Skocz do zawartości

Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez ReznoR,

Recommended Posts

Witam,

 

Nie jestem specem w hardware więc postanowiłem zapytać bardziej doświadczonych kolegów.

 

Mianowicie nurtuje mnie pytanie, jakiej jakości jest dźwięk z dzisiejszych wbudowanych w grafikę chipów, który puszczany jest z obrazem przez HDMI do tv czy tam jakiegoś amplitunera.

 

Pytam, bo szukam rozwiązania mojego problemu - tj. jak pozbyć się denerwującego szumu, który słychać nawet kiedy z komputera nie wychodzi żaden dźwięk (w dużym uproszczeniu).

 

Oto jak wygląda moja konfiguracja:

 

karta graficzna Asus AMD HD 7870 -> dobrej klasy, krótki przewód HDMI -> amplituner Pioneer (nie pamiętam teraz modelu, ale względnie przyzwoity 5.1, obsługuje true HD i takie tam) - z niego dźwięk idzie na głośniki, a sygnał video do tv (wiadomo:P)

 

zastanawia mnie po prostu, czy nie warto by było dokupić jakiejś karty dźwiękowej np asusa i spiąć ją razem z grafiką przez S/PDIF, tak żeby za dźwięk odpowiadała karta dźwiękowa, ale przekazywała audio do grafiki i dalej przez HDMI.

 

Pytam, bo ciężko znaleźć mi jakiekolwiek informacje o chipach audio na kartach graficznych. Łatwo np znaleźć informację że SNR zintegorwanej z płytą główną karty dźwiękowej wynosi jakieś 85-95dB. Karty dźwiękowe podłączane pod PCI express to już jakieś 116-130dB, a jak to wygląda w przypadku dźwięku z karty graficznej?

Link to post
Share on other sites

Jeśli masz jakieś dziwne szumy to popracuj nad izolacją karty dźwiękowej/graficznej od obudowy bo widocznie zasilacz przepuszcza przez uziemienie jakieś śmieci.

Dzięki za podpowiedź, o tym bym nie pomyślał - sprawdzę to. Mimo wszystko jak już zacząłem temat to jestem ciekaw parametrów tych chipów, bo mam wrażenie że ładują tam jakieś badziewie i stąd tak ciężko się coś na ten temat dowiedzieć.

Link to post
Share on other sites

Co do dźwięku z HDMI to jest on przesyłany w postaci cyfrowej także nie znajdziesz nigdzie takich typowych parametrów jakie mają karty dźwiękowe (np. SNR), gdyż te parametry tyczą się sygnału analogowego (dźwięku).

Jeśli natomiast chodzi o twój problem pewne zakłócenia mogą przechodzić z zasilania kompa na kabel hdmi, ale raczej jest to mało prawdopodobne. Bardziej prawdopodobne jest to, że DAC w twoim amplitunerze te zakłócenia generuje, czyli jest słabej jakości. Spróbuj podłączyć amplituner z kompem za pomocą optycznego kabla spdif (masz wtedy separacje elektryczną między kompem i amplitunerem) i  zobacz czy problem też będzie występować. Jeśli tak, może pomóc zewnętrzny DAC (np. ten wbudowany w TV) lub dobra karta dźwiękowa.

Edytowane przez janosik-m249
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Mianowicie nurtuje mnie pytanie, jakiej jakości jest dźwięk z dzisiejszych wbudowanych w grafikę chipów, który puszczany jest z obrazem przez HDMI do tv czy tam jakiegoś amplitunera.

W skrócie: jest teoretycznie bezstratnej jakości, gdyż karta grafiki nie jest typowym układem dźwiękowym - ona tylko dźwięk (czy może raczej plik, albo poprostu dane audio) przekazuje w postaci cyfrowej na zewnątrz. W tym przypadku do amplitunera. Więc jest tylko pośrednikiem.

 

Szumy w tym przypadku raczej faktycznie mogą byc spowodowane przez urządzenie, które dźwięk rzeczywiście odtwarza...

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...