Skocz do zawartości

Rozmieszczenie wentylatorów pod OC. 4x120mm


Recommended Posts

Witam, 

mam problem, ponieważ ostatnio wziąłem się ostro za komputer i chcę wydoić z niego jak najwięcej. 

Wyczyściłem porządnie z kurzu, naoliwiłem wentylatory, dołożyłem Ram-u, zmieniłem pastę pod prockiem. Odkryłem, że wcześniej wszystkie wentylatory wciągały powietrze (wiem, nie bijcie ;p) Dokupiłem jedną 120mm i mam teraz "mały" dylemat jak rozmieścić wentylatory pod OC.

 

http://images76.fotosik.pl/446/316979095c58c32bmed.jpg

 

Tak jak na zdjęciu.

Niebieski oznacza wentylatory procesora, karty graficznej i zasilacza [nieruchome]

Żółty oznacza puste sloty (na zdjęciu dół i 2x góra) 

Czerwony aktualne rozmieszczenie (przód [wciągający] ;  2x bok [wciągające] ; tył [wyciągający] )

Sloty są ponumerowane. 

Dodatkowo zaznaczam, że od dołu jest ciężki dostęp, tzn komputer stoi na blacie i od spodu nie ma żadnej dziury, wentylator byłby ograniczony z kiepskiego dostępu powietrza.

Jeden wentylator (aktualnie z boku) jest podłączony do molexa i może być podpięty do dwóch napięć 12V (maks. obroty, głośny)  5V (1/2 obrotów, cichy) 

 

Mam dwa pytania: 

1. Jak polecacie rozmieścić wentylatory w komputerze, dla jak najlepszego chłodzenia, gdzie wyciągający, wciągający? Do jakiego napięcia podłączyć dodatkowy wentylator 5V czy 12V?

2. Co mogę jeszcze zrobić aby zwiększyć wydajność komputera? (poza chłodzeniem i OC, dołozeniem RAmu) 

 

Proszę o pomoc,

Pozdrawiam

Edytowane przez JachuWojtan
Link to post
Share on other sites

Dzięki, tylko jak uważasz rozmieścić:

Powiedzmy 2 wiatraki są niezmienne przód (wciąga) i tył (wyciąga). Pozostały dwa, jak radzicie je rozmieścić:

1. 2x z boku (wciągają)

2. 1x bok (molex) 1x dół [wciągają]

3. 1x bok 1x dół (molex) [wciągają]

4. 1x bok (molex, wciąga) 1x góra (wyciąga)

5. 1x dół (molex, wciąga) 1x góra (wyciąga)

6. 2x góra (wyciąga) choć ten z molexem, raczej nie sięgnie do góry.

Proszę o pomoc.

Z tym, że od dołu jest ograniczony przepływ powietrza ;)

No i 5V czy 12V

?

Link to post
Share on other sites

Ja bym to widział tak (numery wentylatorów według Twojego rysunku)

1 wciąga podpiąć na 7V

2 nie montować

3 nie montować ewentualnie wciągający (rozumiem że ten jest w panelu bocznym)

4 nie montować ewentualnie wciągający (rozumiem że ten jest w panelu bocznym)

5 wyciągający 5V

6 wyciągający 5V

7 wyciągający 5V

 

Z uwagi na to że w tym wariancie miał byś 1 wciągający a 3 wyciągające ten wciągający podpiął bym na 7V żeby trochę mocniej dmuchał ale żeby nie hałasował natomiast te wyciągające na 5V bo dadzą sobie radę a będzie ciszej.

Podpięcie na 7V kabel żółty i czerwony w molexie (żółty + a odwrotne podpięcie to wentylator nie będzie się kręcił)

Podpięcie na 5V czerwony i czarny

Link to post
Share on other sites

Znaczy tylko jeden jest na Molexie ;p

Aktualnie zrobiłem tak:

1,3 wciągający

5,6 wyciągający

Ps. Czy podpięcie pod 7V nie jest niebezpieczne dla zasilacza? Czytałem gdzieś, że w skrajnych wypadkach może dojść do spalenia, bo powoduje to jakieś przepięcia.

Podpiąłem pod 5V, bo 12 strasznie hałasuje, lecz gdyby była mozliwość bezpiecznego podpięcia pod 7V to zmienie, bo 5V troszkę niedomaga ;p

Link to post
Share on other sites

Ja już podpinałem wiele wentylatorów pod 7V (molex kabel żółty i czerwony) i nigdy nie było żadnych problemów.

Nie słyszałem żeby ktoś miał z tego powodu jakieś problemy ani nie widziałem w necie żadnych informacji że mogą być jakieś problemy. Podpinaj śmiało pod 7V. Sam teraz mam w kompie jeden podpięty na 7V i chodzi tak chyba z 6lat.

http://i38.tinypic.com/2itmn1t.jpg

 

Jak masz pozostałe na 3pin to wpinasz w płytę główną, instalujesz SpeedFan (nie wiem czy działa na wszystkich płytach) i ustawiasz moc wentylatora na 50% czy 80% ile chcesz i masz przy okazji pokazane jakie są obroty na wentylatorach.

Nowsze płyty (np moja Z77A-G43) mają możliwość ustawienia mocy wentylatorów w biosie/uefi na tyle % czy ile tam chcesz

 

Jak nie to kupujesz przejściówkę Molex=>4x3pin np taką

http://ejama.pl/environment/cache/images/0_0_productGfx_09f50c0a4b4ce3e5f399fbdc3be6ae0e.jpg

zmieniasz piny w molexie w przejściówce i masz napięcie jakie chcesz

 

Poczytaj sobie jeszcze

http://forum.benchmark.pl/topic/208402-wyciszanie-pc/

tam conieco pomogłem

Edytowane przez Centik
Link to post
Share on other sites

Tu masz ciekawy filmik odnośnie organizacji wentylacji w budzie. Jeśli znasz angielski to warto pooglądać nawet ich inne filmy, jeśli nie to nawet tutaj coś z obrazków i podawanych temperatur zrozumiesz :D

 

 

Jeden wniosek, trzeba eksperymentować. Co obudowa to mogą być inne wyniki.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...