Skocz do zawartości

Spadki wydajności w grach - throttling


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez rolandwally83,

Recommended Posts

Witam! Problem występuję u znajomego. Odkąd (~ 2 lata) posiada obecnego PCta  ma spadki FPSów po kilku minutach grania. Kazałem mu wgrać nowy BIOS (stary był sprzed 4 lat), nowe sterowniki do chipsetu. Nic. Jego PSU ma 600W (no name), sprawdzanie kompa przy użyciu markowego zasilacza tez nie pomogło. Myślę, ze problem leży w płycie głównej (słaba sekcja zasilania). Wrzucam linki do wyników testu w OCCT.

https://gyazo.com/add79c94776be3f8996193f1b82bf28b

https://gyazo.com/e6fe2e20c87c8908ce1077c7573d36d4

Linki do BIOSU.

https://gyazo.com/d72bafbed5a6f3c5a48315e1bd2cb756

https://gyazo.com/af255326e30e0537fb38e3f4467918ba

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Nie ma jakieś sztywnej reguły jaka temperatura powoduje problemy z działaniem procesora. Producent deklaruje poprawne działanie do pewnej granicznej temperatury, powyżej której skutki dyfuzji atomów pod wpływem temperatury powodują problemy z działaniem CPU. Są przypadki gdzie CPU działa dobrze jeszcze przy 65-67 stopniach, ale i sytuacje gdzie 60 stopni powoduje nieprawidłowe działanie układu. Wracając do tematu w Twoim przypadku, jest ewidentnie za gorąco. Pytanie, dlaczego czekałeś aż 2 lata by rozwiązać ten problem. 

Link to post
Share on other sites

Nie ma jakieś sztywnej reguły jaka temperatura powoduje problemy z działaniem procesora. Producent deklaruje poprawne działanie do pewnej granicznej temperatury, powyżej której skutki dyfuzji atomów pod wpływem temperatury powodują problemy z działaniem CPU. Są przypadki gdzie CPU działa dobrze jeszcze przy 65-67 stopniach, ale i sytuacje gdzie 60 stopni powoduje nieprawidłowe działanie układu. Wracając do tematu w Twoim przypadku, jest ewidentnie za gorąco. Pytanie, dlaczego czekałeś aż 2 lata by rozwiązać ten problem. 

Własnie odnośnie temperatur. Jeśli była by zbyt wysoka, to procesor obniżył by taktowanie np. do 1200 MHz na dłuższy czas. A jak widać na wykresie spadki są chwilowe ale częste. Mobo jest podstawowe (tanie). Stad moja teoria odnośnie przegrzanej sekcji zasilania. Kumpel ma puścić powietrze z wiatraka na CPU i sekcje zasilania i ponownie zrobić test w OCCT. Dam jeszcze znać jakie posiada chłodzenie...

Link to post
Share on other sites

Własnie odnośnie temperatur. Jeśli była by zbyt wysoka, to procesor obniżył by taktowanie np. do 1200 MHz na dłuższy czas. A jak widać na wykresie spadki są chwilowe ale częste. Mobo jest podstawowe (tanie). Stad moja teoria odnośnie przegrzanej sekcji zasilania. Kumpel ma puścić powietrze z wiatraka na CPU i sekcje zasilania i ponownie zrobić test w OCCT. Dam jeszcze znać jakie posiada chłodzenie...

Jeżeli kumpel ma płytę główną z chipsetem AMD, proponuję zainstalować AMD Overdrive i obniżyć napięcie procesora oraz obniżyć mnożnik. Zapuścić OCCT i korekty napięcia oraz taktowania robić na bieżąco do osiągnięcia stabilnej pracy bez throttlingu.

 

Kiedyś miałem problem z sekcją na płycie(i Phenomem X4 955), która nie radziła sobie z procesorem. Procesor był ok, sprawdzałem na innej płycie. Z fabrycznego napięcia 1,375V oraz taktowania 3200MHz musiałem zejść w dół i stabilność osiągnąłem przy napięciu 1,3125V i taktowaniu 2600MHz. Do kompromisu między płytą a procesorem doszedłem w sposób przedstawiony powyżej. Ostatecznie płytę wymieniłem i cieszę się spokojną bezproblemową pracą procesora taktowanym 4,0 GHz :)

Edytowane przez bartekmustach
Link to post
Share on other sites

http://media.castorama.pl/media/catalog/category/Wentylatory0.jpg

To cudo techniki dmuchające na CPU i sekcje zasilania wyeliminowało problem z throttlingiem. Temperatura na CPU spadła o 8 stopni...  Cooler to http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-spartan-pro-he924-spc081-518093/ 

Ewentualnie obniżenie taktowania procesora powinno pomóc odciążyć sekcje zasilania (zakładając ze chłodzenie jest wystarczające)??

Edytowane przez Gazaris
Link to post
Share on other sites

Doklej radiator do sekcji zasilania załatw nawiew i po sprawie prawie każde mobo da rade z tego wyleczyć nawet przerabiane starocie jak twoje pod FX i będzie działać 

 

Nawet otwory w PCB masz już gotowe tylko ktoś z zarządu firmy poskąpił na radiator 

 

12994299_1124345880949098_75460747909971

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Procesor obniża taktowanie jeśli masz aktywne w bios odpowiednie funkcje(Cool&Quiet) i podwyższa taktowanie gdy aktywne są AMD Turbo Core, Turbo boost itp.), w innym przypadku taktowanie pozostaje nie zmienne. Zabezpieczenie przed przegrzaniem(Thermal throttling) działa podobnie jak funkcja wyżej C&Q ale obniża taktowanie tylko tyle ile to konieczne by temperatura spadła poniżej krytycznej dla CPU. Twój Spartan pro HE 924 może rozproszyć max. 150W. To stanowczo za mało na Twój procesor(TDP 140W) i musisz kupić większy cooler. Spadnie temperatura CPU, to wentylatory w obudowie poradzą sobie z rozproszeniem ciepła i z sekcji zasilającej. Mówisz, że taki stan masz już jakieś 2 lata. To może nie usunąłeś plastikowej naklejki z podstawy chłodzenia i zamontowałeś chłodzenie razem z nią, takie przypadki miały już miejsce. 

Link to post
Share on other sites

965 x4 ma 125w skąd masz te 140w

 

Deneb nie posiada Turbo Core chyba że jest to zablokowany x6 na x4

 

Wprowadzasz w błąd czy co?

 

Wentylator na tylnej ściance nie rozproszy gołej sekcji zasilania musi być minimum bez pośredni nawien na nią lub radiator 

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

C+ niema takiej rewicji może c2 ale ona tez nie miała 140w ten proc to c3 i ma 125w

 

http://www.benchmark.pl/produkt/ranking/amd-phenom-ii-x4-965-be

http://www.morele.net/procesor-amd-phenom-ii-x4-quad-core-965-black-edition-3-4ghz-hdz965fbgmbox-box-263229/

 

U mnie sekcja zasilania jest mocno chłodzona i utrzymuje temp 70 stopni z oc na 4.0-4.3 ghz na 3.7 z napięciem 1.3 25 jest ok 60 plus minus 2 stopnie to samo na gx

 

12973488_1123537234363296_71109166906245

 

Ustawienia na 3.7 ghz napiecie poniżej 1.3 w stresie 1.325

 

945848_1061085553941798_8790906915123268

10154461_1061085580608462_67834483519432

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

@rolandwally83

Ja tego testu z linku nie robiłem co się czepiasz chłopie. A jaką rewizję ma CPU autora tego nie wiem bo nigdzie nie jest podane? Jeśli TDP rzeczywiście jest niższe tak jak twierdzisz to nawet ten Spartan pro powinien dać radę i schłodzić procesor do jakiegoś sensownego poziomu, choć temperatura zależy od wielu czynników. Płyta główna MSI 760GA-P43(FX) może nie jest za bogata producent gwarantuje działanie na niej CPU z TDP 140W. Gdyby sekcja zasilająca była kiepska to nie dawali by wsparcia procesorów z takim TDP.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Gepard nie czepiam się tylko podkreślam no co ty

 

Autor wie jakiego ma procka po kodzie z czapki lub pudełka. Pudełka może nie mieć ale procka ma 

 

Co do płyty to stary model 760 z 710 to samo co chipset NV 5xx przerabiane pod FX (leżak magazynowy trzeba sprzedać)

 

Co do naklejki chroniącej stopę chłodzenia to raczej jej niema proc doszedł by do 100 stopni widziałem to na intelkach i7 i5 a one są chłodniejsze (no możne przesadzam niższe napięcie ale ten glut pod czapką)

 

Jak będzie naklejka to zwracam honor.

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Nie

 

Przykład film 

 

 

Nie wymagaj od tego procka za wiele to nie i5 SB 

 

Po za tym na twoim miejscu taktowanie bym zostawił a zmniejszył tlko v core zmuliłes procka o 800 mhz ustaw na 3.2

Edytowane przez rolandwally83
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...