Skocz do zawartości

SPC Brutus 410,a temperatury karty.


Recommended Posts

Witam :)
Ostatnio złożyłem takiego oto kompa tzn. zakupiłem złożonego i wymieniłem kilka podzespołów na wydajniejsze:

CPU: I5 2500k 3,3GHz@ 4,5GHz / Cooler SPC Grandis XE1236 v2
Mobo: Asrock P67 Pro3 / Ram: 2x4GB HyperX Blu. 1600MHz@ 1866MHz
PSU: Thermaltake SE 630w / Buda: SilentiumPC Brutus 410

GPU: Sapphire Radeon R9 270x Tri-X Toxic

Niestety nie podobają mnie się temperatury na karcie graficznej.
Jak widać na załączonym foto karta jest maksymalnej długości tzn: jest na styk - nawet 1mm nie jest wolny między końcem plastikowej osłony coolera a zatokami. Więc Obudowa została podzielona na 2 części i nastąpił brak przepływu powietrza.
http://i1138.photobucket.com/albums/n525/przemekuruski/takke_zpsstvutmft.jpg
Podczas gry temperatura CPU to jakieś 60-65*C więc do przyjęcia jak na 2500k podkręconego pod 4,5GHz.
Niestety temperatura GPU to już 70-76*C, a to już mnie się nie podoba (wiem że to wytrzyma ale żal mnie Toxica).
Jak usprawnić przepływ powietrza i obniżyć temperatury do jakiś 60-65 na Radku ?
Czy wycięcie miejsca w panelu bocznym na poziomie karty by zmieniło coś ? lub wrzucenie jakiegoś wentyla na bok w dolnej części pod kartą ?

Komputer stoi w biurku - więc jest tam piekło - jakieś 3,5cm wolnego po obu bokach i jakieś 10cm nad obudową.

Tak samo wentyl na górze "trochę" zaburza przepływ przez cooler ale jako że za kompem mam piekło tzn. ścianę biurka to dużo daje wypychając. Nie wiem czy go nie przerzucić na tył i zostawić górę bez.

Z góry dzięki za rady.
Pozdrawiam SkylinerPL =^.^=

Link to post
Share on other sites

Zmień pastę na tym Radku to i będziesz mieć spokój z temperaturami. Ja na swoim 280X od MSI "zyskałem" 10-12C (śr. 84>72) pod 100% obciążeniem, a do tego wentylator pracuje znacznie ciszej.

 

Przy zmianie pasty miałem Twoją obudowę, tak swoją drogą.

 

EDIT: Temperatury pokroju 70-76C to naprawdę nie jest tragedia, uwierz.

Edytowane przez Fanbooj
Link to post
Share on other sites

Ten Brutus już jest taki trochę nieudolny, Wiem, bo jestem na etapie przerabiania tej obudowy. U mnie temperatury były dość wysokie. Pozbyłem się zatok na dyski i napędy tym samym mając całą wolną przestrzeń w obudowie, będę dorabiał wewnętrzny front pod wentylatory 2x120 lub 2x140. Dyski pójdą do piwnicy. Po samej już wstępnej modyfikacji odnotowałem dość spore spadki temperatury.

Edytowane przez Su2nny
Link to post
Share on other sites

Brutus to słaba obudowa. Dość wąska i nawet zamontowanie kompletu wentylatorów nie sprawia że temperatury drastycznie spadają.

Wiem bo miałem kiedyś taką i po przesiadce na fractala z dwoma wentylatorami jest niebo a ziemia.

 

Ogólnie obudowa nie jest zła na budżetowe rozwiązania ale jeśli chcesz obniżyć temperatury to rozważ wymianę na coś lepszego.

Link to post
Share on other sites

W tym brutusie 410 z i5 4690k na Fortisie HE1225 w IDLE - 24-25 stopni , OCCT - 56 stopni. Mam tylko wentylator wyciągający z tyłu (Zephyr 120mm). U mnie problemem jest grafika, która łapie spore temperatury nawet po za obudową w furmarku (~90 stopni) i na VRM ~ 100 stopni. Prawdopodobnie zmęczone termopady. Nie mniej jednak ten mój 7970 w  IDLE ma 32 stopnie, w grach do 68 stopni.

 

Wcześniej w tej samej obudowie miałem przez jakichś czas 280x (w grach 71 stopni)

 

Ja uparłem się na dalszą modyfikację tego Brutusa (niebawem wrzucę w worklog)

Edytowane przez Su2nny
Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedzi :)
Wiem że obudowa jest typową budżetówką ale już taka była, a jako że komp miał być tani do jako takich gier to tak zostanie.

Postanowiłem wywalić ściankę biurka za komputerem i poukładałem kable + dodałem 1x92mm na dół obudowy (nie miałem 120mm):
Temperatury po kilku godzinach grania w Need For Speeda i World of Tanks to:
~ CPU: max 62*C (2500k na 4,5GHz + Grandis)
~ GPU: max 65/68*C (zależy czy WoT czy NFS)
Wiec uważam że jest dobrze :)

Co do grzania Radków - wiem o tym - w życiu miałem już kilka Radków ( w tym 4850/4850x2/4870x2/7870xt/6850) - ale szkoda by sie przegrzała i padła (jak 7870xt ;/)

Pozdro =^.^=

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...