie-3dfx czyli brak glide. Co do Rivy 128, konkurowała z Voodoo 1 i przewyższała go możliwościami i wydajnością ale jakość generowanej grafiki 3D była słaba przez widoczny dithering.

Zobacz porównanie wydajności kart popularnych w 1998r z http://www.anandtech.com/show/197/9

http://images.anandtech.com/old/video/october98-videocomp/graphs/quake2_640x480_celeron-300a_demo1.gif

Voodoo 1 to była rewelacyjna karta ale tylko przez bardzo krótki okres czasu. W tamtych latach rozwój gier pędził nieporównywalnie szybciej od współczesnego, to co bardzo dobre w 1997r okazywało się słabe w 1998 i praktycznie bezużyteczne w 1999r. Mała ilość pamięci (tylko 2MB na tekstury) sprawiała problemy nawet w Quake 1.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Witam

Po dłuższej przerwie,

W ten weekend dopiero byłem w rodzinnym domu, właśnie tam schodziły moje zakupy w stylu retro, oraz część zakupiłem, mając niewiele czasu, chciałem ogarnąć to wszystko, ale niestety nie udało się.

Zacząłem od pentium mmx.  I od razu zmartwienie, nie działa.

Wydawało mi się że na 100% sprawny – zabrałem z naszego laboratorium, jak wyrzucali starocie(wymiana sprzętu), a tutaj nie działa.

Być może źle coś podłączyłem, ?

Mam komputer AT z celeronem 333. Położyłem na nim płytę z mmx, jakąś starą karte graficzną no name na pci. Podłączyłem zaslianie AT (do kostki) , graficzną , ram i nic , czy coś żle zrobiłem ?

W ten weekend sprawdzę samą karte graficzną ta no name – może ona spalona, żal mi tego mmx.

okazało się ze przez przypadek kupiłem wraz z obudową sprawnego celerona 333, :) dla niego nie mam pomysłu.

A co do reszty, mam tak, pentium II 450, płyta asus P2B, dużo różnych Ram, grafikę 3D ati rage pro 8MB. SB awe 65, dużo dysków.

I teraz pytanie co z grafiką.

Straszny mam metlik:   ogólnie ten ATI co mam jest chyba słaby , co nie ?

- diamond viper 550  + 2x V2  - to byłby dream

- sam diamond viper 550 + V2

- może sam voodoo 3

- 3D ati rage pro 8MB + V2

- może jakiś geforce 2 ti, pro ?

Ogólnie 3d ati rage pro 8Mb zal mi tej karty bo jest unikalna J

Doradzcie, graficzna dobrze by było  żeby kompatybilna z grami dos.  Jak prehistoryk , lotus i inne.

Wspierała glide bo są gierki, praktyczne sporo fajnych w które będę grał – kiedyś J

Dobrze by była wydajna i bezproblemowo działa z grami do 2000r.

Link to post
Share on other sites
Zacząłem od pentium mmx.  I od razu zmartwienie, nie działa.

 

Wszystkie zworki poustawiane odpowiednio ? Robiłeś reset biosu ? Przekładałeś moduł pamięć do innego slotu ?

 

- diamond viper 550  + 2x V2  - to byłby dream

 

 

To zależy czy bierzesz pod uwagę pobór energii.

 

ogólnie ten ATI co mam jest chyba słaby , co nie ?

 

 

Słaby to pojęcie względne, szczególnie w retro. Masz dostęp do internetu, możesz poczytać o historii Rage 3D, poznać jej wydajność i samemu ocenić czy to spełnia Twoje wymagania. A najlepiej zamontuj tą kartę i sprawdź jej działanie w praktyce.

 

 - diamond viper 550  + 2x V2  - to byłby dream - sam diamond viper 550 + V2 - może sam voodoo 3 - 3D ati rage pro 8MB + V2 - może jakiś geforce 2 ti, pro ?

 

Może lepiej zastanów się czego chciałbyś używać, to przecież ma być Twój sprzęt. Wymagania które podałeś spełnia wiele kart, łącznie z nowszymi konstrukcjami pasującymi pod AGP 2x.

Link to post
Share on other sites

Dziś w końcu usiadłem na spokojnie i zabrałem się ponownie do tego wszystkiego.

200MMX działa, reset biosu i jest OK. przełożyłem do obudowy AT. graficzna  karta to Jaton 8258A/V7 Video Magic 128 PCI Video Card i najlepsze że działa - wie ktoś co to za karta ??

do tego kompa brakuje mi dysku twardego jeśli by ktoś miał coś 2-13 GB proszę o prv.

 

teraz coś się podziało z drugim kompem, wszystko poskładane, zainstalowałem win98se, powgrywałem gry, nawet zagrałem w motoracer (ati 8mb, nawet daje rade), następnie wyłączyłem kompa aby dodać kartę sieciową pci, i załaczam ponownie a tu taki napis : Hardware Monitor found a error. Enter Power setup menu to details.

wchodzę do biosu, a tam na czerwono, VCORE  voltage 3,5÷3,6 volta  ERROR, 

Chassis Fan speed : ignore

cpu fan speed : 5037rpm

power fan speed : ignore

cpu temp  n/a

MB temp  25C / 77F

VCORE VOLTAGE   : 3,5V  [ERR]   nie wiem ile ma być normalnie ???

+3.3V VOLTAGE : 3,5V

+5V VOLTAGE  : 5,1V

+12V VOLTAGE  : 11,9V

-12V VOLTAGE  : -11,8V

-5V VOLTAGE  : -5,1V

 

co się dzieje. dodam że przy instalacji systemu było ok, podczas grania też,  zasilacz mam 200W lub 225W albo 250W (nie pamietam jutro podjade do domu i sprawdze) ,  na zasilaczu podpiętę kieszeń bez dysku, 2 cd, dysk, dyskietka,  komp to 400 pentium 2 (myślałem ze 450), płyta ASUS P2B-F ACPI BIOS Revision 1013,

myślicie że to zasilacz?  czy może ram, grafa ?

jakby ktoś potrzebował jakieś części do retro kompa to mam praktycznie cały zestaw info prv. celeron 333, płyta GA-6BA- GIGA-BYTE,ram,obudowa,geforce2mx,cena za grosze...

Edytowane przez speety
Link to post
Share on other sites

 

 

karta to Jaton 8258A/V7 Video Magic 128 PCI Video Card i najlepsze że działa - wie ktoś co to za karta ??

Tseng ET6000 - https://pl.wikipedia.org/wiki/Tseng_Labs#Tseng_ET6000.2C_ET6100.2C_VPR6000

 

 

 

VCORE VOLTAGE   : 3,5V  [ERR]   nie wiem ile ma być normalnie ???

Powinno być 2V (+-0,1V)

Przy sekcji zasilania procesora nie widać żadnych uszkodzeń ? Kondensatory nie wylane lub napuchnięte ?

Link to post
Share on other sites

Witam

Sprawdziłem kondensatory, nie stwierdziłem w żadnym wybrzuszeń, wycieków, nacieków, wszystkie wklęsłe, mocno trzymają się płyty :)

Proszę o pomoc, co może być przyczyną ?

Zasilacz, 235 W,  jak załączam zasilacz przyciskiem on ( na zasilaczu), komputer tak jakby dostaje wzbudzenie, poczym się wyłącza, żeby go załączyć muszę wcisnąć przycisk z przodu obudowy (normalne włączenie), wtedy komputer startuje już normalnie, czy to może być winny zasilacz ?

Później już każde włączenie to tylko przycisk z przodu.  Jedynie pierwsze załączenie zasilacza powoduje taki szybki start i wyłaczenie ( tak jakby dochodził prąd do całego systemu hehe)

pozdr.

proszę o pomoc w dalszym ciągu - 3,6 volta VCORE :/


Przetestowałem na innym zasilaczu, to jednak nie zasilacz.

Założyłem inny procesor CELERON 333 i ta konfiguracja z płytą ASUS P2B niestety w dalszym ciągu ma VCORE 3,6V.  wobec założyłem drugą płytę GIGABYTE GA-6BA, i obydwa procesory i CELERON 333 i PENTIUM 2 400 pracują stabilnie tzn. VCORE nie jest przekroczone do 2V.

Wiosek płyta ASUS uszkodzona.

Proszę o doradzenie, wobec powyższego zostawić tą płytę GIGABYTE GA-6BA i na niej już pracować. Czy poszukać innej.  Ta płyta GIGABYTE GA-6BA to jakaś markowa, topowa ? bezawaryjna ? Wydawało mi się że ASUS to topowa marka, bezawaryjna...

celuję w rok 1998 aby właśnie taki zestaw zbudować - co innego w tymże roku było na topie ? chodzi mi o płyty główne ?

Edytowane przez speety
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Czy można coś jeszcze zrobić aby to VCORE zmniejszyć ? płyta działa, tylko to VCORE…

wszystko się uruchamia, jak dam ignore dla vcore.

  dodam że zmieniłem zasilacz, procesor, ram, grafę, i dalej to samo, na innej płycie wszystko jest OK, tylko na tej ASUS P2B-F.  rozumiem że praca na vcore 3.7 V dla pentium II 400  jest raczej nie korzystna…prawda?

Jeśli nic się nie da, to rozumiem że do utylizacji…

proszę o wypowiedzi. jesli ktos ma coś do dodania, może coś przeoczyłem, żle zrobiłem, czego nie zrobiłem nie spróbowałem ??

dziękuje za pomoc.

Link to post
Share on other sites

Przy 3.7V ryzyko uszkodzenia tego PII jest bardzo wysokie. Ale jest też możliwość że procesor działa na 2V a to co widzisz w biosie to błędny pomiar. Przy tak wysokim napięciu temperatura CPU będzie dużo wyższa co możesz wykorzystać do sprawdzenia czy problemem jest pomiar napięcia czy zasilanie.

Link to post
Share on other sites

Dzięki  Fenio za radę, przy najbliższej okazji sprawdzę to.

jeszcze mam zapytanie do forumowiczów, otóż dostało mi się do sprawdzenia karta diamond viper v550 pci 16MB.  założyłem do retro kompa , działa, tylko problem chyba ze sterownikami.

pobrałem z tąd http://www.download.net.pl/dm/55642/ i  z tąd http://www.driverguide.com/driver/detail.php?driverid=14628

ale , niby karta jest zainstalowana dzięki tym kodekom, ale gry ...idą bardzo kiepsko. normalnie takie pixele jadą jak na s3trio64+ 2MB co miałe w 97roku.

w zasadzie 3d ati rage pro 8MB - działa dużo lepiej (agpx2) , bardzo ładnie tekstury cieniuje,

 

i tak porównanie international rally championship 2  na ATI idzie bardzo ładnie 800x600 16bit

na v550 idzie okropnie, widać straszne pixele.

motoracer na Ati 640x480 16bit idzie bardzo ładnie

na v550 w menu ok, jak wczyta grę - nie idzie wcale.

 

jedno zauważyłem, w IRC2 w ATi działa mi 16 bit acelerate, natomiast przy v550 mam tylko8bit dlaczego ?

może ma ktoś z forumowiczów sterowniki dobre do v550 ?

i proszę o wyjaśnienie dlaczego topowa karta z 1998 r idzie gorzej niz karta ati z 1997r :/

pozdr.

Link to post
Share on other sites

Nie potrzebujesz sterowników do Diamond Vipera, zainstaluj referencyjne sterowniki do TnT ze strony nvidii (kategoria Legacy) http://www.nvidia.pl/Download/Find.aspx?lang=pl

 

i proszę o wyjaśnienie dlaczego topowa karta z 1998 r idzie gorzej niz karta ati z 1997r

 

Z tego co piszesz wnioskuje że zapewne nie działa akceleracja. Wpierw zainstaluj poprawnie kartę, przetestuj czy w dxdiag działa akceleracja i dopiero wtedy można porównywać z Ati Rage 3D.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Fenio, może w tym tyg się temu przyjrzę (weekend),

 

Od razu następne pytanie czy w tej konfiguracji,  WIN98 SE, jest szansa na ustawienie drugiego dysku o pojemności 30 GB ?

W biosie mi go wykrywa, ale zatrzymuje cały system jak się uruchamia, jak odepnę dysk 30GB, system normalnie się uruchamia.

 

Jak instalowałem 6,4GB to instalowałem najpierw DOS.  wgrałem CDromy, żeby uruchomić z płytki win98  ... setup.exe. nie mam butowalnego win98.

żeby uruchomić w dos 6.22 ten dysk 6,4GB, musiałem go fdiskiem (czy chdisk) nie pamietam już podzielić na 1,99 GB bo nie widział mi wiecej pojemności, 

czy jak przy tym 30GB mam zrobić,  - > coś w dosie porobić , jakoś go sformatować specjalnie, zeby go system widział ?

wiem że strasznie nudze forumowiczów,  ale jak się ma wskazówki,  to się nie popełnia prozaicznych błędów.

 

pozdrawiam

i dzięki za pomoc!

Link to post
Share on other sites

Może jednak zaopatrzysz się w bootowalny CD z Windows 98SE ? To najszybsze rozwiązanie.

Jeśli chcesz kombinować z pod DOS'a to utwórz niewielką partycję rozruchową, np. 512MB w FAT16 i zainstaluj na niej Windows. Dopiero jak zainstalujesz Windows to utwórz partycję rozszerzoną FAT32 z pozostałego wolnego miejsca i powinno działać. Limitem dla W98se jest 127GB a i to można obejść instalując patch z obsługą 48bit LBA.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...