Skocz do zawartości

Monitor - zmęczenie oczu, wada wzroku.


Recommended Posts

Witam.
Chciałbym dopytać się w kilku kwestiach dotyczących monitora a osoby z wadą wzroku.

Po pierwsze czy monitory mają wpływ na zmęczenie oczu ? Posiadając wadę wzroku wybór monitora ma jakiekolwiek znaczenie na to aby wada się nie powiększała ? Czy te wszystkie technologie, rodzaj matrycy, częstotliwość odświeżania i inne opisane w FAQ mają znaczenie ? Czy monitor to monitor i nie ma nic do rzeczy, a wzrok niezależnie od modelu i tak może się popsuć ? Ogólnie rzecz biorąc czy powinien zwracać szczególną uwagę na jakiś aspekt, jeśli tak to jaki ?
I ostatnie, czy jeśli rzeczywiście wszystko to ma znaczenie to czy możecie zaproponować monitory przyjazne dla oka ? Powiedzmy że nie ma górnego limitu, chciałbym się rozeznać w cenach.
Dzięki!

Link to post
Share on other sites
Exile, dnia 23 Marz 2016 - 19:58, napisał: Zdecydowanie najważniejsza jest dla mnie oszczędność wzroku,    

Eizo z serii EV   i generalnie 4 proste kroki w  temacie ochrony oczu:   1. Odpowiednia odległość od monitora 2. Dostosowanie jasności ekranu do otoczenia, wieczór za oknem + za jasny ekran = zgon dla oczu (Eizo posiada czujnik światła, sam dostosowuje ustawienia janości) 3. Monitory z FlickerFree + Redukcja niebieskiego światła są pożądane 4. antyrefleksyjny panel   I na boga przerwy co godzinę w pracy Można do tego dodać jakiś tryb Czytania/Papier/Tekst   + program "F.lux"
Edytowane przez phx1990
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jako osoba z wadą wzroku się wypowiem. Posiadałem monitory z flicker free i bez. Jedyna różnica to szybsze zmęczenie oczu. Często mam jasno monitor i ciemno w pokoju. Siedzę około 80cm od monitora. Robię przerwy co jakieś dwie/trzy godziny zazwyczaj. I tak od dobrych pięciu lat po parę godzin dziennie, a wada się nie pogłębia. Wciąż -2 :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Często mam jasno monitor i ciemno w pokoju.
 

 

Nie mierz każdego swoją miarą, ja też mam niezniszczalne oczy, ale to prędzej czy później wyjdzie.

 

Generalnie dzejC poczytaj sobie bo nie chce mi sie kopiowac, a kieliszek stygnie

 

http://forum.benchmark.pl/topic/209776-monitor-27-oszcz%C4%99dzaj%C4%85cy-oczy-do-gier-i-film%C3%B3w/

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli Flex Scan ? http://www.eizo.pl/seria/flexscan/

Jakiś konkretny model czy różnicy nie ma i ważne aby był z tej serii ?

Jeśli matryca to IPS czy lepiej TN ? A częstotliwość ma jakiś wpływ, czy to bardziej zachęta dla graczy ?

I te EV, jako tako do gier też będą się nadawać ?

 

Jako osoba z wadą wzroku się wypowiem. Posiadałem monitory z flicker free i bez. Jedyna różnica to szybsze zmęczenie oczu. Często mam jasno monitor i ciemno w pokoju. Siedzę około 80cm od monitora. Robię przerwy co jakieś dwie/trzy godziny zazwyczaj. I tak od dobrych pięciu lat po parę godzin dziennie, a wada się nie pogłębia. Wciąż -2 :)

Jaki obecnie monitor posiadasz ?

Link to post
Share on other sites

Jako osoba z wadą wzroku się wypowiem. Posiadałem monitory z flicker free i bez. Jedyna różnica to szybsze zmęczenie oczu. Często mam jasno monitor i ciemno w pokoju. Siedzę około 80cm od monitora. Robię przerwy co jakieś dwie/trzy godziny zazwyczaj. I tak od dobrych pięciu lat po parę godzin dziennie, a wada się nie pogłębia. Wciąż -2 :)

Jeśli przetwornica i ogólna jakość monitora jest dobra, to mruganie z niską częstotliwością nie będzie powodować męczenia wzroku, więcej, wcale nie jest powiedziane, że szybciej mrugający monitor będzie mniej męczący od tego wolniejszego. Myślę, że w Twoim przypadku największym problemem jest pogrubiona przeze mnie fraza. Bez odpowiedniego wyregulowania monitora i dostosowania oświetlenia wada będzie się dalej pogłębiać, a monitor "flicker free" nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czy ja wiem czy taka dobra. W głównym monitorze może i tak (BenQ GL2450), ale dodatkowy (Samsung Syncmaster 913V) raczej nie. Od dodatkowego oczy czasem bolą, ale niedługo się go pozbywam :)

 

Bez odpowiedniego wyregulowania monitora i dostosowania oświetlenia wada będzie się dalej pogłębiać, a monitor "flicker free" nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia.

 

Chyba nie doczytałeś, bo wada mi się absolutnie NIE pogłębia. Chyba, że piszesz do autora tematu.

Edytowane przez BrunoxD
Link to post
Share on other sites

Z tego co wiem to wady wzroku nie pogłębiają się raczej od monitorów. To że kiedyś CRT waliło elektronami prosto w głowę to co innego (choć też podobno były bezpieczne). Mam wadę w okolicach -5 i pogłębiała się gdy rosłem/dorastałem. Nigdy zbytnio nie obchodziło mnie jak długo i w jakich warunkach siedzę przed monitorem. Aby nie było zbyt jasno i okulary czyste.

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze czy monitory mają wpływ na zmęczenie oczu ?

 

Ogromne lub niskie. Wynika to z tego , że ludzie mają tendencje do trzymania monitora na wysokich ustawieniach jasności i temperaturze. Jasność chałupniczym sposobem ustawiasz biorąc do ręki białą kartkę papieru , i trzymając koło monitora ustawiasz mniej więcej tak by "jasność" była mniej więcej jednakowa. Jeśli chodzi o temperaturę to zwykle trzymane są na wysokich wartościach i to kolejny błąd bo wysoka temperatura - duża ilość niebieskiego światła, które jest szkodliwe dla naszego wzroku. Dodatkowo często monitor ustawiany jest zbyt blisko oczu lub na nieodpowiedniej wysokości. Patrzenie na monitor z dołu wysusza oczy a niestety często dla ludzi atrakcyjne jest stawianie monitorów na podstawkach , żeby właśnie był wyżej.

 

Sprawę przerw w czasie pracy pomijam, w google jest tego mnóstwo.

 

Monitory - wiadomo , że po powyższych zabiegach zmniejszenia parametrów jakość obrazu się pogarsza (nieczytelność też męczy wzrok, nie można przesadzić). Dobre monitory nie tracą aż tak mocno kolorów w warunkach bardziej sprzyjających, mają tryb tłumienia niebieskiego światła czy czujnik oświetlenia. (Przez ostatni miesiąc byłem zmuszony pracować na gamingowym LG, moje oczy mocno to odczuły, na szczęście szybko wróciło EIZO).

 

Przede wszystkim jaki masz budżet? Monitor biurowy 24' to wydatek około 1500zł. Około za 2 razy mniej można przy odrobinie szczęścia wyłapać używkę na allegro. No i dochodzi kwestia zastosowania.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź, kurczę, sam trzymam monitor na biurku z podstawką od dobrych już kilu lat i właśnie zwykle patrzę na niego z dołu. Zacząłęm używać f.lux, i właśnie jak patrzę z dołu to strasznie żółty obraz się robi. Budżet myślę że takie max. to 1500zł.
Czy jeden z tych byłby dobrym wyborem ? http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2450/

 

http://www.eizo.pl/monitor/flexscan-ev2316w/

Edytowane przez dzejC
Link to post
Share on other sites
To że kiedyś CRT waliło elektronami prosto w głowę to co innego

 

mit i zabobon nakręcony przez producentów popularnych za tamtych czasów filtrów na monitory (a obecnie wiodących specyalistuff od okularów ochronnych do LCD  ;) ), przez dekady niepotwierdzony naukowo do czasu, aż CRT odeszły i nagle się okazało, że więcej promieniowania przyjmujesz spędzając weekend na świeżym powietrzu niż przez circa rok pracy przed CRT, one były niezdrowe z innych powodów

Link to post
Share on other sites
  • 4 lata później...

mit i zabobon nakręcony przez producentów popularnych za tamtych czasów filtrów na monitory (a obecnie wiodących specyalistuff od okularów ochronnych do LCD  ;) ), przez dekady niepotwierdzony naukowo do czasu, aż CRT odeszły i nagle się okazało, że więcej promieniowania przyjmujesz spędzając weekend na świeżym powietrzu niż przez circa rok pracy przed CRT, one były niezdrowe z innych powodów

 

Więc jak wyjaśnić zabawę z dzieciństwa z przybliżaniem włosów do telewizorów i monitorów, żeby się elektryzowały i stawały do pionu?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...