Skocz do zawartości

"Tani PC" worklog


Recommended Posts

Witam

Aktualny worklog powinien się zacząć w okolicach początku roku kiedy to otrzymałem informację o planowanym demobilu sprzętu komputerowego u znajomego w firmie. Co przykuło moją uwagę to płyta na LGA 775 (Asus P5G41T-M LX) w obudowie Coolermaster Elite 342 z zasilaczem Chieftec 400W. Z racji, że cena nie przekraczała flaszi wódki zakupiłem choćby w celu zabaw serwerowych.

 

2016/01/20 zamówiono z Aliexpress Xeona E5450 E0 za około 120zł.

2016/02/05 odebrałem Xeona, szybkie dogranie mikrokodów i próba. Działa! Mało tego nawet się kręci. Problemem pozostawało chłodzenie. Posiadałem boxa od Pentiuma (~65w TDP) a Xenek był sporo cieplejszy (80w TDP). 

Decyzja:

Lapping + porządny cooler na cpu + radiatory na sekcję zasilania + na NB (poza coolerem na cpu wszystko leżało w garażu)

 

Jako, że płyta wymieniona wyżej ma socket absurdalnie wysoko (nie wiem czy wszystkie 775 tak mają czy tylko niektóre kwiatki) a zasilacz jest nad płytą, cooler mógł mieć 120mm a i tak dotykał by zasilacza zapadła kolejna decyzja!

Szukamy okazyjnie obudowy!!!

 

I okazja się trafiła.

2016/03/03 Roczny Aquarius X90 bez frontowych wentylatorów za 150zł. 

 

Dalej decyzje poszły gładko:

 

2016/03/05 GTX 760 2GB od palita z roczną gwarancją za 380zł

2016/03/10 Blok wodny CPU z Chin za 70zł http://www.banggood.com/CPU-Water-Cooling-Block-Waterblock-50mm-Copper-Base-Cool-Inner-Channel-p-988267.html

2016/03/15 Blok wodny Realitynet na NB 45zł

2016/03/25 Laing DDC z elektroniką barrow i topem barrow od tomasz1987 za 250zł

 

Do tego czekam na informację o HW Labs SR1 240mm za 200zł

 

Po drodze wpadły 2x 250GB WD Blue z roczną gwarancją za 50zł komplet w stanie idealnym.

 

Jak widać na dziś dzień wydałem ~1115zł + 200zł za SR1 o ile wypali.

Brakuje mi ramu, zasilacza i reszty szpeju do LQ (rez, węże, złączki, wentylatory). Aktualnie udało mi się pojechać na okazjach dość dobrze więc myślę, że kompletny PC z LQ wyniesie mnie poniżej 2k zł. 

 

Dlaczego woduję Xeona zamiast założyć np Grandisa?

Dlaczego chcę kręcić na beznadziejnej płycie głównej?

Dlaczego zamiast pakować już prawie 600zł w LQ nie sprzedałem GTX 760 i nie kupiłem np. GTX 960?

 

Ano jest kilka powodów:

1. Zawsze chciałem mieć LQ! :D

2. Nie potrzebuję wielkich osiągów w grach więc ten setup wystarczy na jakiś czas.

3. Komputer ten składam jak fanatyk modeli łodzi mieszkający na pustyni... Pół roku dłubie, żeby popływać godzinkę na wakacjach. :) Nie chodzi mi żeby złapać królika, ja chcę go gonić :D

 

Zdjęcia będę dodawał na dniach jak zwiozę cały sprzęt z firmy, domu rodzinnego, od koleszki itp do mieszkania.

 

Projekt ma też wielu partnerów takich jak @tomasz1987 doradzający w sprawach LQ i obiecujący dobre ceny na części, @elder doradzający w krótkiej rozmowie na temat chłodnic, cała społeczność benchmarka odpowiadająca na głupie pytania (np. wieczne poszukiwania wentylatorów) oraz znajomi dzwoniący z każdą ofertą sprzedaży części o której usłyszą :D (tym sposobem dostałem płytę

 

W mojej głowie rodzą, się też dziwne wizje typu:

zakup dobrego mobo pod lga775, zakup kilku tanich pompek z Chin i porównanie ich wydajności do DDC, sterownik wentylatorów na bazie Arduino i sporo innych :D

 

Zaznaczam, że nie będzie to piękny projekt jakich jest tu wiele, raczej będzie to setup początkującego nastawiony na estetykę (poza badziewną płytą z doklejonymi radiatorami) :D


Dotarła do mnie chłodnica SR1 240mm (ależ ona śliczna :D

Do tego zamówiłem "garniturek" i "czapeczkę" do pompy :) (są to raczej ciekawostki bo kosztowały sporo ale potrzebowałem reza więc tak jakoś wyszło, że kupiłem komplet)

 

Z racji braku płyty na miejscu nic nie montuję i nie skręcam a do sesji się zabiorę mając jak największą ilość elementów. (rozłożenie wszystkiego ładnie do zdjęć= zagracenie pokoju czyli gniew mojej kobiety) :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...