Skocz do zawartości

Dobór płyty, procesora i zasilania do nowego komputera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lewiis,

Recommended Posts

Witam wszystkich czytających tego posta :)
Słowem wstępu: kumpel kupił pół roku temu używanego składaka od swojego znajomego. Niedawno szlag trafił płytę główną, zaczęło się od zawieszek, dziwnych dźwięków i gubienia się słuchawek i mikrofonu. Poprzedni właściciel przyszedł, wziął kompa, pogmerał coś, oddał mówiąc, że zrobione i się ulotnił. Po obejrzeniu całego sprzętu okazało się, że ktoś(najpewniej pierwszy właściciel) na chamca wciskał procesor do gniazda, przez co w gnieździe procesora jeden rząd ząbków jest wręcz wprasowany w płytę. Procesor najpewniej też jest uszkodzony, a przetwornica w zasilaczu daje o sobie znać, więc kłania się wymiana i tego komponentu.(Pomijam już fakt, że komputer był najpewniej przez pierwszego właściciela butowany i traktowany jak śmieć)

  • Zastosowanie komputera : gry
  • Maksymalna kwota : 1000(+/-200)
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : raczej na już
  • Których części potrzebuję : procesor, płyta główna, zasilacz
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : nie wiem
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : ma starego CRTka, pewnie w końcu wymieni na nowy
  • Specjalne wymagania : brak
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : dysk: wd10ezrx(sprawdzony HD tune Pro), 4 kości RAM: Corsair Vengeance 8GB(2x4GB) 1600MHz, 9-9-9-24(sprawdzone memtest86+), grafika: GV-N550OC-1GL
  • Własna propozycja zestawu : Na razie mam 4 w zależności od tego czy faktycznie te 1200zł to górny limit
  • 1) zasilacz: Corsair Vs 650W, procesor: AMD FX-6300, płyta: ASRock 970+SB950
  • 2) zasilacz: Corsair Vs 650W, procesor: AMD APU A10 7850K, płyta: ASRock FM2A88X Extreme4+
  • Opcjonalne jeżeli udałoby mu się wyłożyć jednak trochę więcej:
  • zasilacz: Corsair Vs 650W, procesor Intel Core i5-6400/i3-6100, płyta: jakaś z socketem LGA 1151, najtańszą znalazłem za lekko ponad 400zł, później ceny idą do 550zł i powyżej.
  • Inne : brak

Dlaczego akurat Corsair Vs 650W?
Sam taki mam i sobie go chwalę. Nie jest za drogi, a myślę, że na jego użytkowanie będzie w sam raz.

Grafikę ma jaką ma i podejrzewam, że za jakiś czas będzie chciał ją wymienić, więc próbuje mu dobrać taki zestaw, który potem choć trochę będzie mógł rozbudować(żeby za np. 2 lata nie musiał znowu całości kupować, stąd też ten pomysł z i5 i i3, bo to według mnie trochę bardziej przyszłościowe, mimo, że droższe).

 

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i rady :)

Z góry też dziękuję wszystkim za pomoc! :)

 

EDIT 1!

Jednak kwota którą będziemy się posługiwać wzrośnie do 2000zł(+/-200). Jutro poszukam i wypisze proponowane przeze mnie zestawy. Jeśli ktoś ma już jakieś pomysły to z chęcią wysłucham :)

Edytowane przez farurej2
Link to post
Share on other sites

Za 2k można szaleć. Jak z oc? Przesiadka na skylake najlepiej z ddr4 lub skręceniem napięcia aktualnych kości. 

Mój kolega, nie należy raczej do ludzi którzy bawiliby się OC. W tych 2 tysiącach planujemy znaleźć już taki sprzęt, żeby później bez problemów mógł go sobie rozbudowywać. Na razie myślałem, żeby RAMy i grafikę zostawić(później jak będzie chciał to sobie je wymieni).

 

Na chwilę obecną pomyślałem o takim zestawie:

  • Intel Core i5 6600, MSI z170A Gaming Pro, Corsair Vs 650W

Zastanawiam się też, czy może zamiast tej płyty nie wybrać Gigabyte GA-Z170-D3H. a ze resztę nie dokupić SSD Kingston V300 120GB. Jako, że ssdka żadnego nie ma, to myślę, że jest to nawet całkiem dobre wyjście. Co sądzicie?

Link to post
Share on other sites

 

 

Zastanawiam się też, czy może zamiast tej płyty nie wybrać Gigabyte GA-Z170-D3H. a ze resztę nie dokupić SSD Kingston V300 120GB. Jako, że ssdka żadnego nie ma, to myślę, że jest to nawet całkiem dobre wyjście. Co sądzicie?

Do Z170 tylko 6600K, a jeżeli kolega nie ma zamiaru bawić się w OC to wystarczy MSI B150 PC Mate. Do tego zostanie na jakieś zdecydowanie lepsze SSD niż wyżej. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dzięki waszym sugestiom pomyślałem o takim zestawie:

  • MSI B150 PC Mate
  • Intel Core i5 6600
  • (jako, że do tej płyty trzeba DDR4) Crucial Ballistix Sport 2x4GB 2400MHz
  • Corsair V5 650W
  • (Grafika taka jaką miał) GV-N550OC-1GL
  • (Dysk taki jaki miał) wd10ezrx + ewentualnie crucial bx100

​Co sądzicie? :)
Grafike sobie potem kiedyś zmieni na mocniejszą, a myślę, że z takim zestawem nie będzie mieć już z niczym problemów.

 

Edytowane przez farurej2
Link to post
Share on other sites

do b150 max 2133mhz.

jest w porządku. osobiście zdecydowałbym się na http://www.morele.net/zasilacz-xfx-ts550w-120mm-80-bronze-p1-550s-xxb9-379507/ bardzo dobra elektrycznie jednostka, a zapas mocy będzie spory. 

lewiss, przede wszystkim dziękuję za zwrócenie uwagi na częstotliwość RAMu, moje niedopatrzenie :)

zamiast wspomnianych wcześniej kości wybrałbym w takim układzie te -> http://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-8gb-2x4gb-2133mhz-cl13-black-cmk8gx4m2a2133c13-764781/

Powiedz mi proszę, czemu wybrałbyś tego xfxa zamiast corsaira? Z tego co się doczytałem to oprócz oczywiście mocy, różnią się jedynie tym, że xfx ma o 5 więcej złącz sata, 2 molex i dodatkowe zabezpieczenie OPP/OLP. Corsair ma certyfikat 80Plus, a xfx 80Plus Bronze.

Wybrałem ten zasilacz przez wzgląd na to, że jak potem będzie sobie wymieniał grafikę, to raczej na jakąś mocniejszą, a po przejrzeniu kilku stron, w tym tej rozpiski -> https://forum-en.msi.com/faq/article/printer/power-requirements-for-graphics-cards

doszedłem do wniosku, że skoro 500-600W to już jest powolutku standard, to lepiej dać coś mocniejszego, żeby później na pewno nie było problemów przy wyborze karty. Oprócz tego sam mam tego corsaira i go sobie chwalę :)

Edytowane przez farurej2
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Xfx ma lepszą konstrukcję w środku. Co do zapasu mocy- do niego możesz gtx 970 dać, a będzie to spory zapas mocy nadal. Kolejna generacja kart ma przynieść jeszcze lepszą wydajność energetyczną.

 

pamiątki- 8gb w tej cenie sie nie opłaca, bo zbliżasz się do najtańszych zestawów 16gb. Weź po prostu 8gb za 130-140 zł. jak Pamięć Kingston DDR4 2x4GB, 2133MHz, CL15 (KVR21N15S8K2/8)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...