Skocz do zawartości

Komputer do renderingu - wybór procesora i karty


Recommended Posts

Witajcie!

 

Potrzebuję zakupić komputer stacjonarny do renderingu głównie w 3ds max z silnikiem renderującym VRay, z tego co się orientowałam, przy wyborze komputera należy się kierować wydajnością procesora, dysku i ilością RAM.

 

Mam kilka zestawów, gdzie prosiłabym Was o poradę.

Czy faktycznie patrzeć na taktowanie procesora i brać np. 4GHz czy może być też 3.4GHz?

Karta graficzna z mniejszym czy większym taktowaniem?

Dysk SSD czy zwykły? (Zależy mi też jednak na dużej pojemności)

 

Budżet: nie chciałabym przekroczyć 4000 zł.

 

ZESTAW I

http://www.morele.net/inventory/info/udLIBG/

 

ZESTAW II

http://www.morele.net/inventory/info/fqEXec/

 

ZESTAW III

http://www.morele.net/inventory/info/6OAUIG/

 

w każdym jest ta sama grafika ale myślę jeszcze o GTX950

Edytowane przez evelina89
Link to post
Share on other sites
Czy faktycznie patrzeć na taktowanie procesora

Jak najbardziej - im szybszy rdzeń/wątek tym lepiej.

 

Karta graficzna z mniejszym czy większym taktowaniem?

Niema to większego znaczenia - GPU za bardzo niema co robić, w to miesce lepiej zwróć uwagę na ilość pamięci vram - pod 3D rozsądne minimum to 2GB vramu. Następnie patrz na szerokość szyny i rodzaj pamięci - ddr3 to zabytek, raczej czegoś na ddr5 szukaj.

 

Dysk SSD czy zwykły?

Jak niema kaski na jedno i drugie to ... to rozsądniej będzie zakupić większego HDD, lepiej pracować na wolnym dysku, niż w ogóle nie pracować z braku miejsca na SSD  ;) 

Odnośnie zestawów - 6700K potrzebuje coolera - w zestawie go nie znajdziesz ... SPC Fera z tych tańszych  ;)  

Dodam że konkretniejsza maszyna to koszt ok.5000zł ->  s2011-3 z 6rdzeniowym CPU (5820), HDD, SSD itd. 

Link to post
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.

 

Niestety mój budżet jest ograniczony i na razie sprzęt przeznaczony będzie bardziej na cele edukacyjne, ale też chcę mieć komfort podczas używania 3ds maxa i oczekuję w miarę szybkiego renderu.

Jakaś tańsza wersja procesora i płyty? Albo może podacie mi jakiś zestaw mieszczący się w granicach mojej kwoty, bo jestem kompletnie "zielona" w tym temacie ;)

Edytowane przez evelina89
Link to post
Share on other sites

Jak budżet ograniczony (mocno upierałbym się przy 5820, naprawdę warto) to nie pozostaje nic innego jak zejść na s1150/1151 i wybrać słabszy CPU (tylko 4 rdzenie) typu i7 4790K, lub 6700K.
Jeden i drugi prezentuje ten sam poziom wydajnościowy z tym że 4790K jest starszy i obsługuje ddr3, ale w to miejsce posiada cooler i ogólnie platforma na nim zbudowana wyjdzie ciut taniej.
Czyli jako podstawa mamy :

- i7 4790K + MSi Z97 g43 (bez gaming)
lub 
i7 6700K + cooler SPC Fera + MSi Z170A-G43

Zależnie od wyboru platformy dobierz pamięci ram - ddr3 pod 4790K, lub ddr4 pod 6700K. Porducent - polecam Cruciale, lub G.Skill. W grę wchodzą raczej kości 8GB i większe - czyli powiedzmy 2x8GB (16GB).
GPU - z tańszych gtx 750Ti 2GB i w sumie niema sensu rozglądać się za czymś "lepszym", jak wspominałem GPU niema co robić w przypadku 3D (cały czas mowa o renderach po CPU).
SSD - Crucial MX200 z tych tańszych
HDD - po kilku wpadkach z Seagate polecam Toshibe P300 1TB
PSU - XFX TS 550W 
Buda - tutaj już sama musisz zdecydować, bo pewnie wygląd ma znaczenie ;)
Phanteks Enthoo PRO w wersji bez okna z tych lepszych, ale jeszcze w powiedzmy w normalnej cenie, w przeciwnym wypadku zerknij na ofertę SilentumPC - może nie są jakieś super piękne, wykonanie też nie jest wzorowe, ale są tanie i "pojemne".

Link to post
Share on other sites

Ok, po przemyśleniach i rozmowach, mogę powiększyć nieco mój budżet i postaram się złożyć coś do 5000 zł.

Co myślicie o tym? Nie wiem czy dobrze dobrałam płytę główną. Proszę o opinię ;)

 

Pamięć Crucial 16GB (2x 8GB) 2133MHz DDR4 CL16 
Procesor Intel Core i7-5820K, 3.3GHz, 15MB, BOX 
Płyta główna MSI X99A SLI Plus, Intel X99, Socket 2011-V3 
Karta graficzna Gigabyte GeForce GTX 750 Ti, 2GB GDDR5 (128 Bit) 
Dysk SSD Crucial MX200 250GB SATA3 
Dysk Toshiba P300 Performance 3.5 1TB
Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 3 HE1425
Zasilacz XFX TS550W 120mm 80+ Bronze
Obudowa Zalman Z3 - USB3.0 - CZARNA
Edytowane przez evelina89
Link to post
Share on other sites

 

 

Ok, po przemyśleniach i rozmowach, mogę powiększyć nieco mój budżet i postaram się złożyć coś do 5000 zł.
Żałować nie będziesz  ;) 

chłodzenie CPU do zmiany - Fortis to niestety zbyt mało żeby schłodzić 6 "jajek".
Raijintek TISIS za ok.250zł to najtańsze chłodzonko jakie bym polecał pod ten konkretny procesor. Jest jeszcze SPC Grandis, ale tutaj loteria jeśli chodzi o kulturę pracy. 
Pozostałe komponenty - OK.

Link to post
Share on other sites

Tutaj jednak TISIS jest dość wysoki - 166 mm. Do Z3 nie wejdzie. Obudowa na PAX M70 z fabrycznym wyciszeniem, piwnicą na PSU o okablowanie (XFX 550 nie posiada modularnego okablowania) i możliwością montażu chłodzenia do 175 mm. 


Żeby nie przekraczać budżetu na chwilę obecną możesz wywalić HDD. Dokupisz sobie przy następnej wypłacie

Link to post
Share on other sites

 

 

Tutaj jednak TISIS jest dość wysoki - 166 mm. Do Z3 nie wejdzie.
Dzięki za info - można ryzykować, bo wciskałem w Z3 spore chłodzenia (ścianka ma wybrzuszenie i tam kilka dobrych mm dochodzi, ale ... niema co ryzykować i lepiej brać coś z zapasem  ;)  

 

 

Dziękuję. Bardzo mi pomogliście. Teraz to będzie na prawdę porządny sprzę
Pozostaje życzyć owocnej pracy ;)  
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...