Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy - ocena zestawu + pytania


Recommended Posts

Witam! :)

Chciałbym poznać opinię "ekepsertów" na temat mojego przyszłego zestawu komputerowego. Zestaw zamierzam nabyć do 4 miesięcy czasu. Chcę się dowiedzieć, czy wszystko będzie ze sobą współgrać, np. czy RAM zmieści się pod coolerem Fortis 3 itp. Chcę poznać wszystkie wady jeśli jakieś istnieją. Z góry dziękuję za pomoc! ;)

 

System(mam): Windows 7 Home Premium 64bit - Pytanie? Czy warto będzie aktualizować system do wersji Windows 10?
Płyta główna: MSI Z170A GAMING PRO
Procesor: Intel Core i5-6600K - zamierzam podkręcić do maksymalnego, możliwego na tym zestawie poziomu.

Chłodzenie: Fortis 3 HE1425 (wersja standardowa)
Pamięć RAM: Corsair Vengeance LPX DDR4, 8GB(2x4GB), 3000MHz, CL15, Black
Karta graficzna(mam): Gigabyte GTX960 Windforce 2X 4GB GDDR5
Dyski twarde:

- Dysk SSD ADATA Premier Pro SP550 240GB SATA3
- Dysk Seagate 3.5'', 2TB, SATAIII, 7200RPM, 64MB cache (ST2000DM001)
Zasilacz(mam): Chieftec Turbo 750W CFT-750-14C
Obudowa(mam): Cooler Master ELITE 335U
Wentylatory(mam): 1x thermaltake tt 1425 140mm (przód) 1x Standardowy wentylator Cooler Master 140mm
Monitor(mam):LG Flatron E2240S FullHD 21,5"

Link to post
Share on other sites

  • Zastosowanie komputera :

  • Maksymalna kwota :

Kiedy zamierzam kupić komputer? :

Których części potrzebuję :

Czy będę podkręcać sprzęt? :

Rozdzielczość mojego monitora i model :

Specjalne wymagania :

Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) :

Własna propozycja zestawu :

Inne :

Link to post
Share on other sites

Zastosowanie: okazjonalne granie, oglądanie filmów, przeglądanie internetu, czasem co nieco w Photoshopie, ale to już dosyć rzadko i modernizacja prywatnych danych (zdjęcia, nagrania itp.).

Kwota: max 2800zł

 

Reszta informacji znajduje się wyżej.

Edytowane przez titeeek
Link to post
Share on other sites

olo163 w dyskach SSD nigdy nie siedziałem, wytłumaczyłbyś pokrótce czym różni się TLC od MLC? bo jeśli jest to wada której nie odczuję w przeciągu 5-6 lat to bardziej wolałbym obciąć koszty niżeli, dopłacać do czegoś, co i tak będę wymieniał za kilka lat.

 

@EDIT do olo163

już wiem na czym polegają różnice. Prosiłbym o znalezienie dla mnie jak najlepszej propozycji minimum 240GB pojemności w technologii MLC. BX100 wydaje się być chyba najlepszą propozycją dla mnie. Z góry dzięki. :)

 

 

Zobacz też na goodram iridium pro z 5 letnią gwarancja. 

 

 

spokojnie wystarczy ci z170a g43

 Reszta w porządku. 

 

Płyta zaskakująco trafny wybór :)  specyfikacja niemalże identyczna co GAMING PRO, minus łączenie kart w SLI, którym kiedyś może bym się zabawił łącząc dwa GTX960 (ale pewnie skończy się i tak na GTX980 Ti lub jakimś nowszym wynalazku). Dzięki wielkie za podpowiedź :P

Edytowane przez titeeek
Link to post
Share on other sites

 

 

czym różni się TLC od MLC?

najprościej mówiąc, mlc sa wielokrotnie bardziej wytrzymałe i mniej awaryjne.

 

 

 

może bym się zabawił łącząc dwa GTX960

nie ma sensu, lepiej kupić jedno mocne gpu, wiele gier słabo/wcale nie skaluje się z multi-gpu.   


 

 

BX100 wydaje się być chyba najlepszą propozycją dla mnie.

bx100/mx200 lub goodram iridium pro. Bx jest z nich najwolniejszy, ale w cenie 240gb goodram masz 250gb...  

Link to post
Share on other sites

Dobrze, dzięki za info. Teraz kolejne pytanie.. Skoro płyta główna pracuje w technologii dual-channel, to jak duże spadki w grach odczułbym kupując jedną kość 8GB (w przyszłości mógłbym dokupić drugie tyle i mieć 16GB). Proszę o objaśnienie tego tematu, kiedyś coś o tym czytałem, że są jakieś różnice, ale nie pamiętam dokładnie jak duże.

Link to post
Share on other sites
Skoro płyta główna pracuje w technologii dual-channel, to jak duże spadki w grach odczułbym kupując jedną kość 8GB (w przyszłości mógłbym dokupić drugie tyle i mieć 16GB)

 

 

 

Pamięć wielokanałowa: Zastanawialiście się kiedyś po co i dlaczego pamięci sprzedawane są w parach? dlaczego czytając specyfikację zestawu ktoś pisze, że ma 2x4GB zamiast po prostu napisać 8GB? Dzieje się tak z powodu tzw wielokanałowości pamięci (multi-channel memory), w przypadku lwiej części komputerów osobistych, laptopów itd mówimy konkretnie o pamięci dwukanałowej (dual-channel). Teraz, o co chodzi z tymi kanałami? Ponownie, aby uniknąć szczegółów technicznych, zagadnienie skrócimy do najprostszego, wspólnego mianownika, mianowicie: pamięć operacyjna ma swój kanał, którymi przesyła dane, ten kanał ma określoną szerokość i działa to jak w przypadku kanału z wodą, im szerszy kanał tym więcej wody przepłynie na raz, tak samo jest z danymi, no prawie tak samo, ale jak wspomniałem, mniejsza o szczegóły. Proste? pewnie byłoby, gdyby nie chodziło o IT, tu nic nie jest do końca takie proste, wspominałem już o tym? Pamięci (w naszym przypadku dwa moduły w trybie dual-channel, do takiej konfiguracji będę się domyślnie odnosił) mogą pracować w dwóch trybach: tzw ganged mode orazunganged mode.   W telegraficznym skrócie:   Tryb unganged mode pod kątem wydajności nie daje w zasadzie nic, czy to będzie jeden moduł 8GB czy 2x4GB różnica wyjdzie tylko podczas tzw multitaskingu czyli wykonywaniu prze komputer wielu operacji na raz, czyli grając w grę (jedno zadanie) nic nam to nie da, ale gdy programów uruchomimy bądź ile (np. skype, GG, 347 zakładek przeglądarki w 7 oknach, winamp, trzy filmy oraz simsy) wówczas taki komputer "dźwignie" takie zadanie lepiej, dzieje się tak za sprawą faktu, że pamięci w tym trybie w prawdzie nie dostają poszerzonego kanału danych, ale dostęp do samych komórek pamięci jest niezależny i to właśnie wpływa zbawiennie na multitasking (wielozadaniowość).   W trybie ganged mode (podobnie jak w unganged) dostęp do komórek jest niezależny, a do tego dochodzi duża premia z poszerzonego kanału danych, a wiadomo szerszy kanał = więcej danych na raz = szybciej. To o ile szybciej zależy od dwóch rzeczy: w dużej mierze od możliwości naszej płyty głównej, wiele konstrukcji, zwłaszcza tych tańszych nawet jak obsługuje ganged mode to nie zawsze ta szyna jest dwa razy szersza, jak być powinna i przyrosty wydajności nie są tak zadowalające jak wynika to z omówionego modelu teoretycznego. Druga sprawa to oprogramowanie, nie każdy program (a w zasadzie większość programów użytkowych) nie umie korzystać z dobrodziejstw ganged mode, stąd większość płyt głównych ma ustawione domyślnie unganged mode, albo ganged mode nawet nie obsługuje, różnicę poczują artyści 3D czy PS, zauważy ktoś kto renderuje, przepakowuje czyli innymi słowy osoba, która korzysta z komputera w sposób bardziej profesjonalny niż dom-rozrywka-multimedia.

 

 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

A co sądzicie o chłodzeniu na procesor "Alpenfohn Atlas" ? Znalazłem testy gdzieś głęboko w google i ponoć wypada lepiej niż beQuiet ! Shadow Rock 2 itp. skoro tak to za pewne lepiej chłodzi, niż Fortis 3. Teraz pytanie : to chłodzenie jest dosyć duże i nie wiem czy nie będzie kolidować w nisko profilową pamięcią RAM np. "Pamięć HyperX Savage DDR4, 8GB, 3000MHz, CL15 (HX430C15SB2/8)"? Może Wy wiecie coś więcej na temat tego chłodzenia, a kosztuje jedynie 195zł i tyle jeszcze byłbym w stanie dać za chłodzenie :)

 

lub co by było gdybym dokupił jeszcze jeden wentylator na Fortisa 3 typu (SilentiumPC Sigma PRO 140mm PWM) ?

Edytowane przez titeeek
Link to post
Share on other sites

Dobra, przejrzałem kilkanaście testów w necie. Wyniki sż różne, raz dobrze, raz gorzej. przede wszystkim nigdy nie słyszałem o tym. w podobnej cenie masz świetnego macho rev. b. 

To chłodzenie odpada, gdyż ze względów estetycznych nie podoba mi się. Już wolę Fortisa 3. Wszystkie tematy zostały poruszone, wiem już czego chcę, a czego nie. Z góry dziękuję za udzieloną mi pomoc informacyjną i pozdrawiam. Temat można zamknąć Panie Adminie.

Edytowane przez titeeek
Link to post
Share on other sites

Witam Ja chciałbym się zapytać zmieniając temat :

 

kupiłem procesor 4790k 4.0 1150 lga i płytę główną asrock extrime 4  posiadam karte graficzną. posiadam Asus strix Geforce gtx 970

i zasilacz o mocy 650 wat modułowy da rade to udzwignąć czy pomyślec nad lepszym dziękuje za odp Pozdrawiam

Edytowane przez patryk198695
Link to post
Share on other sites

Witam Ja chciałbym się zapytać zmieniając temat :

 

kupiłem procesor 4790k 4.0 1150 lga i płytę główną asrock extrime 4  posiadam karte graficzną. posiadam Asus strix Geforce gtx 970

i zasilacz o mocy 650 wat modułowy da rade to udzwignąć czy pomyślec nad lepszym dziękuje za odp Pozdrawiam

Nawet porządna 500tka da radę, spokojnie.

Link to post
Share on other sites

Witam Ja chciałbym się zapytać zmieniając temat :

 

kupiłem procesor 4790k 4.0 1150 lga i płytę główną asrock extrime 4  posiadam karte graficzną. posiadam Asus strix Geforce gtx 970

i zasilacz o mocy 650 wat modułowy da rade to udzwignąć czy pomyślec nad lepszym dziękuje za odp Pozdrawiam

650W spokojnie da radę. Mój zasilacz przy wszystkich napięciach ma 720W max. Nie kupowałem zasilacza z myślą o tak ogromnej mocy, ale ja go kupiłem za grosze po znajomości za 60zł? :rotfl: więc jak mogłem sobie odmówić? :)

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...