Skocz do zawartości

Samsung UE48JU7500 jako monitor PC - recenzja


Recommended Posts

Od 2 dni jestem posiadaczem Samsunga UE48JU7500, na którego przesiadam się z mojego wysłużonego (od 6 lat) Samsunga LE32A551.

 

Kilka słów o UE48JU7500 - przez wiele tygodni czytałem wszystko co się dało w internecie na temat idealnego monitora/telewizora, którego mógłbym użyć jako TV. Chodziłem kilka razy do Saturna / Media Marktu popytać, nawet raz podłączyłem się do UE40JU6500. Ostatecznie czytając recenzję innych telewizorów doszedłem do wniosku, że UE48JU7500 oferuje najwięcej możliwości i najlepszą jakość pod tym względem (ju6500 miał problem z filmami w 24p, gorszym obrazem. Największe zakrzywione monitory miały 34' i niestety proporcje ekranu 21:9, których nie chciałem). Jedyne co mnie odstraszało to wielkość (48' jako monitor PC, a siedzę około 1-1.5 metra przed nim) no i cena. W każdym razie zdecydowałem się na ów model - co oferuje ? 

 

Niski input lag - na poziomie 21 lub 34 ms (w zależności od trybu - game mode vs pc mode), 

chroma 4:4:4 w trybie PC, 

rozdzielczość 4K, 

3D, 

odświeżanie ekranu 120Hz 

i bardzo dobrą jakość zakrzywionego obrazu - w końcu jest to już telewizor z co najmniej średniej półki 

4 złącza HDMI 2.0

 

Jakie wrażenia z użytkowania ? 

 

Na początek wrzucę 2 zdjęcia, tak żebyście mieli pogląd jak to wygląda (pierwsze to filmik 4k z youtube'a, 2gie to diablo w 4k, może potem dorzucę jeszcze zdjęcie w full hd)



 

Zaczynając:

 

1. Zakrzywienie

 

Moim zdaniem na pewno lepiej, że TV jest zakrzywiony, aczkolwiek nie wywołało to we mnie takiego efektu WOW jakiego się spodziewałem. Na pewno ekran dzięki temu zajmuje trochę mniej miejsca po bokach i rzeczywiście przyjemniej się go ogląda, nie jest to jednak nic aż tak specjalnego przynajmniej na razie, być może z czasem docenię ten efekt bardziej.

 

2. Input lag

 

Od początku włączyłem tryb PC (input lag około 34ms) i ... tak już zostałem. Ani razu nie próbowałem włączać trybu game mode, bo nie czułem takiej potrzeby. Grałem w fifę, dotę 2, diablo 3, oglądałem filmy i nie zauważyłem żadnego input lagu, nie było więc nic co skłoniłoby mnie do zejścia jeszcze niżej (tym bardziej, że w game mode nie mogę mieć już chroma 4:4:4).

 

3. Chroma 4:4:4

 

Tutaj chyba nie ma się nad czym rozwodzić za bardzo - kolory wyglądają na bardzo żywe i widać pełen zakres barw - tak jak powinno być.

 

4. Rozdzielczość, odświeżanie, złącza

 

Poruszam te 3 tematy jednocześnie, ponieważ są one ze sobą powiązane. Co bardzo ważne - mój komputer to dość stara i7ka i radeon r9 280x 3GB (z hdmi 1.4), więc zdecydowanie nie jednostka potrafiąca udźwignąć 4k.

 

Włączając pierwszy raz TV ustawiłem obraz 4K. Pulpit wyglądał bardzo fajnie - mnóstwo miejsca, powierzchni roboczej. Strony wyglądały już dużo gorzej - z reguły były to małe paski na środku ekranu (strony nie są dostosowane do takiej wysokiej rozdzielczości), aczkolwiek na pewno ten problem dałoby się jakoś obejść stosując powiększenie windowsowe (wiem, że w win 10 jest takie coś, ja korzystam z 7ki i nie szukałem w sumie takich opcji).

Co jednak rzucało się w oczy dość boleśnie, szczególnie przy bardziej dynamicznych scenach, filmie, czy grach - to odświeżanie 30Hz. Niestety, żeby pozwolić sobie na 4K @ 60 Hz trzeba mieć albo wyjście DisplayPort w TV i w karcie, albo wyjście HDMI 2.0 i kabel high speed. TV posiada oczywiście 2.0, ale moja karta posiada tylko 1.4 - 2.0 znajdują się tylko w najnowszych GeForce'ach (od 970 w górę bodajże).

 

Grając w diablo, czy oglądając filmy dało się zauważyć brak płynności wynikający pewnie zarówno z ograniczenia do 30 fpsów, jak i braku mocy mojego komputera, także dość szybko powróciłem do FULL HD zdając się na UHD Scaling - czyli konwersję obrazu FULL HD do 4K, jaki zdolny jest wyświetlić TV.

 

Tutaj było o niebo lepiej. Filmy 4K z youtube'a chodziły niemal idealnie płynnie (nieliczne zacięcia co jakiś czas) i obraz wygląda wręcz obłędnie. Również filmy Full HD wyglądają niesamowicie, przy niższych rozdzielczościach da się zauważyć niedoskonałości, ale nadal wygląda to dużo lepiej niż na mniejszym TV, czy mniejszej rozdzielczości :)

 

Również z graniem nie zauważyłem żadnych problemów - diablo działa płynnie, wygląda fajnie, podobnie fifa i dota2.

 

Ogólnie oglądanie filmów, szczególnie w wysokich rozdzielczościach (720p+) to olbrzymi krok naprzód w porównaniu do mojego poprzedniego TV-monitora, natomiast przy graniu nie zauważyłem aż takiego olbrzymiego skoku, ale gra się również bardzo przyjemnie. Przede wszystkim czego mi brakuje to teraz lepszego sprzętu - na pewno za jakiś rok szarpnę się na zupełnie nowego kompa z kartą 6GB i HDMI 2.0. i dopiero wtedy będę mógł zaznać pełnej rozkoszy 4K @ 60 Hz...

 

Ostatnia sprawa to wielkość. Ekran stoi nawet jeszcze trochę bliżej mnie, niż poprzedni 32' TV, bo jego stand jest trochę większy i nie da się go przysunąć bliżej ściany. Ogólnie jest on rzeczywiście olbrzymi jako monitor - kiedy pochylam się nad klawiaturą, czuję, że jestem trochę za blisko. Jeśli jednak odchylę się w fotelu (a docelowo po przeprowadzce umieszczę go z 0.5m dalej ode mnie) to wszystko jest jak najbardziej OK. Co prawda uważam, że 40' monitor byłby idealny, jednak ten również spełnia swoją rolę znakomicie - po prostu muszę siedzieć troszkę dalej od niego, albo odchylić się w fotelu, żeby móc objąć go komfortowo wzrokiem.

 

Ogólnie myślę jednak, że jako monitor sprawuje się poprawnie i solidnie - jednak nie jest aż tak genialny jak się spodziewałem. Mam go co prawda dopiero 2 dni i jeszcze wiele przede mną, myślę, że po upgradzie kompa do gamingu w 4k@60Hz i do oglądania filmów będzie idealny.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...