Skocz do zawartości

Gorsza wydajność na XP niż na 7 na starszym sprzęcie


Recommended Posts

Witam

 

Posiadam starszy sprzęt o konfiguracji:

 

CPU: Intel Pentium D 925

GPU: Zotac GeForce GT 610 PCI-x1 512MB DDR3

RAM: 4x512MB DDR2 (DDR2-667)

MOBO: Hewlett-Packard 0A60h

Monitor: LG FLATRON W2252TQ (Rozdzielczość natywna 1680x1050)

 

Nie wiem dlaczego na Windows 7 Home Premium SP1 32-bit jest większa wydajność niż na Windows XP SP3 32-bit. To znaczy mniej FPS w grach (w granicy 10-20%), programy "klatkują" itp. i jeszcze na dodatek obraz wydaje się jakby kuł w oczy (na CRT już nie ma takiego problemu). Szukałem po różnych forach czy ktoś inny miał taki problem lecz nie znalazłem takich informacji które by mi "odpowiedziały"/pomogły. Proszę o pomoc.

Edytowane przez rogalik112
Link to post
Share on other sites

Obraz to kwestia ustawienia rozdzielczości na natywną, ew. użycia kabla cyfrowego (np. DVI) - jeśli nie podobają Ci się czcionki, możesz użyć ClearType. Ale jeśli działa Ci 7-ka płynnie, to nie widzę sensu siedzenia na XP...

Link to post
Share on other sites

Używam kabla DVI a z tą kalibracją czcionki to pamiętam że coś kombinowałem ale marne skutki to dawało. Wszystkie sterowniki najnowsze pobrałem. Dobra wiem, że wsparcie się skończyło dla XP lecz dla mnie to nie istotne. A druga sprawa, że sprzęt produkowany raczej był na możliwości XP więc wolałbym żeby pod tym systemem działał tylko nie wiem jak rozwiązać ten problem. Może karta za "nowoczesna" do tego systemu? 

Edytowane przez rogalik112
Link to post
Share on other sites

To może być kwestia samych sterowników, bo Nvidia tak naprawdę nie rozwija sterowników pod XP od bardzo wielu lat, owszem pokazują się nowe wersje, ale nie są prawdopodobnie w kwestii wydajności optymalizowane ani dokładnie testowane. Kiedy miałem jeszcze z 6 lat temu na komputerze  Windows XP 32bit oraz Windows 7 64 bit z GTX460 to wydajność pod Win XP była dużo gorsza a same sterowniki sprawiały sporo problemów z ustawieniami.

Link to post
Share on other sites

Obawiam się że nikt już nie robi takich rzeczy, obecne sterowniki są dużo bardziej skomplikowane a kod źródłowy Nvidii jest niejawny, jakiekolwiek modyfikacje wymagałyby ogromnej wiedzy i dużej ilości czasu. Stąd projekty jak Omega są nieaktywne od długiego czasu. Chyba jedynym rozwiązaniem byłaby karta pokroju np. GTX260 i sterowniki pod XP z dokładnie tamtego czasu (o ile ktoś jeszcze gdzieś takie ma na dysku).

Link to post
Share on other sites

Jeśli instalowałeś najnowsze sterowniki, to starsze raczej dużo nie pomogą. Raczej może brakować jakichś sterowników do płyty głównej.

 

Wszystko stąd poszło?

http://h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3249676&swLangOid=30&swEnvOid=1098

 

 

Zrób zdjęcie tego ekranu i wrzuć tutaj - zobaczymy.

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to coś da, mi na GTX460 pod WinXP niektóre starsze gry dosłownie klatkowały w FHD, czasami w 800x600 albo 1024x768 były jeszcze jakoś grywalne, a im nowsze były sterowniki tym gorzej było, najlepiej ta karta chodziła w tym systemie na sterownikach które były z czasu premiery tej karty. W Windows 7 nie było natomiast żadnego problemu.

Link to post
Share on other sites

No głównie gram w CS 1.6 (Rozdzielczość 1280x1024) i COD 4 (1152x768). Ekranu? Nie wiem o co dokładnie ci chodzi (Screenshot, zdjęcie monitora)? Tylko, że aktualnie PC pracuje na Windows 7 ale za kilka dni chcę zrobić format i ciągle mnie ciągnie do XP. Dodam jeszcze, że próbowałem modyfikacji MalcolmX i taka sama sytuacja.

Edytowane przez rogalik112
Link to post
Share on other sites

No głównie gram w CS 1.6 (Rozdzielczość 1280x1024) i COD 4 (1152x768). Ekranu? Nie wiem o co dokładnie ci chodzi (Screenshot, zdjęcie monitora)? Tylko, że aktualnie PC pracuje na Windows 7 ale za kilka dni chcę zrobić format i ciągle mnie ciągnie do XP. Dodam jeszcze, że próbowałem modyfikacji MalcolmX i taka sama sytuacja.

 

Zdjęcie monitora - przecież na zrzucie ekranowym nic nie będzie widać ;).

Link to post
Share on other sites

Zwłaszcza restarty i zwiechy w czasie lub tuż po instalacji samego Win XP na 100% sprawnym sprzęcie, dzień bez bluescreena na XP to dzień niemal święty :-D

 

Win XP może jeszcze jako tako nadawał się do przeglądania netu i grania w proste gierki , ale do pracy kompletnie się nie nadawał, totalnie nieprofesjonalny system.

Edytowane przez randallandhopkirk
Link to post
Share on other sites

Zdjęcie monitora: http://zapodaj.net/7231c324f72f3.jpg.html

 

Każdy ma inne zdanie i nie chcę na ten temat dyskutować raczej.

 

@practiced Jak masz takie zdanie o tym systemie to proponuje ci zachować to dla siebie bo żadnego wytłumaczenia w tym poście nie znalazłem. 

 

No dobrze Windows 7... Ale raz, że XP bardziej mnie przekonuje, dwa chciałbym jak najbardziej żeby sprzęt chodził na takim systemie co jest na niego przeznaczony i ciągle szukam właśnie rozwiązania.


Ale bez jaj już tak nie jedźcie po XP bo to trochę niestosowne co nie? Przyszedłem po pomoc i zamiast tego przeradza się w hejt. Aha

Link to post
Share on other sites

 

Chodzi mi o zbliżenie tego "kłucia w oczy" po instalacji XP. To jest przecież siódemka :).

 

Proponuję zacząć od przejrzenia strony HP i instalacji wszystkich potrzebnych sterowników - po wpisaniu modelu płyty głównej wyskoczyło mi to:

http://h20564.www2.hp.com/hpsc/swd/public/readIndex?sp4ts.oid=3249676&swLangOid=30&swEnvOid=1098

Zwłaszcza restarty i zwiechy w czasie lub tuż po instalacji samego Win XP na 100% sprawnym sprzęcie, dzień bez bluescreena na XP to dzień niemal święty :-D

 

Win XP może jeszcze jako tako nadawał się do przeglądania netu i grania w proste gierki , ale do pracy kompletnie się nie nadawał, totalnie nieprofesjonalny system.

 

 

Miałem Windowsa 3.1, 95, 98, 98SE, XP, 7, 8.1 oraz 10. Z całej "bandy" zdecydowanie najlepsze są XP i 7 - każdy na miarę swoich czasów. Prawidłowo skonfigurowany i "prowadzony" XP nie stwarzał większych problemów, fakt, były czasem BSOD, ale mnie się zdarzyły przez ładnych kilka lat parę razy. Za to w tym systemie się pracowało, a nie szukało, gdzie jest dana opcja, jak to jest w 8 i 10.

XP stoi do dzisiaj na kompie u mojej mamy i śmiga bezproblemowo - maszyna z mniej więcej 2003/2004 roku z kilkoma modyfikacjami - Athlon XP 1700+@2600+, 2GB RAM, GeForce 5200

Edytowane przez radosuaf
Link to post
Share on other sites

No właśnie chciałbym, żeby raczej mój sprzęt stał na XP jak to powinno "normalnie" być. Już od dłuższego czasu szukałem rozwiązania i nic. Chociaż wyeliminować to kłucie to był by już pewien sukces (No sory pisałem wcześniej że aktualnie jest 7). Ciekawe czy te sterowniki w ogóle będą kompatybilne z moim GPU bo nie mogę znaleźć informacji o nich. Próbowałem też instalować z płyty dostarczonej z kartą graficzną lecz nadal to samo.

Link to post
Share on other sites

Trochę nie rozumiem. Piszesz sam ,że windows 7 działa Ci lepiej i płynniej niż xp a ty nadal wolisz xp. Rozumiem ,kwestia przyzwyczajenia ale to trochę bycie męczennikiem gdy już nie do końca nie ma po co nim być gdyż 7 jest ok a twój sprzęt działa na nim w 100%. Piszesz "normalnie" a normalnie dzisiaj to już "niestety" win7. Żeby nie wrzucać jałowego posta polecę wyłączenie wszystkich bajerów typu aero i kompozycje kolorów(wszystkie przeszkadzajki) w panelu sterowania. Może w tym jest problem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...