Skocz do zawartości

Klawiatura mechaniczna do pracy/gier


Recommended Posts

Wiem, że temat mocno generyczny, ale pozwolę sobie rozwinąć.

 

Zacznę od tego, że moje doświadczenie z nowoczesnymi klawiaturami mechanicznymi jest zerowe, natomiast posiadałam kiedyś (środek i koniec lat 90') taką retro klawiaturę mechaniczną od IBM i była to najlepsza klawiatura, jaką używałam w życiu. Więc mnie natchnęło, żeby sobie sprawić coś, co będzie do tego jak najbardziej podobne.

 

Nie wiem za bardzo na jaki typ switchy (switchów?) patrzeć, moja retroklawiatura była bardzo głośna,  klawisze miały wyraźny skok, ale wymagały niewielkiego nacisku, które z dostępnych typów przełączników będą najbliżej?

 

Klawiatura musi być pełnowymiarowa i posiadać blok numeryczny. Podświetlenie mile widziane, ale to w sumie bonus.

 

Budżet to ok. 400-600zł, ale jest to budżet bardzo elastyczny.

Link to post
Share on other sites

Do pisania nadają się browny/blue; blue mają nacisk 50g, a browny 45, tutaj przykład skoku:

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/yorobo/2013/mechaniczne/cherry_mx_blue.gif

 

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/yorobo/2013/mechaniczne/cherry_mx_brown.gif

 

Sam mam ryosa, ale to wersja z MX black i ona słabo nadaje się do pisania, jeżeli interesują Pana proste klawiatury to znalazłem na allegro np. takie

-Steelseries 6GV2

-CoolerMaster Storm

-tańsza alternatywa z podkładką pod nadgarstki qpad mk50/ ew. wyższe wersje

Najlepiej jednak odwiedzić sklep z peryferiami o ile jest takowy w okolicy, w małych miastach zapewne nie będzie możliwości.

Link to post
Share on other sites

Najbliżej to chyba Cherry MX Blue będą. Mają ten dodatkowy element, który nie tylko pozwala wyczuć moment aktywacji klawisza pod palcem ale także wydaje to charakterystyczne kliknięcie. Browny są podobne, ale bez tego kliknięcia i wymagają minimalnie mniejszej siły nacisku. Zobacz sobie CM Storm Quickfire Ultimate - pełnowymiarowa, z podświetleniem. Myślę, że powinna się spodobać.

 

Klawiatury z Cherry MX Black raczej nie podpasują - wymagają dużej siły nacisku (mnie przy pierwszym kontakcie z taka klawiaturą szybko zaczęły boleć palce :))

Link to post
Share on other sites

 

Klawiatura musi być pełnowymiarowa i posiadać blok numeryczny. Podświetlenie mile widziane, ale to w sumie bonus.

 

Budżet to ok. 400-600zł, ale jest to budżet bardzo elastyczny.

 

W takim razie Cm Quick Fire TK będzie spoko wyborem, bo jej cena to chyba właśnie coś koło 400 zeta. Jeśli droższe, to albo wspomniany wyżej przez TheEquinoxe Quick Fire Ultimate, albo XTi. 

Jeśli o switche chodzi, to ja bym optował za Blue.  

Link to post
Share on other sites

W takim razie Cm Quick Fire TK będzie spoko wyborem, bo jej cena to chyba właśnie coś koło 400 zeta. Jeśli droższe, to albo wspomniany wyżej przez TheEquinoxe Quick Fire Ultimate, albo XTi. 

Jeśli o switche chodzi, to ja bym optował za Blue.  

TK odpada, bo ma strzałki schowane w bloku numerycznym.

 

Poczytałam o switchach, faktycznie blue są najbliżej tego, co wydaje mi się, że będzie mi odpowiadać. Quick Fire Ultimate albo XTI w wersji Cherry MX blue wydaje się spoko, natomiast ta wersja wydaje się słabo dostępna w PL (w dużych sklepach internetowych są tylko wersje brown dostępne od ręki), ale poszukam jeszcze.

 

edit: Ultimate jest na morele, ale chyba XTi mi się bardziej podoba.

 

edit 2: a ta klawiatura: http://allegro.pl/klawiatura-ozone-strike-pro-cherry-mx-blue-gratis-i5797789277.htmljest coś warta? Przyznam, że przekonuje mnie białe podświetlenie, teraz mam konfigurowalne podświetlenie rgb i po wielu próbach i eksperymentach używam właśnie coś z pogranicza zimnego białego i niebieskiego.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Blok numeryczny to mus, bo często go używam przy pracy. Osobne bloki numeryczne sie nie sprawdzają bo są w niewłaściwej odległości od reszty klawiszy i cały czas sie mylę, a przestawić sie nie mogę, bo zdarza mi sie pracowac na innych komputerach z normalnymi klawiaturami. Poza tym zraziłam się do kupowania klawiatur na aliexpress, ta której używam miała być mechaniczna, okazała się podróbą mechanicznej, sprzedawca stwierdził, ze było napisane. Owszem, było, ale małymi znaczkami PO CHIŃSKU na dole strony. Wiec no.

Link to post
Share on other sites

ups to trudno nie wiedziałem o tym bloku. A jeśli chodzi  wykonanie klawiatury i ogólnie przełączniki to są filmiki na youtube obrazujące co nieco. No jutro postaram się Ci pomóc, jak wrócę z kościoła. Razem coś znajdziemy ;) Trzeba więc Ci klawiatury na MX blue kupionej w Polsce. Jak będziesz miała czas to sama poszukaj np. w polecanych.


ode mnie klawiatura bez podświetlenia ale tania: CM Storm Quickfire XT na Blue.

Jeśli zależy Ci na podświetleniu to CM Storm Quickfire TK.

Edytowane przez Czyszczak
Link to post
Share on other sites

A może tak Logitech G710+ na blue ? Ma podświetlenie, jest pełnowymiarowa i ma podpórkę pod nadgarstki. Sam swego czasu korzystałem z wersji niemieckiej i gdyby nie fakt że potrzebowałem czegoś krótszego to bym dalej z niej korzystał. Oczywiście to już trochę starsza konstrukcja, jednak warta swej ceny ;D

Link to post
Share on other sites

Ale chyba nie klikniesz na raz więcej niż ~26 przycisków jak się nie mylę (i też nie słyszałem o takowych problemach), tym bardziej jeżeli się nie mylę OP poszukuje bardziej nowej klawiatury do pracy (w domyśle więcej pisania niż grania),ze sklepu, gdzie tutaj Blue można spokojnie znaleźć, i sam też stwierdził że bardziej Blue mu przypadną. 

Link to post
Share on other sites

@iamnotreal

Do autora tematu:

 

Jeśli poszukujesz czegoś, co będzie miało "feeling" identyczny, bądź najbardziej zbliżony do starych, dobrych IBM Model M to musisz wiedzieć, że przełączniki Cherry MX to jest zupełnie inna bajka. Cherry MX są w "feelingu" dużo bardziej plastikowe, delikatne, nie wiem jak to dokładnie określić. Po prostu to nie jest ani ten poziom głośności, ani ten poziom wyczuwalnej odpowiedzi zwrotnej przy aktywacji przycisku.

 

Najbardziej zbliżone będą klawiatury Unicomp, w których zastosowane są przełączniki Buckling Spring. Jeśli nie Buckling Spring to może przełączniki Matias Click. Zarówno Unicomp, jak i klawiatury Matias są do ściągnięcia z Wielkiej Brytanii.

Edytowane przez UserTomek
Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy to nie chce mi się bawić ze sprowadzaniem klawiatury zza granicy (widziałam kilka klawiatur, które mi się podobały na massdrop, ale za dużo zachodu z tym, poza tym ja chcę już a nie za 6 tygodni jak przypłynie statkiem i przejdzie przez cło :P). Przede wszystkim koszt wysyłki z GB to jakieś 100zł zazwyczaj, wolę to 100zł dołożyć do czegoś lepszego i przy okazji nie mieć problemu z wymianą/gwarancją w razie czego.

 

Już się praktycznie zdecydowałam na Quick Fire XTi, ale nigdzie jej nie mogę znaleźć w wersji z blue, chociaż na stronie producenta stoi, że są takie :/

Link to post
Share on other sites

Szczerze powiedziawszy to nie chce mi się bawić ze sprowadzaniem klawiatury zza granicy (widziałam kilka klawiatur, które mi się podobały na massdrop, ale za dużo zachodu z tym, poza tym ja chcę już a nie za 6 tygodni jak przypłynie statkiem i przejdzie przez cło :P). Przede wszystkim koszt wysyłki z GB to jakieś 100zł zazwyczaj, wolę to 100zł dołożyć do czegoś lepszego i przy okazji nie mieć problemu z wymianą/gwarancją w razie czego.

 

Już się praktycznie zdecydowałam na Quick Fire XTi, ale nigdzie jej nie mogę znaleźć w wersji z blue, chociaż na stronie producenta stoi, że są takie :/

Jeśli są na stronie producenta to znaczy, że istnieją, ale nie znaczy, że są sprzedawane w Polsce. Cooler Master nie zawsze wprowadza wszystkie modele na wszystkie rynki.

Link to post
Share on other sites

No nie wiem, dziwne mi się wydaje, że są wersje z brown i red, a nie ma blue. Ale okej.

 

Co do

 

[...] CM Storm Quickfire TK.

TK ma strzałki schowane w bloku numerycznym, odpada.

 

A może tak Logitech G710+ na blue.

Widziałam. Koszmarnie mi się nie podoba. Wolę minimalistyczne dizajny (najbardzoej podobają mi się takie klawiatury bez ramki), i tak nie używam żadnych klawiszy multimedialnych (poza pokrętłem głośności, jak jest, ale jak nie ma, to nie płaczę). Podkładki pod nadgarstki też nie potrzebuję, podejrzewam, że po tylu latach od kiedy ostatnio używałam takich cudów to by mnie po prostu irytowała.


edit:

pooglądałam kilka filmików i wychodzi na to, że jednak właśnie blue najbardziej mi odpowiadają. Są najlepsze do pisania, a nie gram na tyle często, żeby na to kłaść największy nacisk.

 

Czyli jeszcze raz podsumowując, szukam:

- pełna klawiatura z blokiem numerycznym i dużymi osobnymi strzałkami.

- przełączniki Cerry MX blue albo coś, co jest do nich bardzo zblizone (za dużo jest tego na rynku i nie ogarniam)

- podświetlenie (białe lub niebieskie na propsie, rgb też wygląda kozacko)

- minimalistyczny dizajn

- bez klawiszy multimedialnych

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Ponad budżet - Corsair STRAFA RGB Silent (ok.700zł) - pełno wymiarowa, bez zbędnych bajerów typu klawisze multimedia itd., najładniejsze podświetlenie na rynku i póki co jedyna na MX-Silent, jedyna wada ... cena. Osobiście sam stoję prze podobnym problemem - szukam od dłuszego czasu porządnego mechanika i póki co albo massdrop i czekanie, albo Corsair - tak to u mnie się skonczyło ... czekam na Corsarza aktualnie  ;)

Link to post
Share on other sites

No właśnie widziałam tego Corsaira, podoba mi się, cena nie zabija (budżet był orientacyjny o tyle, że widziałam klawiatury za 1500zł też, chodziło mi o wycelowanie w coś ze środkowej półki.

 

Idę dziś do sklepu sobie przełączników podotykać, ale z tego co widziałam w necie to blue są totalnie najlepsze dla mnie. Tylko znów. Strafe RGB jest wszędzie w wersji silent i brown, blue nie ma :/

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

 

 

Tylko ... Strafe RGB jest wszędzie w wersji silent i brown, blue nie ma
Jak szukasz z BLUE koniecznie to rozglądnij się za starszym modelem K70 - w nich blue idzie jeszcze dostać, a tak to faktycznie od 2016 roku wygląda na to że Blue przestali używać. Ja osobiście na wersję Silent się nastawiłem.
 
Link to post
Share on other sites

Głównym feature silent jest to, że są ciche, poza tym pracują jak redy. Mi na ciszy nie zależy w ogóle, tylko ja korzystam z tego kompa, nie dzielę z nikim pokoju, mam kierunkowy mikrofon i mi osobiście dźwięki klawiszy nie przeszkadzają, więc silent nie jest dla mnie najlepszym wyborem.

 

K70 nie ma w wersji RGB z blue. Przestali je produkować rok temu i nie ma ich nigdzie.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Wiem, na morele ta wersja też jest, ale ja tak bardzo nie chcę czerwonego podświetlenia. To znaczy, jak mam brać z czerwonym to wolę w ogóle bez, bo będzie taniej a i tak nie będę używać.

 

Napatrzyłam się i tak bardzo chcę RGB teraz :/

 

edit: wydaje mi sie, że będzie trudno, bo RGB to niby taka bajera dla graczy, a switche blue są raczej do pracy, więc klawiatury mają albo to, albo to... :(
 


edit:

a co powiecie o  Thermaltake Poseidon Z RGB Blue?

Wiem, że to nie jest cherry mx, ale internet twierdzi, że "podróba" (wiem, wiem, nie podróba tylko inny model) której używają jest wystarczająco blisko że nie widać różnicy.

 

edit 2: okej, poczytałam trochę recenzji, jednak trochę słabo.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Dlaczego według Cie blue sa do pracy? Po prostu sa najlepsze do pisania, ale to w sumie nie znaczy, ze sa jakoś specjalnie przeznaczone do pracy. Razer blackwidow chroma- tam sa kalihy z tego co wiem, ale bardzo zbliżone do blue switchy i jest rgb podświetlanie. Problem w tym, ze to wydatek rzędu 800zl No ale za bajery sie płaci :D

Link to post
Share on other sites

Taki panuje ogólny consensus w necie, że blue są bardziej do pisania, browny po środku, a redy i black do gier, ze względu na responsywność. Co prawdopodobnie nie znaczy, że nie można ich używać w inny sposób :D

 

Ten Poseidon Z też ma switche kailh, RGB i jest o połowę tańszy. DO tego design ma dużo ładniejszy. Ale jakoś mnie to nie dziwi. Nie kupię nic od Razera już nigdy. Mam za dużo złych doświadczeń z tą firmą.

 

Plastik w razerowej myszce popękał sam z siebie po pół roku użytkowania po czym mi odmówili wymiany na gwarancji, bo to uszkodzenie mechaniczne, a headset, który kiedyś dostałam w prezencie (który kosztował coś pod cztery stówy) był gorszej jakości niż mój stary, trzy razy tańszy headset od Creative'a, do tego po dwóch miesiącach wylądował w śmietniku, bo udało mi się wyrwać kabel (zapomniałam, że w tym gównie nie jest wypinany). Więc zero czegokolwiek od Razera. Niech giną.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...