Skocz do zawartości

Przesiadka Win7--> Win10


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zwolay,

Recommended Posts

Cześć-zastanawiam się nad przesiadką z Win7 na Win10 i mam parę pytań by nie było że zamienił stryjek siekierkę na kijek:

 

1. Czy warto? Tak po prostu i ogólnie-bez wchodzenia w szczegóły.Ktoś z Was żałuje zamiany?Dlaczego?

2. Czy istnieje niebezpieczeństwo że jakieś programy (np stare ,kilkunastoletnie gry których trochę mam) przestaną działać?

3.Czy jest możliwość bezbolesnego powrotu do Win7(w razie gdyby jednak coś tam mi nie spasowało)

4. Czy mój komp się pod Win10 nie zadusi? (Intel i5 4460,8 gb ramu,gtx 970,Xonar DS)

5 Jak z programami typu Open Office? (potrzebny mi do pracy-wręcz niezbędny)-czy na 100% będzie działał?Tego muszę być pewien w 100000% że będzie.

6.Co z dyskiem instalacyjnym?Bo z tego co wiem klucz z siódemki "przejdzie"  na dziesiątkę-i co?Siódemki już nie zainstaluje-a skąd mam wziąć instalkę do dziesiątki jak np będę chciał postawić system na nowym dysku?

7.Mój obecny dysk z windowsem 7 ma 230 gb-na tym samym dysku stawiałbym ewentualnie tą dziesiątkę-czy nie zabraknie miejsca?Zaznaczam że ten dysk jest wyłącznie systemowy (no-plus programu typu steam,opera,open office itp -czyli drobiazgi pod względem zajmowanego miejsca)

8.Ile czasowo potrwa instalacja?5 godzin?10? Bo w tygodniu komp musi być sprawny (praca) więc w grę wchodzi jedynie weekend.

9.Czy instalacja wymaga jakichś ponadpodstawowych umiejętności(których nie mam)?Czy coś może mnie zaskoczyć z czym nie będę potrafił sobie poradzić?Czy instalka prowadzi jak po sznurku -typu wybierz dysk,czy na pewno chcesz formatować itp-bez żadnej zaawansowanej terminologii ,czarnej magii itp?

Bardzi dziękuję za odpowiedzi-jak coś mi jeszcze przyjdzie do głowy to dam znać.

 

 

Link to post
Share on other sites

Ad1. NIE WARTO. Z 10 to same problemy miałem i zawsze coś nie działało tak jak powinno.

 

Ad2. Niestety tak.

 

Ad3. Podobno tak ale ja wolałem zrobić czystą instalację.

 

Ad4. Na pewno będzie działał wolniej niż na 7 ślę ro głównie kwestia samego systemu. Pamiętaj aby sprawdzić czy są sterowniki do wszystkiego bo ja z tym miałem poważny problem (do Asus xonar Phoebus tylko były w wersji beta i działały tragicznie, a do aim808 też zbyt dobre nie były - karta czasami potrafiła się nie uruchomić przy restarcie i trzeba było wyłączyć całkowicie kompa i włączyć raz jeszcze).

 

Ad6. System ściągniesz bez problemu z internetu. Klucz działa również bez problemu przy powrocie do 7.

 

Ad7. Bez problemu wystarczy

 

Ad8. Powinno pójść w jakąś 1h. Chyba ze pojawią się jakieś problemy (np. ze sterownikami) czego nigdy nie można wykluczyć.

 

Ad9. Instalacja jest dziecinnie łatwa... Chyba ze będą problemy.

 

Instalowałem 10 na 3 kompach. Na 2 jako update z 7 (poszło szybko i bez problemów) oraz na 1 jako czystą instalację (gdzie również sama instalacja przebiegała bez problemów). Niestety sam system jest jeszcze bardzo niedopracowany i potrafi stwarzać problemy.

 

Moim zdaniem jeśli komputer służy do pracy to narazie nie warto pakować się w 10. Szczególnie jeśli ma być niezawodny i stabilny a z tym są największe problemy.

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie jest łatwo odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Dlatego, że wielu aspektów instalacji nie da się przewidzieć. Przesiadka na Windows 10 jest łatwa a do system idzie się przyzwyczaić. Poznanie go zajmie tylko trochę czasu. Największy kłopot mogą sprawić sterowniki a raczej ich brak i nieprzewidziane działanie starszego oprogramowania niekompatybilnego z nowym systemem. Z instalacją W10 można się wstrzymać, bo ogarnięcie tego systemu do takiego stopnia by wszystko działało jak trzeba może zająć więcej czasu niż cały weekend.     

Link to post
Share on other sites

Jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział :). Moim skromnym zdaniem warto spróbować przesiadki póki jest darmowa. Jak Ci nie podpasuje to wrócisz do 7-ki.

 

Odpowiadając na Twoje pytania (wszystko to moja subiektywna ocena):

1. Warto. Ja nie żałuję zmiany. Mam zainstalowaną 10-kę na kompie z sygnatury, na netbooku Asus 1215n i na Toshibie A300-1nt. Ostatnio instalowałem znajomej na Acer Aspire 5336. Wszędzie wszystko działa.

2. Stare gry mogą nie działać. Musisz sam sprawdzić, bo pewnie nikt Ci nie odpowie w 100%.

3. Możesz wrócić do 7. W przypadku aktualizacji z poziomu Windowsa 7 masz możliwość powrotu z zachowaniem wszystkich Twoich "ustawień". W przypadku "czystej instalacji" (którą polecam) masz możliwość powrotu do 7, ale musisz wszystko instalować od nowa.

4. NIE :). Na wymienionych w pkt 1 sprzętach nic się nie dusi to i u Ciebie będzie śmigało. Na żadnym sprzęcie nie odczułem spadku wydajności.

5. Open Office działa normalnie.

6. Klucz będzie dziłał na 7-ce i na 10-ce z tym, że możesz używać tylko jednego systemu w danej chwili. Obraz Windows 10 ściągasz ze strony Microsoft: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO

7. Nie zabraknie miejsca. Zaraz po instalacji system zajmuje ok 9GB (wersja 32-bit) oraz ok 12GB (64-bit). Oczywiście później się rozrasta :).

8. Instalacja zajmuje niewiele. Mi na kompie z ssd zajmowała ok 15-20min. Później oczywiście instalacja swoich programów.

9. Jest banalnie prosta. Prowadzi po sznurku.

 

Ze swojej strony mogę polecić wyłączenie podczas instalacji opcji przesyłania informacji o korzystaniu z komputera.

Ja wyłączałem za każdym razem wszystkie opcje. Trzeba znaleźć podczas instalacji mały przycisk "Dostosuj opcje". Przeglądaj każdą stronę instalatora to na pewno zauważysz.

Edytowane przez dario83
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

1. Warto. Również nie żałuję zmiany, trochę trzeba się przyzwyczaić, poszukać i innych miejscach niektórych rzeczy,ale wujek google zna odpowiedzi na różne pytania ;-).Teraz robię reinstal na kompach w firmie i nikt problemów nie zgłasza (a jest ich koło 100 sztuk w przeróżnych konfiguracjach).

2. Podobno mogą nie działać, a z ciekawości przed chwilą nawet sprawdziłem wiekowego Heroes of M&M 1 /Theme Hospital i śmigają na W10 x64. Programy 16-bitowe działają na W10 x86. Nie spotkałem się jeszcze z niekompatybilną grą, która działała na W7 a na W10 nie.

3. dario83 dobrze prawi

4. Będzie śmigał, spadku wydajności na pewno nie odczujesz a wręcz przeciwnie

5. Potwierdzam słowa dario83. (swoją drogą wiekowe Office 2000/XP też działają :P )

6. i ponownie dario83 wyczerpał temat

7.i znowu

8.i po raz kolejny

9. aż się nudzi to przytakiwanie ;-)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@zwolay

 

Jak widzisz opinie są podzielone. Prawda jest taka jak zauważyli koledzy powyżej. Sam musisz zobaczyć czy będzie Ci 10 pasowała czy nie. Kolegom powyżej się podoba, mnie nie.

 

Tak na marginesie to z wielu systemów na jakich pracowałem (nie ma na tej liście żadnej wersji linuxa z prostego powodu braku pakietu Adobe który jest moim podstawowym narzędziem pracy) jeśli chodzi o stabilność systemu, to Windows 7 wyprzedza nowe generacje systemów Apple co jest sporym dla mnie zaskoczeniem. Windows 10 jest mniej więcej na tym samym poziomie co najnowsze systemy spod znaku jabłuszka (mam tu na myśli ostatnie dwie generacje). Nie porównuje szybkości działania bo to miałoby jedynie sens przy dokładnie takiej samej konfiguracji.

Link to post
Share on other sites

"Jak nie spróbujesz to nie będziesz wiedział :). Moim skromnym zdaniem warto spróbować przesiadki póki jest darmowa. Jak Ci nie podpasuje to wrócisz do 7-ki." - Moim zdaniem najrozsądniejsza odpowiedź...:)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobrze powiedziane.A przy okazji-czy powrót do przeszłości (czyli do win7) jest bezbolesny?Jak się to odbywa?Jest jakiś przycisk w stylu "Powróć do win7",naciskam,komputer sobie mieli z godzinę i mam z powrotem win 7 czy jak?

Link to post
Share on other sites

Jak zrobisz aktualizację z poziomu Windowsa 7 to przez bodajże 30-dni na dysku jest zapisana kopia starego systemu (czyli w Twoim przypadku Windows 7). W ustawieniach Windowsa 10 musisz znaleźć ten "przycisk", komputer mieli godzinę i masz stary system.

 

Jak zrobisz czystą instalację/lub minie 30-dni od aktualizacji to nie masz możliwości przywrócenia starego systemu. Trzeba instalować Windows 7 od nowa

Link to post
Share on other sites

  1. Warto. U mnie 10 lata lepiej niż siódemka na skansenie który widać w sygnaturze. Kilka dni i człowiek się przyzwyczaja do niektórych "nowości". Jak dla mnie jest lepiej.

Owszem istnieje, chociaż osobiście nic takiego mi się nie przytrafiło - zarówno w pracy jak i w domu. Dla rozrywki niekiedy pykałem w Wiedźmaka 1, stare Overlordy, Battle for Middle Earth 2 - wszystko działa jak trza.

Jest możliwość, można spokojnie wrócić z poziomu systemu. Ja jednak polecam dla bezpieczeństwa i wygody zrobienie kopii (np. Clonezillą) partycji z 7 jak i z 10 - w razie niespodziewanej awarii, problemów człowiek ma backup.

Proszę bez żartów :)

A dlaczego ma nie działać? Wszystko działa jak trzeba.

Klucz będzie działał zarówno na 10 jak i na 7 (nie jednocześnie).

Zależy ile masz zajętego miejsca. U mnie została jeszcze około połowa ze 128 GB SSD'ka, a mam sporo aplikacji które nie oszczędzają przestrzeni dyskowej.

W moim przypadku, zarówno w domu jak i w pracy migracja nie przekraczała zakresu kilkunastu minut - pół godziny (nie licząc czasu na tworzenie oddzielnych backupów itp.).

Sznurek i banał :)

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites
czy powrót do przeszłości (czyli do win7) jest bezbolesny?

Z tym może być różnie. Moja dziewczyna w pracy zrobiła to bezproblemowo.

U mojego taty natomiast system już nie chciał wstać, bluescreen i nie dało się go niestety uruchomić.

Ratująca łatka nie chciała się zainstalować w trybie awaryjnym, taka logika.

Musiałem użyć recovery, aby WIN7 od nowa postawić.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Czyli jak rozumiem daję opcję "aktualizuj 7 do win10" potem restart,mam dziesiątkę i wszystko hula ,gra i buczy?i steam i office,i opery i thunderbird i inne?

A dwa-jak to jest z kluczem?Ten sam co mam do siódemki nagle i bez mojego udziału staje się tym do dziesiątki?Bo surową instalkę dziesiątki pewnie muszę ściągnąć z neta(? tak?) i wtedy klucz siódemkowy pasuje do tej wersji dziesiątki?

Mam wersję Home Premium-i ta wersja też będzie w dziesiątce?


No Panowie-proszę trzymać kciuki-zaraz będzie instalejszyn! Mam nadzieję że za niedługo napiszę że wszystko działa,temat do zamknięcia i że dziękuję itd :)


Operacja zakończona sukcesem-dziękuję wszystkim za pomoc -przystępuję do obserwacji nowego ustrojstwa :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...