Skocz do zawartości

Jaki polecacie program do projektowania mebli ? /jak zacząć projektować meble ?


Recommended Posts

Witam jaki polecacie prosty program do nauki projektowania mebli w 3d? 

 

najlepiej żeby to była wersja testowa tego programu na 30 dni lub jakiś darmowy program 

 

ponieważ chciałbym zaprojektować biurko dla siebie i projektowaniem zajmowałbym się  tylko hobbistycznie 

 

 

najlepiej żeby to był prosty program który nie zniechęcił mnie do projektowania  

 

 

z tego co wiem to najprostszym programem byłby solidworks ale nigdzie nie znalazłem jego wersji testowej 

Edytowane przez kornel12
Link to post
Share on other sites

Projektowanie zaczyna się na papierze, nie w komputerze. Tym bardziej jak nie znasz programów - będą cię one ograniczały w tym co będziesz chciał zrobić.Jak masz gotową koncepcję to dopiero możesz zacząć ją tworzyć wirtualnie i zastanowić się jak zrobić to czy tamto. Jak robisz to biurko dla siebie to nie rozumiem, na co ci model w 3D? Jeżeli jesteś studentem to wszystkie programy firmy Autodesk możesz mieć za free, a nawet jak nie to masz 30 dniowe wersje testowe. 3d max/ Maya są programami stricte związane z grafiką 3D, więc po zrobieniu modelu nie zwymiarujesz go sobie, tak dla przykładu. 

 

Dalej jednak nie ogarniam na co ci ten program? Możesz wytłumaczyć? Chcesz tak o sobie zajawkowo zrobić biurko i na pulpit jako tapetę ustawić? Czy chcesz je wybudować i postawić? Nawet jak chcesz postawić - to na co model 3D? chcesz jakąś prefabrykacje robić i potrzebujesz każdy element mieć rozrysowany i zwymiarowany co do mm?

 

solidworks raczej do projektowania mebli nie jest używany. Nie ma programów typowo do designu takiego - wszystko się robi w czymś innym. Załóżmy parametrycznie sobie zaprojektujesz mebel w Grasshopperze, wyrenderujesz w 3d maxie, podkoksisz w PS, rysunku techniczne w AC. Oczywiście jak chcesz coś zrobić porządnie. Jak cie zadowoli jakość "taka o", tak jak wyżej napisali, możesz użyć SketchUp'a, ArchiCad'a, czy innych programów do "super wnętrz". 

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

:rotfl:

 

@UP,

Wg mnie on chce sobie  jednorazowo i chałupniczo podglądowo zwizualizować to biurko.

 

Do takiego czegoś:

https://www.blender.org/- ściągnie te pare mb, oglądnie parę tutoriali w necie i trochę się pobawi. 

 

Projektowanie zaczyna się na papierze, nie w komputerze. 

No właśnie. Dzisiaj zamiast zamiast nauczyć się projektować ludzie chcą uczyć się Photoshopa czy 3Ds Maxa. Trochę tak jakby powiedzieć , że chce się nauczyć ołówka lub dłuta. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

a czy mógłby ktoś polecić mi kogoś kto to biurko zaprojektuje?

 

koncepcje mam gotową. biurko ma prosty kształt ale jest ,,półka na komputer'' jest dość dziwna  ( czyli jest pancerna i zamykana) studentem nie jestem 

 

biurko zamierzam zrobić tylko dla siebie.....

 

 

projekt biurka chciałbym zrobić ponieważ zamierzam zlecić stolarzowi wykonanie biurka na podstawie mojego projektu co jest chyba logiczne  

 

takich biurek jak ja chcę zamówić to w fabrykach nie robią 

Edytowane przez kornel12
Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem. To masz swoją ideę i jednocześnie szukasz kogoś kto Ci zaprojektuje biurko? Powiedz stolarzowi o co Ci chodzi , on to rozrysuje i powie czy takie wykonanie jest możliwe.

 

A zanim się zabierzesz poczytaj o ergonomii związanej z biurkami.

Link to post
Share on other sites

Tak jak Xarix napisał, powiedz stolarzowi o co ci chodzi i on powie co dalej. Nawet jak mu coś narysujesz, on zrobi część po swojemu, bo na pewno wie lepiej. A jakaś tam półeczka na komputer to dla niego nie problem, powiesz, że chcesz mieć to i tamto tu, podasz mu wymiary jakie muszą być i tyle. 

 

Moim zdaniem szkoda trochę oddawać taki projekt komuś, tym bardziej, że jeżeli nie potrzebujesz frezów jakiś wymyślnych i jest to prosta konstrukcja - sam coś takiego możesz zrobić. Praca z drewnem to mega przyjemna sprawa i przynajmniej się coś nauczysz, bo jak chcesz coś projektować, nagle będziesz musiał się zastanowić jaka musi być wysokość, szerokość, jak to się łączy to z tym i tamtym, ile materiału potrzebujesz żeby nie przepłacić itp. Ale to moje zdanie - sam siedzę przed kompem tyle, że nagle większość czynności, np. zrobienie swojego biurka, jest na tyle ciekawych, że czuję się praktycznie jak na wakacjach. 

 

Jedziesz do Castoramy, są gotowe blaty drewniane o różnej grubości, wyliczasz ile potrzebujesz i kupujesz. Do tego jakieś zawiasy czy szyny do szuflad, jakieś okno z pleksi jak potrzebujesz itp. Jak dla mnie bomba zrobić coś takiego samemu i satysfakcja będzie o wiele większa. Sam się przymierzam do podobnego projektu, mam dwa serwery z płytami głównymi eATX rozbebeszone na razie na biurku, nie chcę szafy czy obudowy serwerowej kupować więc pakuje to wszystko w blat z przeszkleniem od góry. Wystarczy wiertarka, piła do drewna, trochę zdolności manualnych i tyle. 

Edytowane przez vandam
Link to post
Share on other sites

 

 

mam 14 lat panowie ..... więc raczej sam sobie biurka nie zorobie
:D a to 14-latkowie maja zakaz wjazdu do castoramy czy w czym problem ? Masz neta przed sobą - tutaj znajdziesz wszystko, wystarczy użyć google.
Dodam że w wieku 14lat ... rodziny zakładają "panowie", a ty masz problem z biurkiem ? WTF? 

:roll:   


 

 

Dzisiaj zamiast zamiast nauczyć się projektować ludzie chcą uczyć się Photoshopa czy 3Ds Maxa. Trochę tak jakby powiedzieć , że chce się nauczyć ołówka lub dłuta. 
Święte słowa - dokładnie tak to wygląda w realu, a później rozczarowanie, bo okazuje się że sprzęt sam nie robi, soft sam nie robi i trzeba naprawdę coś wymyślić z niczego ... a tu nie moc twórcza.
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

No to jak masz projekt to takimi rzeczami zajmuje się stolarz... Chyba potrafisz wpisać w google : "Stolarz - okolica w której mieszkasz".

 

Oczywiście , że tak, jak w każdym programie graficznym. Jak chcesz wykorzystać siatkę jako teksturę na plane'ie musisz użyć pliku np. png i kanału Alpha. A jak to zrobić to sobie wygoogluj bo nie używam Sketchupa.

Link to post
Share on other sites
  • 4 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Witam jaki polecacie prosty program do nauki projektowania mebli w 3d? 

 

najlepiej żeby to była wersja testowa tego programu na 30 dni lub jakiś darmowy program 

 

ponieważ chciałbym zaprojektować biurko dla siebie i projektowaniem zajmowałbym się  tylko hobbistycznie 

 

 

najlepiej żeby to był prosty program który nie zniechęcił mnie do projektowania  

 

 

z tego co wiem to najprostszym programem byłby solidworks ale nigdzie nie znalazłem jego wersji testowej 

 

Witam,

 

JA używam KD Max . Tutaj możesz pobrać demo i przetestować: http://www.kdmax.pl/#download  . Program jest intuicyjny i bez problemu powinieneś sobie poradzić z jego obsługą.   :) Z pewnością jest o wiele prostszy od Solidworks.

Link to post
Share on other sites

Ja pikole, uczyć się programów żeby sobie biurko zaprojektować ... masakra ... Równie dobrze możesz się zacząć uczyć elektroniki żeby zrobić sobie telefon ...
 
Weź sobie chłopie rozrysuj to na kartce, zobacz jakiś schemat i się nim zasugeruj. Pokaż to co narysowałeś stolarzowi, bo jest duże prawdopodobieństwo że nie uwzględniłeś jakiś rzeczy, np. wytrzymałości połączeń, czy sił działających na niektóre części i twój zamysł trzeba będzie zweryfikować.
 
Ja ostatnio chciałem prostą nadstawkę na biurko pod monitor i w ten sposób rozrysowałem to stolarzowi (do wyceny, dlatego 2 wersje). W końcu zrobiłem 1 wersję - w leroy merlin wycieli mi blaty z oklejeniem za jakieś śmieszną cenę.
 
IMG_20170524_103231.jpg

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...
  • 2 miesiące temu...

Nie wiem czy temat jeszcze aktualny ale do projektowania mebli bardzo fajnie się sprawdza PaletteCAD. Podobno wiele stolarzy i meblarzy z niego korzysta. Program bardzo intuicyjny akurat miałem demo wersje i dzięki konfiguratorowi zrobisz sobie jaką chcesz półkę, stolik czy biurko :) 

http://palettecad.pl/

Link to post
Share on other sites
  • adivxv zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...