Skocz do zawartości

Lepszy procesor do płyty Maximus Formula Special Edition X38


Recommended Posts

Cześć,
Postanowiłem dokonać małego upgrade'u swojego dogorywającego PC z płytą Maximus Formula Special Edition X38 ( https://www.asus.com/Motherboards/MAXIMUS_FORMULA_SPECIAL_EDITION/) z chipsetem LGA775. Po zmianie grafiki z GF 9600 GT na GF GTX 750 Ti  i dokupieniu 8GB RAM zastanawiam się nad ewentualną wymianą procesora, Aktualnie posiadam Core 2 Quad Q6600 2,4 Ghz.
Czy opłaca się jakiś kupić? Jeśli tak, to jaki? Może być używka.
Zastanawiałem się też nad podkręceniem obecnego procka. Do tego musiałbym dokupić dobry zasilacz, bo obecny ledwo pozwolił mi na podrasowanie o 50 Mhz (mam jakiś najtańszy). A z tego co się orientuje zasilacz do OC może kosztować tyle co starszy procesor pod moją płytę. Jeżeli zasilacz to jaki polecacie?
A więc liczę na Waszą dobrą radę :)

Link to post
Share on other sites

1. Na zasilaczu sie nie oszczedza ! bo pozniej zabierze ze soba w chwili smierci plyte i procesor :)

2. Dziwi mnie to ze do tej pory go nie podkreciles. Przeciez to jest swietny procesor pod OC z wysokim mnoznikiem. Niewiem ktora masz rewizje ale pierwsza i druga krecila sie spokojnie 3.2-3.5Ghz

3.Dawno temu posiadalem Q6600 i spokojnie byl podkrecony na 3.2Ghz , pozniej Q9450 i byl ustawiony na 3.66 Ghz czy jakos tak , a na sam koniec kupilem uzywanego Q9650. Jesli planujesz zmienic procesor to tylko i wylacznie Q9650 lub Q9550 (najlepiej w drugiej rewizji z mniejszym TDP). Plyte ktora uzywalem to byla Asus P5E x38 a pozniej P5E Deluxe X48.

4. Jak chcesz krecic to musisz miec dobre chlodzenie do Quada bo sa niezlymi grzejnikami. Ja uzywalem Noctua NH-U12P. Jesli masz boxowe chlodzenie to zapomnij o OC.

5. Zalezy ile jestes w stanie wydac na zasilacz i czy go chcesz miec na ten zestaw czy na przyszlosc tez , ale jak juz wspominalem wyzej nie oplaca sie na nim oszczedzac. Nie kupuj tanich zasilaczy , jak juz to wybieraj np. Fortron ale bron boze wynalazki typu Modecom Feel , Iboxy i inne tego typu dziadostwo.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No niestety mam boxowe chłodzenie, więc z tego co widzę na overclocking musiałbym wydać ok 500 zł (zasilacz + chłodzenie), czyli więcej niż za procesor. Dlatego jeśli już to zdecyduję się chyba na używanego Q9650, o OC może pomyślę później. Rozumiem, że do procesora nie muszę nic dokupować?

Link to post
Share on other sites

Zawsze sie smialem ze Quadem ogrzeje sobie pokoj. Q9650 ma standardowo 3.0Ghz , 12MB cashu i wysoki mnoznik. Spokojnie sie kreci na 4Ghz a na 3.5Ghz bez zmiany napiecia. Powiem Ci szczerze ze wypadaloby kupic jakies chlodzenie na procesor bo boxowe sie kompletnie nie nadaje do tych procesorow. Chlodzenie zawsze mozesz kupic jakies uzywane , akurat Noctua to najwyzsza polka i to chlodzenie jest swietne na kazda platforme lepsze to juz tylko wodne. Na Twoim miejscu pierwsze co to bym kupil zasilacz bo naprawde nie warto miec bomby :) Dolozyc , kupic cos porzadnego i bedziesz mial na przyszlosc jak zmienisz platforme.

 

Zobacz sobie na allegro Zalman 9700NT uzywany za 50zl ;-) albo Thermalright Ultra 120 Extreme za 70/100zl. Tym drugim mozesz swojego obecnego Q6600 spokojnie podkrecic do ~3.2 i kupujesz jakis zasilacz :) Mysle ze to bedzie najlepsze rozwiazanie niz zmiana na Q9650 skoro i tak go nie podkrecisz.

  Edytowane przez bamper69
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Mam jeszcze pytanko a propos zasilacza: posiadam TAKE ME 600 SILENT 12cm 600W http://www.takeme.pl/Item.aspx?ITEMNMBR=TAKZAS42601&GroupID=48&SubGroupID=103
Mogę go na razie zostawić, kupić dobre chłodzenie i podkręcić procka, czy niezbędny będzie nowy zasilacz? A jeśli tak to jaki polecacie?
Chodzi o podkręcenie mojego obecnego Q6600

Edytowane przez pikmen36
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Kupiłem chłodzenie Thermalright Ultra 120 Extreme, zasilacz Corsair TX 650W i podkręciłem procka do ~3,35 MHz. Zrobiłem test OCCT Linkpack. Ktoś mi powie czy takie temperatury rdzeni w max. stresie (100% zużycia proc. = ponad 80 st) mogą być czy są za wysokie i muszę zmniejszyć OC? Czy może wręc mogę bardziej podkręcić? VCore 1.4 V, FSB 372. Dołączam screenshota.

PS. Tyle, że podczas gry np. w Skyrima, temperatury te wynoszą max. 65 st.
http://i.imgur.com/oFUMChN.jpg
http://i.imgur.com/oFUMChN.jpg

Edytowane przez pikmen36
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...