Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam pytanie odnosi się do wyboru rodzaju dysku czyli konkretnej marki i ewentualnie doradzenia
wymagania moje:

dysk w zakresie: 128 gb- 256gb 

rozmiar: 2.5 cala 

cena za 1 dysk: w granicach do 300zł +/- 50 zł 

przeznaczenie:
głównie windows 7 64 bity (tylko oddczyt)
CS:GO (odczyt)
GTA V (odczyt) oraz +/- jakieś nowe ciekawe gry 

Biorę pod uwagę połączenie Raid 0 lub Raid 1 (w zależności od ceny dysku).
 

Proszę też o ewentualne propozycję dysków ssd lub m.2 (posiadam złącze na p.głownej m.2 (10GB/s)

zaznaczam z góry rozważałem zakup SAMSUNGA 950 ver. 256 gb (lecz budżet) :D 

poniżej aktualny sprzęt:

CPU: i5 4690k 4.4 Ghz 

Chłodzenie: NH-D15 (podwójne wiatraki)
Płyta: MSI Krait Z97S SLI

Ram: 2x 8Gb ram TrindenX cl7 2400mhz

HDD: WD Caviar Black 1TB 7200 rmp

Proszę o opinie co do tej kombinacji ponieważ chciałbym tylko mieć odczyt na tych dyskach aby nie zapisywać na nich nic prócz np max win7 + 5 dobrych gier dodatkowo posiadam crysis 1, 2, 3, zależy mi oczywiście na raid

czekam na odp pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites

950 EVO jak mniemam. Moim zdaniem warto brać w tej kwocie MX200 256GB, EVO są na gorszych kościach (przynajmniej poprzednie wersje, teraz nie mam co do tego pewności). A co do M.2 to bez kwoty ~400-500 o ile pamiętam nie warto podchodzić.

Link to post
Share on other sites

950 EVO jak mniemam. Moim zdaniem warto brać w tej kwocie MX200 256GB, EVO są na gorszych kościach (przynajmniej poprzednie wersje, teraz nie mam co do tego pewności). A co do M.2 to bez kwoty ~400-500 o ile pamiętam nie warto podchodzić.

no w przypadku m.2 to rozumiem :) bardziej myślę o ssd, powyżej 1 gb/s odczytu w raid 0 raczej już różnicy nie ma w grach za dużych ;) a do systemu i tak już dobrze wystarczy :) 

Link to post
Share on other sites

 

 

Proszę też o ewentualne propozycję dysków ssd lub m.2 (posiadam złącze na p.głownej m.2 (10GB/s)
 to masz prawdopodobnie złącze o klucz "B" i protokół AHCI, więc zbytnio się nie opłaca. 

 

 

zaznaczam z góry rozważałem zakup SAMSUNGA 950 ver. 256 gb (lecz budżet)  


Jak już, to musisz dołożyć 70-90zł na adapter PCI-e 3.0 x4 inaczej nie ma to sensu 

 

950 EVO jak mniemam


Nie ma takiego dysku z tego co mi wiadomo 

 

 

czekam na odp pozdrawiam
 

iridium pro 240GB ( świetna gwarancja 5 lat ograniczone 600TBW, wychodzi 333GB na dzień )  lub MX200 250GB


oba maja swoje wady i zalety 

Link to post
Share on other sites

Sam szukałem adapterów bo nie ma złącza m.2 u siebie, więc mogę ci podać 2 które znalazłem na polskim rynku. 
1 SilverStone 2 porty M.2 / PCIe (SST-ECM20) ( 99zł ), cena poszła trochę w górę, choć da się kupić od 89zł 
2 Delock karta PCIe-3.0 na dysk M.2 SSD (89370) ( 95zł ) cena poszła mocno w górę ( o ile pamiętam kosztował poniżej 80zł ), da się kupić taniej 

Link to post
Share on other sites

Sam szukałem adapterów bo nie ma złącza m.2 u siebie, więc mogę ci podać 2 które znalazłem na polskim rynku. 

1 SilverStone 2 porty M.2 / PCIe (SST-ECM20) ( 99zł ), cena poszła trochę w górę, choć da się kupić od 89zł 

2 Delock karta PCIe-3.0 na dysk M.2 SSD (89370) ( 95zł ) cena poszła mocno w górę ( o ile pamiętam kosztował poniżej 80zł ), da się kupić taniej 

Jeśli chodzi o versje m.2 to jest uniwersal tzn dysk 950 smasung spokojnie pasuje (mój kolega z mieszkania studenckiego to kupił i sprawdzałem, lecz uważam że lepiej 2 dyski ssd) a jesli chodzi o przejściówki na PCIe to nie wiem czy się to opłaca kiedy mam złącze na płycie i przetestowane. Wiadomo ze jeśli mówimy o raid 0 to tylko 2x ssd normalne 2.5 cala. 

 

po prostu m.2 dałem jako opcję głównie skupiam się na SSD 2.5 cala rozważałem firmy Crucial Goodram i Plextor 

help ?  :) 

Link to post
Share on other sites

no a ten plextor ? niby stabilny tez 5 lat ale bez limitu TB .. kufa nie wiem 
na dzień dzisiejszy z xkom 
GoodRam 240GB 2,5'' SATA SSD Iri  359 zł x 2 = 718 zł

 

a plaxtor 

 

Plextor 256GB 2,5'' SATA SSD M6 Pro 469 zł x 2 = 938 zł... faaaak help :D 

wiem że plextor ma 5 lat warranty i NO LIMIT TB ale jednak za te 200 prawie zł mogę kupić np wiatraki do obudowy albo dołożyć do routera

albo dołożyć do routera za 500 zł bo tez chce konkret kupić ;)

Edytowane przez maniek9200
Link to post
Share on other sites
Zapiszesz w 5 lat więcej niż 600 TB?

 

to jest powyżej 333GB na dzień 

plus nie widzę zbytnio sensu RAID 0 w twoim przypadku

Możesz kupić takiego MX200 500GB za 589zł

lub iridium pro 480GB za 665zł  ( 5 lat ograniczone 800TBW ) 

żeby tak jeszcze cena 850 pro spadła 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

odczytu sekwencyjnego, w grach zwykle wczytujesz tekstury, więc jego nie ma, tak samo w windowsie. Raid 0 na SSD nie przyśpiesza operacji na małych plikach, oraz nie zmniejsza opóźnień. 


Będziesz mieć wyższe wyniki w AS SSD benchmark i turbo przy operacjach na dużych plikach, ale to tyle. ( ba czasem większy dysk wypadnie lepiej przy cięższych operacjach ) 
Przy ssd jak chcesz szybkości to idziesz w NVMe 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Ok u mnie decyzja zapadła na Iridium Pro 
zobaczę jak zamówię i podłączę w Raid 0 Gdzieś widziałem że na prawdę ładnie pracują razem więc będzie trzeba się tym zainteresować :) 

Plextor jest dobry cena marka jakość ale niestety kieszeń nie ta ;) 

dziękuję za pomoc w podjęciu decyzji :) 

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 

 

Intel 535 240GB + RAID 1 = szybka odczytu (jak w RAID0) i zapisu na jednej płycie.
o co chodzi, dlaczego SSD z LSI SandForce SF-2281 polecasz, dlaczego RAID 1 i z czym, a HDD ? 

te wyniki z linka top zasługa Intel Rapid Storage Technology i co mi po czymś takim, jak realnie nic mi to nie da 
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No i co to wnosi ? żadnych przydatnych testów nie przeprowadził, a w stawce był tylko 1 dobry dysk MX200 

 

PNY CS2211 240GB jest na 15nm MLC + Phison ps3010-s10 

( niestety wydajność leży ) 

podobnie z HyperX Savage 240GB A19nm MLC +  Phison ps3010-s10  niby sprzętowo połączenie dobre ( bo identyczne jak w iridium pro ), ale zrypali software tego dysku i wydajność też leży  ( bo software jest pisany do kontrolera Phison do każdego dysku, nie ma jednego, więc zależnie od producenta dyski na Phison ps3010-s10 mają różną wydajność 

 

a Transcend 370s to budżetówka i za wysoką cenę ( nieopłacalna ) 

 

Oczywiście wszystkie są lepsze od nośników na TLC, no ale nic co chcielibyśmy kupić 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...