Skocz do zawartości

Wymiana FX-6100 na i5, opłacalność


Recommended Posts

Witam!

W związku z chęcią zagrania w Wiedźmina 3 poważnie myślę nad wymianą podzespołów mojego komputera.

 

Na razie wyglądają one tak:

GTX 650 2GB

AMD FX-6100

8GB ram

(...)

 

Oczywiście w pierwszej kolejności zamierzam wymienić kartę graficzną na R9 380, poza tym dokupię dysk ssd.

 

I teraz zastanawiam się czy wymienić mój procesor amd na I5 4460 (bądź inną i5tkę w tej cenie), w końcu wiąże się to z dodatkowym wydatkiem 1000zł bo jeszcze ewentualna płyta główna.

 

Ciekaw jestem czy mój dotychczasowy AMD będzie spowalniać nową kartę graficzną, grając w miejscach graficznych. Oraz czy będą lagi w miejscach procesorowych, na wysokich detalach (mowa cały czas o Wiedźminie3).

Bo jak tak, to trza będzie zarobić w letnich pracach na I5.

Doradźcie ! :)

Edytowane przez Limpid
Link to post
Share on other sites

Jaki masz zasilacz to po pierwsze, bo sądząc po podzespołach to był gotowiec z marketu. Sens wymiany na i5 jest zawsze w przypadku posiadania AMD. I tak będzie spowalniać, bo to procesor jeszcze z serii bulldożer, a nie Vishera.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Wg mnie przy FX-6100 i R9 380 spokojnie pograsz w Wiedźmina w FullHD na High mając jakieś 40-50 klatek, w Novigradzie będzie Ci spadać w okolice 30 (właśnie przez procesor). Grać się da, na i5 miałbyś kilka klatek więcej poza miastem i uniknąłbyś spadków w mieście, ale czy warto za to zapłacić ~1000 zł musisz sam zdecydować.

 

Pozdrawiam

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jaki masz zasilacz to po pierwsze, bo sądząc po podzespołach to był gotowiec z marketu. Sens wymiany na i5 jest zawsze w przypadku posiadania AMD. I tak będzie spowalniać, bo to procesor jeszcze z serii bulldożer, a nie Vishera.

Komp z allegro, wiem byłem młody i głupi :(

Nie chce mi się wyjmować zasilacza i sprawdzać firmę, ale jak wpisuję p/n zasilacza to wyskakuje mi takie coś http://www.ebay.de/itm/FSP-450-Watt-ATX-Netzteil-FSP450-60EMDN-Bulk-NEU-/160952231382

 

zgaduję że bubel, warto wymienić do nowej karty i nowego ssd?

Edytowane przez Limpid
Link to post
Share on other sites

Witaj

Najlepiej zasilacz wymienić ,dla świętego spokoju na coś markowego

ile mógłbyś wydać na niego?

i przydałoby się podkręcić proca do przynajmniej 4ghz ale to nie na chłodzeniu(box=czyli od producenta dołączone).

najlepiej wymienić zasilacz(dla bezpieczeństwa sprzętu) podkręcić ,procka(poprawi wydajność proca szczególnie ze to buldożer)  i wymienić kartę graf.

Taka opcja jeśli chcesz zostać na tym fx. -jeśli nie kupujesz i5+mobo plus obowiązkowo zasilacz.

Edytowane przez kosiarz66
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki wszystkim za rady, raczej zdecyduję się na opcję @kosiarz666

Kupię PSU, ssd, kartę i chłodzenie do CPU, będę próbował kręcić ;)

 

Jeszcze jakby ktoś mógłby mi polecić dobry, nie za drogi PSU do 500w, oraz chłodzenie to byłbym wdzięczny.

Edytowane przez Limpid
Link to post
Share on other sites

Zasilacz wg tego co podałeś to fortron (FSP450-60EMDN) - generalnie zasilacz nie jest zły, 380W na 12v ale ubogie okablowanie. Może kup gtx 960 zamiast r9 380 - karty są porównywalne, aby zobaczyć różnicę na korzyść 380tki, musiałbyś mieć procesor zdecydowanie mocniejszy niż i5 4460.

Wówczas zasilacz mógłby zostać, jak nie będziesz zadowolony z wydajności to wtedy zmienisz 6100 na i5. Oczywiście jak masz kasę to kupuj i5 i zasilacz od razu ale jak kasa Cię ogranicza to zrobiłbym tak jak napisałem.

 

Plecam:

http://forum.benchmark.pl/topic/207592-msi-gtx-960-2gb-vs-msi-r9-380-4gb-test-por%C3%B3wnanie-opinia/

fajnie napisane i dość realne - test na normalnym procesorze dla "Kowalskiego"

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sorki za zwlekanie z odpowiedzią, ale na tygodniu nie miałem dostępu do PC i nie miałem jak sprawdzić swojej płyty głównej

 

Ciekaw jestem jaka masz zamontowana plyte tam? Bo jesli cos w miare normalnego to dokup chlodzenie i krec proca. Kolega ma tego fx-a i po oc w miare daje radę...

 

A więc moja płyta główna to gigabyte ga-78lmt-usb3

Jakie opinie? Da się kręcić? (to dopiero będzie wyzwanie, nigdy nie kręciłem procka :P ale jakoś dam radę )

 

 

A tak w ogóle to podkręcanie procka do np 4.2ghz dużo ciągnie prądu? Będzie wymagana zmiana zasilacza?

Jestem ciekaw czy pociągnie on: GTXa960 + Ten podkręcony FX + SSD (ale to chyba mało żre prądu) + resztę

Edytowane przez Limpid
Link to post
Share on other sites

Już tak nie napalaj się na to OC. Znając już płytę stanowczo tego odradzam. Płyta ma raptem 4+1 fazową sekcję, która może sprawiać problemy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...