Skocz do zawartości

i5-6400 dziwne temperatury


Recommended Posts

Witam.

 

Złożyłem taki komputer:

i5-6400

Asrock Z170-pro4s

8GB RAM 2133Mhz

Zasilacz 500W

Obudowa Zalman Z3

Cooler Fortis 3

 

Sprawdzam temperatury na stocku i wygląda to tak:

 

http://i.imgur.com/oai0UQ3.png?1

 

Zrobiłem szybkie OC do 4,3GHz musiałem mocno podnieść vcore, bo w biosie musiałem dać 1,18V i mam takie dziwne temperatury:

http://i.imgur.com/ZsRDfvj.png?1

Pytanka:

1.) Co o tym myślicie temperatura CPU wzrosła o 3 stopnie (z 47 do 50). O czym to może świadczyć? Wydaje mi się, że coś jest nie tak, bo po tak solidnym podniesieniu taktów i napięcia myślałem, że temperatura podniesie się znacznie wyżej.

2.) Temperatury Auxuiliary, Auxtin2 i Auxtin3 podają chore pomiary, zanosić płytę na gwarancję? Co one powinny mierzyć?

3.) Różnica pomiędzy rdzeniami na stocku nie jest zbyt duża? Źle nałożyłem pastę?

4.) Jaka jest bezpieczna temperatura dla tego CPU? I czy nie przesadziłem z napięciem?

Link to post
Share on other sites

1) Patrz na temperaturę rdzeni nie całego procesora

2) HWinfo/monitor stara się pokazać wszystkie czujniki, niektóre mogą nie być w ogóle podłączone, mogą być testowe lub w ogóle nie służyć do pomiaru temperatury

3) Choćbyś użył najlepszej pasty i zeszlifował powierzchnię nie naprawisz tego, winna jest tu pasta pod ihs'em, trochę więcej o tym możesz poczytać tutaj http://forum.benchmark.pl/topic/77768-demonta%C5%BC-ihs-jak-to-zrobi%C4%87-czy-warto/

4) Przy 100 stopniach (domyślne ustawienie) płyta zbije napięcie i taktowanie by nie uszkodzić procka, dla tego procka temperatury powyżej 90 na pewno są niekorzystne/niebezpieczne, większość ludzi jak i ja powie ci by trzymać się poniżej 80 stopni na najcieplejszym rdzeniu

 

Co do napięć, dla skylake zazwyczaj ludzie nie zalecają więcej niż vcore 1,33V a według specyfikacji intela 1,4V ale ważniejsze są tu temperatury

 

Dodam jeszcze że OCCT:CPU testuje stabilność, do testowania temperatury lepszy jest OCCT:Linpack (zakładka w programie OCCT)

Edytowane przez mr-auto
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak tylko po OC tracę informację o temperaturze rdzeni, więc patrzę na temperatury CPU, bo temperatura CPU to najwyższa temperatura rdzenia. Dobrze myślę? Przynajmniej tak by wychodziło z moich obserwacji na stocku.

 

Czyli nie jest to dziwne, że temperatury praktycznie nie wzrosły po dodaniu 1,2Ghz? I mam się tym nie przejmować?

 

Temperatury w linpacku (20minut) podobne, jak w occt po podkręceniu te wartości CPU, CPU package, CPU(PECI), praktycznie się pokrywają i było max 53 stopnie.

Link to post
Share on other sites

 

 

więc patrzę na temperatury CPU, bo temperatura CPU to najwyższa temperatura rdzenia. Dobrze myślę?

Zależy od płyty głównej, tu masz dobrze rozpisane http://superuser.com/a/930811

W skrócie, najlepiej patrzeć na temperatury rdzeni bo w 90% przypadkach pochodzą one bezpośrednio z czujników w procesorze

 

 

 

Czyli nie jest to dziwne, że temperatury praktycznie nie wzrosły po dodaniu 1,2Ghz? I mam się tym nie przejmować?

Temperatury są bardziej zależne od napięcia i obciążenia niż taktowania, do tego 1,18V to niska wartość i to co pisałem wcześniej

 

 

 

Tak tylko po OC tracę informację o temperaturze rdzeni, więc patrzę na temperatury CPU

W sumie nie czytałem aż tak o podkręcaniu non-K procesorów, to jest jakaś norma u każdego czy tylko u ciebie?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Pamiętam że kiedyś kiedy szukałem sobie procka i trafiłem na temat kręcenia i5 6400 była informacja że po OC czujniki temepratury wariują i nie można im ufać. Pozostaje kupić jakiś zewnętrzny miernik temperatur , powinien dawać najbardziej obiektywną informację odnośnie temperatur ;) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...