Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Monitory, a poziom czerni

monitor czerń matryca kontrast podświetlenie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 cayenne

cayenne
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 14:02

Witam!

Na początku zaznaczam, że żaden ze mnie ekspert w dziedzinie monitorów. Niedawno przerzuciłem się z mojego starego monitora - LG W2486L - na nowy - AOC G2460PG, głównie dla odświeżania na poziomie 144hz oraz przetestowania funkcji G-Sync. Te dwie konkretne opcje spisują się wprost wybornie, jednak jest pewna rzecz, która nie daje mi spokoju, a mianowicie - poziom czerni. Nowy monitor ma zdecydowanie dużo słabszą czerń, taką bardziej srebrną/granatową, jakby prześwietloną. W LG była ona wyśmienita: głęboka i ciemna, do tego stopnia, że wyglądało jakby monitor był wyłączony, kiedy cały obraz był czarny. W AOC jest inaczej, a najlepiej zobrazuje to porównanie, które umieszczam na dole. Obydwa monitory mają matrycę TP. Czy ktoś mądry jest w stanie mi odpowiedzieć, od czego to zależy? Czy jestem zmuszony wybierać pomiędzy wysokim odświeżaniem, a ładną (nieprześwietloną) czernią?

po lewej: czerń z AOC - po prawej: czerń z LG

black_levels.jpg

• 0

#2 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 03 kwiecień 2016 - 18:51

od czego to zależy?

wielu czynników, jednym z naczelnych jest losowa jakość tego typu produktów, równie dobrze mogło być odwrotnie i na LG mogłeś mieć szarą szmatę zamiast czerni

niemniej generalnie monitory e-sportowe mają stosunkowo wysoką jasność minimalną, stąd w takich porównaniach wypadają słabiej

• 0

#3 worm

worm
  • π

• 11080 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 19:08

W tym NEC'u nie wygląda to za ciekawie :/

szarą szmatę

Jak w ogóle można zrobić taki pomiar jw.? Fotka?

• 0

Moderator / Ekspert działów: Kącik retro komputerów / Pełne zestawienie Ekspertów

#4 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 03 kwiecień 2016 - 19:40

pomiar bez spektrofotometru to za duże słowo, bo nawet dobre aparaty nie są na tyle czułe, ale można spróbować jak się ma sensowny sprzęt z obiektywem, tylko warunek jest jeden - wszystkie foty w tych samych warunkach z tym samym nastawem, a to co widzisz wyżej i na sieci to z reguły mydelniczki z wykręconym w kosmos ISO i innymi cyfrowymi ulepszaczami do samojebek w łazience

tu jest taka instrukcja, do liczenia kontrastu, ale można coś tam porównać, choć IMO takie to se

http://www.lagom.nl/...trast_ratio.php

• 1

#5 cayenne

cayenne
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 04:07

wielu czynników, jednym z naczelnych jest losowa jakość tego typu produktów, równie dobrze mogło być odwrotnie i na LG mogłeś mieć szarą szmatę zamiast czerni...

Czyli równie dobrze na tamtym LG mogła być taka paskudna czerń, a na AOC ładna, ciemna? :o Nie znam się, ale ta różnica jest tak ogromna (widoczna gołym okiem zresztą), że aż ciężko uwierzyć, że to w ogóle możliwe.

Jak w ogóle można zrobić taki pomiar jw.? Fotka?

Zwykłe zdjęcie, choć parametry powinny być takie same. Różnica jest widoczna gołym okiem, sam mógłbym zrobić takie porównanie, gdybym miał oba monitory w tym samym czasie. Tutaj nie potrzeba żadnego cyfrowego dojaśniania, wydłużania czasu naświetlania czy kombinowania z ISO. Widziałem oba monitory i zapewniam, że wystarczy je postawić koło siebie i każdy bez problemu zauważy różnicę jakości.

• 0

#6 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 05 kwiecień 2016 - 09:02

Widziałem oba monitory i zapewniam, że wystarczy je postawić koło siebie i każdy bez problemu zauważy różnicę jakości.

tamten komentarz dotyczył większości zdjęć, które można zobaczyć w sieci, a to co opisujesz to ewidentny defekt, który mógł się przytrafić każdemu producentowi, obiektywnie nie powinno to nawet trafić do sprzedaży, ale przepisy i praktyki są takie, że to na klienta spada potem zwrot wadliwego urządzenia

• 0

#7 cayenne

cayenne
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 01:47

tamten komentarz dotyczył większości zdjęć, które można zobaczyć w sieci, a to co opisujesz to ewidentny defekt, który mógł się przytrafić każdemu producentowi, obiektywnie nie powinno to nawet trafić do sprzedaży, ale przepisy i praktyki są takie, że to na klienta spada potem zwrot wadliwego urządzenia

Ok, a jeżeli mój obecny monitor świeci tak, jak ten NEC z obrazka, to czy mogę próbować go reklamować pod kątem gwarancji, argumentując, że efekt prześwietlenia się powiększył?

• 0

#8 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 09:15

wątpię by uznano taką reklamację (ale jak sensownie to opiszesz to kto wie),

normy UE to jakieś nieporozumienie w tej kwestii i każdy producent się nimi zasłania, bo w naszym chorym kraju pilnuje się interesów korporacji, a nie obywatela

jedyną skuteczną metodą jest zwrot bez podania przyczyny przy zakupie na odległość

• 0

#9 cayenne

cayenne
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 20:15

A gdybym spróbował na innej podstawie? Z jakimś generalnym błędem, np. że podczas intensywnej rozgrywki obraz się zacina, lub coś w tym stylu? Nie miałem nawet świadomości, że to nie powinno tak wyglądać :o

• 0

#10 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 20:18

w sumie powinienem zapytać od razu, profilaktycznie, no ale... jasność na ile jest ustawiona?

• 0

#11 cayenne

cayenne
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 20:42

w sumie powinienem zapytać od razu, profilaktycznie, no ale... jasność na ile jest ustawiona?

W ustawieniach monitora miałem najpierw 45/100, ale teraz zmieniłem na 20/100, wyłącznie dla komfortu. Czerń w obu przypadkach wygląda prawie tak samo brzydko - w systemie 45/100

• 0

#12 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 06 kwiecień 2016 - 21:34

jak dasz na 0 to też tak prześwietla?

jeśli tak to IMO do wymiany, choć to e-sportowy, może się okazać, że to nie defekt tylko cecha...

• 0

#13 cayenne

cayenne
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 07 kwiecień 2016 - 14:28

Na 0 efekt jest mniejszy, choć raczej nieznacznie. Najbardziej obawiam się, że to po prostu cecha takich monitorów (niska jakość matrycy?) i pozostaje dylemat - kolor czy odświeżanie...

• 0

#14 drachenfeles

drachenfeles
  • Let the Galaxy Burn!

• 19606 postów

Napisano 07 kwiecień 2016 - 20:29

nie matrycy, tylko to są generalnie wypalarki do grania, a nie monitory dla ludzi

• 0

#15 cayenne

cayenne
  • Autor tematu
  • Nowicjusz

• 10 postów

Napisano 09 kwiecień 2016 - 19:13

Tego się właśnie obawiam, że to cecha takich monitorów po prostu. No nic, dziękuję za pomoc, mimo wszystko. Jeżeli dowiem się czegoś więcej, to dam tu znać :) Pozdrawiam!

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: monitor, czerń, matryca, kontrast, podświetlenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych