Skocz do zawartości

Problemy z wydajnością/spadkami FPS po ulepszeniu komputera


Recommended Posts

Witajcie!

Można powiedzieć, że zakończyłem modernizację swojego komputera. Wymieniłem Q6600 i P5B Deluxe na i5 750 oraz P55-GD65, Mugena na Fortisa i nGTX460 768MB na HD7850 1GB. Nie jest to wymiana, która wniosłaby mój komputer na nowy poziom, ale wzrost wydajności powinien być widoczny gołym okiem.

I niby tak jest. W takim Battlefieldzie 3 mogę grać przy teksturach Ultra oraz pozostałych ustawieniach na Wysokich, ale za to bez HBAO/SSAO lub na ustawieniach Wysokich nawet z teselacją. Przy tym osiągam +60FPS. Ale niestety zdarzają się spadki FPS do tych kilku/kilkunastu. Znacznie rzadziej, niż w przypadku niżej, ale się zdarzają.

Z radością więc postanowiłem sprawdzić AC: Syndicate. Pobieram to z uplaya przez dobre pół dnia, instaluję, po czym widzę rozdzielczość 1280x720 i niskie detale. No dobra, mi to w sumie nie przeszkadza.
Grę uruchamiam, pierwsza lokacja działa spoko - czuć drobne wczytywania terenu, ale grać się da i na pewno jest więcej niż 30FPS. 
Ale niestety od kiedy jestem w Londynie gra jest praktycznie niemożliwa. O ile stojąc w miejscu, nawet na punkcie widokowym, gra łapie stabilną i wysoką ilość klatek, o tyle przy ruchu myszką/pojawianiu się nowego elementu na ekranie, dropy FPS są tak uporczliwe, że szkoda słów. 
Użycie procesora (i5 750 @3.5GHz)? Do 30%... 
Użycie grafiki? (HD7850 @1100/1250) Tutaj do 99%
Pamięć RAM też dochodzi do pełnych 4000MB

Sam nie jestem pewien co tutaj może być problemem. Grafika powinna dać sobie radę, nawet przy 1GB VRAM i najniższych ustawieniach. Procesor problemem nie jest na 100%. Zastanawia mnie w sumie tylko pamięć RAM oraz dysk twardy. Ten drugi to swoją drogą najgłośniejszy element w moim komputerze, ST3250410AS oraz ST3250820AS potrafią chrobotać talerzami za każdym razem, gdy otwieram eksplorator plików i wydaje mi się, że to one mogą być przyczyną. Jedyne "ale" jest takie, że transfer przy dysku na pliki gier (410AS) osiąga na ogół ~70MB/s w HD Tune. Ale za to takie spadki:
http://i.imgur.com/1ZyCiu6.png
To własnie przy nich talerz hałasuje, a można je wywołać zwykłym otwarciem jakiegoś folderu, wczytywaniem nowej strony w przeglądarce, itp. Nie chcę nawet myśleć jaki jest transfer przy wczytywaniu jakichś lokacji czy tekstur.

W sumie problemem nie jest dołożenie 2GB pamięci, ale wymiana dysku to w moim przypadku bardziej skomplikowana operacja, bo nie mam na co zgrać ważniejszych danych.

Dziękuję za pomoc!

 

ps. Dodam, że temperatury CPU/GPU nie przekraczają 52* :)

 
 

 

 

Link to post
Share on other sites

Dysk nie powinien mieć takich spadków, pokaż zakładkę health i full scan, drop fps zazwyczaj powoduje albo zapchany vram, który wykluczyłeś niskimi detalami, brak ramu, albo właśnie dysk i problem z odczytem, do bf 3 ramu powinno wystarczyć .

Link to post
Share on other sites

No w BF3 da się grać, te dropy nie wpływają tam jakoś na jakość rozgrywki.
Instaluję AC na drugim dysku, 820AS, bo w HD Tune nie wykazał takich spadków wydajności jak 410AS. Po tej operacji sprawdzę dyski pod kątem bad sectorów.

 

Niestety po instalacji na nowszym dysku brak zmian. Ten sam problem. 
Brak bad sectorów. W zakładce "Health" na żółto świeci się jedynie Spin Retry Count.

Edytowane przez Vister81
Link to post
Share on other sites

Może być mało RAM, pamiętam to jak dziś że grałem w BF3 na kompie z 4GB ramu i po chwili miałem okropny drop FPS prowadzący do freeza na sekundę dwie i tak ciągle. Dorzuciłem 4 GB kolejne i wszystko ustało. Co do dysku, nawet bardzo gó*****y dysk nie powoduje jako tak spadku klatek, bardziej właśnie to że na Twoich oczach będą się wczytywać tekstury, długie loadingi, doczytywanie terenu, ale sam framerate nie powinien się obniżać. Więc nic dziwnego że nowy dysk tego nie wyeliminował. Lepiej było kupić RAM

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

No to jak piszę, obstawiam brak ramu w przypadku BF-a 3, a co do Assasina to wydaje mi się że nie spełniasz minimalnych wymagań przynajmniej odnośnie karty graficznej, tam coś było pokroju GTX-a 760 albo R9 270x w minimalnych posiadająca 2GB pamięci. Więc nic dziwnego że nawet na LOW zamula potwornie zwłaszcza że ta gra również w minimalnych chce 6 GB ram

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

No jakieś pocieszenie jest...
Dla Unity specjalnie wróciłem do PS4, a po jego przejściu całość sprzedałem. Teraz chciałem uniknąć takiej sytuacji i przy okazji umożliwić sobie grę w kilka innych gier, w które na 460`tce bym nie zagrał. Wielka szkoda :(

Link to post
Share on other sites

Kurcze, trzeba było troche dozbierać i kupić HD 7870 z 2GB pamięci :/ byłby boost w nowszych grach. Zawsze możesz sprzedać 7850 i dozbierać trochę na mocniejsze GPU, bo jako tak to reszta PC-ta jest dobra, dorzucić z 4GB ram i kupić coś pokroju GTX 960 i byś we wszyskie AC pograł w 30 fps na high

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...