Skocz do zawartości

Modernizacja i5 760, Asus P7P55D-E, HD 6870


Recommended Posts

Witam ponownie :)
Dawno mnie nie było na forum bo gdy składałem komputer to się udzielałem bo miałem świeże info.  Składałem go na przełomie pierwszej generacji procesorów " I " i drugiej gen. z Sandy Bridge. 
I od tego momentu się zatrzymałem. W miedzy czasie zmieniłem HD 4850 na HD 6870 1gb. 
I chciałbym go zmodernizować. Pytanie co jeszcze możne zostać, co wymienić "najsampierw". Przyznam że kupiłem tą grafikę aby poszły mi ówcześnie nowe produkcje ale wtedy mała ilość ramu mnie spowalniała (4 gb (konfigurację umieszczam na dole)).  
No dobra napisze już teraz konfigurację bo mam jeszcze jeden temat który będzie tego wymagał. 

Procesor : i5 760 @4.0 Ghz 

Płyta główna: ASUS P7P55D-E
Ram: Kingston HyperX Blu 2x2GB (niestety blu) DDR3 1600Mhz które niestety w tym biosie cieżko mi osiągnąć.
Grafika: Gigabyte Windforce X3 HD6870 1Gb

Zasilacz:  OCZ StealthXStream 2 500W

I do czego dążę. Aktualnie tego komputera nie używam ze względu że mam laptopa a komputer nie jest już o wiele lepszy od niego, ale sądząc po komunikatach jakie miałem z różnych gier w które grałem 2 lata temu musiałbym chociaż na razie dołożyć ramu, ale technologia tak poszła do przodu że zapewne nawet jeśli ilość ramu lekko pomoże to w innych produkcjach coś innego będzie spowalniało więc będzie to kasa wydana w błoto bo pewnie trzeba będzie zmienić zestaw procek-płyta-ram. 

Nie jestem jakimś zapaleńcem, nie gram dużo, ale chciałbym aby poszły mi produkcje z zeszłego roku chociażby na średnich ustawieniach, lub może coś pomiędzy średnimi a wysokimi (Fallout 4, Wiedźmin 3, lub tegoroczna The Division (jestem fanem produkcji Toma Clancy'ego)).

 

Pytanie ile trzeba będzie wydać. Jestem w stanie robić to na raty, jednego miesiąca coś, drugiego coś. No chyba będzie wymagana zmiana chipsetu i rodzaju pamięci na nowe DDR (nie mam pojęcia jakie teraz są :( )
Moje zamierzenia pod względem producentów jeśli będzie wymagana wymiana(gównoburza allert):
Procesor INTEL OLNY!!! :)
Grafika: kiedyś byłem czysto na radeona nastawiony, bo Nvidia mnie 3 razy zawiodła, ale może czas wrócić gdy każdy mówi że Intel z Nvidia się lepiej "dogaduje".

 

Propozycje proszę uzasadnić :)) Wybaczcie że tak obszernie i wymagam uzasadnienia, ale aż takim głąbem nie jestem żeby w ślepo kupować więc wolę też pomyśleć sam czasami, dlatego też tak obszernie napisałem abyście mieli pełny obraz sytuacji :)

Pozdrawiam serdecznie i może jakoś się odwdzięczę :D 

 
Link to post
Share on other sites

Ogólnie to Twój sprzęt nie jest najgorszy. Wg mnie jeżeli nie jesteś maniakiem gier to wystarczy dołożyć 4GB ramu, używki 2x2GB można tanio kupić (około 70-80pln) i zmienić gpu na coś pokroju gtx 960 (od 800 do 1000 pln - zależnie od wersji 2 czy 4 gb vramu). Jak masz sporo kasy to można się pokusić nawet o gtx 970 (1500) - może lekko na wyrost ale w komputerze do gier moc gpu zawsze się przyda. Oczywiście używki kupisz taniej.

Uważam że nvidia sprawdzi się lepiej ze względu na Twój procesor - mniejsze obciążenie sterownika w dx11 i zmniejszy pobór prądu.

Uważam że za około 1000pln kupisz gpu i ram i pograsz na średnio wysokich ustawieniach w gry o których pisałeś. W innym wypadku nie modernizowałbym pc tylko sprzedał to co masz i kupił nowy zestaw za około 3 tys minimum aby poczuć sensowny przyrost mocy.

Link to post
Share on other sites

Może powiem tak :) 
NIe mam zamiaru szykować sobie kompa na gry które wyjdą za rok czy dwa.

 

To teraz sprawa numer dwa:
Jeśli mam zostawić ten procesor, to chciałbym się dowiedzieć od Was Panowie - jakie chłodzenie założyć na moje CPU? Mam teraz jakieś tanie z CM (chyba) Hyper 101, za 40 zł i tam średnio ma 50-70 stopni przy podkręceniu do 4.0 Ghz (bez manualnej zmiany napięcia -nie znam się aż tak aby manualnie się bawić w OC, tylko na szynie wrzucam 190Mhz, może 180 i mnożnik czasami na 20-22). Dlaczego się o chłodzenie pytam skoro było TYLE testów nawet 3 lata temu? Otóż, po dołożeniu kości nie będę miał miejsca na wielkie chłodzenia, niektóre nawet w tej płycie przeszkadzają gdy mam 2 kości zamontowane :( Miałem jakieś na oku kilka lat temu ale temat się zamknął gdy dowiedziałem sie że będzie mi kość ramu przeszkadzać. Może na 1156 doszło coś nowego w okresie gdy byłem nieaktywny w życiu IT :P

Link to post
Share on other sites

Może zamiast 960 znowu Radeona wziąć ? Albo z wymianą GPU poczekać do Pascala i Polaris z średniego segmentu (1060/ R9 480), zawsze to nowa architektura a znając zagrywki zielonych zaraz zaczną zaniżać wydajność Maxwelli w nowych tytułach

Edytowane przez piotr7543
Link to post
Share on other sites

Może zamiast 960 znowu Radeona wziąć ? Albo z wymianą GPU poczekać do Pascala i Polaris z średniego segmentu (1060/ R9 480), zawsze to nowa architektura a znając zagrywki zielonych zaraz zaczną zaniżać wydajność Maxwelli w nowych tytułach

 

Aż tak na rynku GPU nie siedzę, wiec możesz mi wytłumaczyć o co chodzi z tymi "zagrywkami zielonych". Dzieki z góry za wyrozumiałość :)

 

No i sprawa numer dwa, którą na spokojnie sobie przemyślałem. Narazie postaram się wstrzymać z GPU bo słyszałem że coś nowego ma wychodzić, a zobaczę jak będą śmigać gierki eliminując główny problem który mnie dręczył za czasów świetności tego "kombajna" czyli za mało RAM.  No ale do czego dąże. Zobaczyłem że na X-KOM, są pamięci Kingston HyperX w dobrej cenie, Pytanie czy kupując takie kości RAMu dokonam inwestycji tak że przydadzą sie nawet za kilka lat po wymianie procka z płytą czy raczej poszukać czegoś lepszego, jeśli tak to na co zwracać uwagę oprócz tego żeby nie schodzić prędkością w dół i brać ten sam rodziaj DDRów. 

Edytowane przez sgtsmigiel
Link to post
Share on other sites

@sgtsmigiel w skrócie "zagrywki zielonych" to obniżanie wydajności starszych generacji poprzez sterowniki oraz sztuczne obniżanie fps w nowych grach za pomocą bibliotek Nvidii.

 

Jeśli planujesz powoli wymieniać części na używane z wyższych generacji to jeśli kręcisz się poniżej Skylake to inwestycja w porządne DDR3 ma sens. Jeśli planujesz przeskakiwać na najnowszy sprzęt to niestety ale nawet najlepszy ram DDR3 ani się dobrze nie sprzeda ani nie będzie użyteczny w nowej konfiguracji.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

zagrywkami zielonych

osobiście bardziej stawiam na to, że po prostu nie przykładają się do sterów dla starszych serii jak dla tych obecnej generacji.

 

 

Pytanie czy kupując takie kości RAMu dokonam inwestycji tak że przydadzą sie nawet za kilka lat po wymianie procka z płytą

8gb ramu sobie kup, bo 4 jednak boli. Ale ddr3 idą na wymarcie, jak przyszłościowo to ddr4 na skylake, jednak Ty jesteś skazany na ddr3.  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No właśnie taki mam plan, teraz tylko pytanie odnośnie coolerów... bo ten pseudo cooler CM Hyper101 to taki raczej zamiennik stocka. Chciałem coś lepszego z myślą o kręceniu czasami nawet ekstremalnym. W tym momencie mam na nim 50 stopni na idle i ok. 70 w stresie czasami w dużym stresie dochodzi do 78-79 stopni, a podkręciłem do 4.0 Ghz (szyna na 190 i mnożnik 21) nic nie zmieniając w napięciach :) Głupio mi jest Was prosić o propozycje skoro mogę sam poszukać więc znajdę kilka i pozwolę sobie zrobić wtedy update aby wpisać co znalazłem i wtedy poproszę  Was o zdanie na temat tego który będzie lepszy dla mnie. 

Link to post
Share on other sites

Dobra, już nie będzie wracania do tematu chłodziwa bo wczoraj zamówiłem fortisa 3 :) 
Czekałem aż znajomy sprowadzi używane ramy ale non stop mówi przyjedź wtedy a tego nie ma i tak już od tygodnia, więc chyba raczej kupię nowe. Są jakieś ale co do serii HyperX Fury? na coś zwracać uwagę jeśli chodzi o modele? Bo na razie szukałem tylko kingstonów hyperX'ów DD3, 1600 Mhz. Tylko nie wiem czy CL musi być identyczny jak w starych pamięciach i czy dual channel będzie działał jeśli po prostu kupie 2 takie same kości, czy może muszą być jakoś do tego dostosowane? 

Wybaczcie same pytania, ale wiele pozapominałem, bo złożyłem 2 kompy za pomocą wiedzy uzyskanej tutaj i potem 4 lata przerwy :)

Link to post
Share on other sites

Najlepiej gdyby pamiątki miały ten sam cl i zegar. Właściwie tyle, oficjalnie działać mają nawet kompletnie różne modele różnych firm.

 

 

 

czy dual channel będzie działał

jeśli teraz działają w dualu, to dokupione w wolne sloty i ma to wszystko działać.  

Link to post
Share on other sites

To teraz chyba ostatnie pytania :)
Mam możliwość zakupić Radka HD 7XXX  modele wyższe od 7750 w górę -  to pchać się w to czy może jednak GTX 960? 
I jeśli 960 to od jakiego producenta bo wiem że w zależności od producenta są różne osiągi :)

Link to post
Share on other sites

Ale jaki dokładnie model i za jakie pieniądze. 

tego sam nie wiem, sprawa wygląda tak że znajomy czasami dostaje używane te Radki i mówi że ile by ich nie miał to odrazu sprzedaje 7950  za 700 zł. To pytanie czy dołożyć i nie wziąć serio GTX 960 :) Tylko wtedy jaki producent? :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...