Skocz do zawartości

Komputer zwiesza się bez przyczyny


Recommended Posts

Witam, otóż mam problem, gdyż komputer zwiesza mi się bez przyczyny, nie jest przeciążany, temperatury są niskie. Polega to na tym, że w nieoczekiwanym momencie wszystko ustaje, często w głośnikach/słuchawkach mam przeraźliwy szum, noi tylko zresetowanie komputera pomaga. Mam taką awarie od początku komputera, początkowo zdarzało się to stosunkowo rzadko (raz na dwa tygodnie), ale potem coraz częściej. Postanowiłem ulepszyć komputer i liczyłem, że problem ustanie, więc wymieniałem graficzną(MSI 750TI) , zasilacz (używany, chieftec 500w), dla pewności wymieniałem  także ram( kingston fury 2x4GB 1600MHz cl10). Po wymianie krasze były coraz częstsze, a ścięciu się kompa, nie chciał się włączyć, dopiero po czasie. Komputer się zwieszał co półgodziny(gdy oglądałem film, albo YouTube), doszedłem do wniosku, że dysk twardy się kończy, miałem pod ręką stary(od kolegi), więc wymieniałem na Samgung HDD 500GB. Po wymianie ścinanie komputera ustało z taką częstotliwością jak kiedyś i w tym momencie jest to raz na dwa dni. Wymieniałem również pastę na procesorze, gdyż myślałem, że to procesor się grzeje, noi poprzez bios każde zresetować komputer, ale i to nie poskutkowało. Proszę bardzo o pomoc co może być przyczyną? Dodam, że nie mogłem, zainstalować sterowników do grafy, ale w grze wydajność jest taka jak była na starym dysku, czy jest to wina jakiś sterowników czy płyty głównej z procesorem, a może muszę zmienić ustawienia w biosie, albo uruchomić coś na ramach , albo coś (nie znam się na tym). A jeszcze co mnie zaskoczyło, to przed chwilą jak grałem w lola ścięło mi kompa, zresetowałem, gdy sięśpieszyłem ponownie się sam zresetował, po włączeniu nie pamiętane było hasło, ani login do steam( a zawsze automatycznie się włączał), również do lola zaminiało nicku. 

Mój sprzęt:

AMD fx-6100 6x3,4Ghz

ASRock 970 Pro3 

MSI GTX750 TI 

Kingston Fury 2x4GB 1600MHZ

Zasilacz Chieftec 500W 

D.twardy samsung HDD 500GB

Obudowa: Zalman Z11  


I teraz zobaczyłem w dziennik zdarzeń to mam cały czas takie błędy http://screenshot.sh/oB4MHxKLDYqBw 


Dodam, że na tym dysku mam świeżo zainstalowany system i tylko potrzebne rzeczy  

Link to post
Share on other sites

W pierwszej kolejności aktualizacja biosu płyty głównej. Potem zrób Error scan w programie HD Tune i wrzuć screen z HWMonitor(napięcia i temperatury). Może coś ustalimy. Zrób jak możesz zdjęcie z kodem z pudełka procesora podejrzewam jedną rzecz i chciałbym ją wyeliminować. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Bios na płycie bezwzględnie do aktualizacji. To prawdopodobnie powód problemów. W nowszych biosach producent usprawnia obsługę procesorów, kart graficznych i pamięci ram.   

Bios zaktualizowany, niestety nie zobaczyłem jaką maiłem starą wersję biosu, ale teraz mam http://screenshot.sh/mMiR3eSVs9Ef6ten pierwszy instant flesh(zgodnie z poradnikiem z YT). Tu są temp. http://screenshot.sh/n8emF6kaU38k8 

Po aktualizacji błędu problem dalej występuje ;x inne propozycje ? Kiedyś miałem propozycje wymiany bateri, myślicie że może pomóc (bo ja nie bardzo) 

Stawiam, że te zwiechy są winą procka, albo płyty głównej, albo jakiś steroników(nie wiem jak to sprawdzić), teraz patrzyłem na temperatury w stresie(procek przy użyciu 100% przez 10min) nie przkroczył 54stopni (na dwóch programach sprawdzane temperatury, na OCCT oraz speedfan), nie zwiesiło komputera ani nic z tych rzeczy 

Dodatkowo zrobiłem test grafice , po 4 min wykorzystania 100% temp. nie przekroczyły 35 stopni  

Link to post
Share on other sites

Na odległość trudno cokolwiek naprawić. Większość porad z forum są to tylko przypuszczenia i 90% z nich jest nietrafiona. Taka diagnostyka nie należy ani do przyjemnych ani najłatwiejszych. Metodą eliminacji można coś osiągnąć ale trzeba mieć w domu pod ręką zasoby sprzętowe, żeby podmieniać podzespoły, dla większości użytkowników problem nie do przeskoczenia. Dlatego czasami lepiej jest oddać sprzęt do serwisu, który posiada odpowiednie zasoby by móc szybko zdiagnozować w czym tkwi problem. Serwis to koszty ale Nasz czas też jest cenny. Niesprawny jeden podzespół może spowodować dodatkowe usterki w innych elementach komputera. Ponieważ wymieniłeś prawie wszystkie podzespoły na inne, Bios zaktualizowałeś z wersji 1.6 na najnowszą 2.0. Problem może tkwić w płycie głównej, procesorze i systemie operacyjnym. Sprawdzę ustawienia bios co powinieneś włączyć lub wyłączyć. Ale najpierw wyłącz kartę dźwiękową na Swojej płycie(może ten układ się przegrzewa i zawiesza Ci cały sprzęt). Potem przetestujemy czy w grafice nie leży problem. 


Znalazłem kilka funkcji w bios, które musisz bezwzględnie wyłączyć (mogą powodować problemy).

1. Core C6 State - disable (wyłącz jeśli zasilacz ma kilka lat). 

2. CPU Thermal Throttle - disable (funkcja ograniczająca taktowanie procesora gdy temperatura osiągnie zadany poziom).

3. ASRock UCC - disable (funkcja odblokowująca rdzenia jeśli jest włączona dla CPU w którym nie można odblokować niczego może powodować problemy ze stabilnością). 

 

Wrzuć screen z CPU-Z(SPD) może w ustawianiach pamięci jest coś jeszcze nie tak, ponieważ płyta obsługuje pamięci 1600 w trybie OC. Może będzie trzeba ustawić ręcznie timingi by pamięci działały stabilnie. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Na odległość trudno cokolwiek naprawić. Większość porad z forum są to tylko przypuszczenia i 90% z nich jest nietrafiona. Taka diagnostyka nie należy ani do przyjemnych ani najłatwiejszych. Metodą eliminacji można coś osiągnąć ale trzeba mieć w domu pod ręką zasoby sprzętowe, żeby podmieniać podzespoły, dla większości użytkowników problem nie do przeskoczenia. Dlatego czasami lepiej jest oddać sprzęt do serwisu, który posiada odpowiednie zasoby by móc szybko zdiagnozować w czym tkwi problem. Serwis to koszty ale Nasz czas też jest cenny. Niesprawny jeden podzespół może spowodować dodatkowe usterki w innych elementach komputera. Ponieważ wymieniłeś prawie wszystkie podzespoły na inne, Bios zaktualizowałeś z wersji 1.6 na najnowszą 2.0. Problem może tkwić w płycie głównej, procesorze i systemie operacyjnym. Sprawdzę ustawienia bios co powinieneś włączyć lub wyłączyć. Ale najpierw wyłącz kartę dźwiękową na Swojej płycie(może ten układ się przegrzewa i zawiesza Ci cały sprzęt). Potem przetestujemy czy w grafice nie leży problem. 

Znalazłem kilka funkcji w bios, które musisz bezwzględnie wyłączyć (mogą powodować problemy).

1. Core C6 State - disable (wyłącz jeśli zasilacz ma kilka lat). 

2. CPU Thermal Throttle - disable (funkcja ograniczająca taktowanie procesora gdy temperatura osiągnie zadany poziom).

3. ASRock UCC - disable (funkcja odblokowująca rdzenia jeśli jest włączona dla CPU w którym nie można odblokować niczego może powodować problemy ze stabilnością). 

 

Wrzuć screen z CPU-Z(SPD) może w ustawianiach pamięci jest coś jeszcze nie tak, ponieważ płyta obsługuje pamięci 1600 w trybie OC. Może będzie trzeba ustawić ręcznie timingi by pamięci działały stabilnie. 

Bardzo dziękuję za czas który mi poświęcasz. Również właśnie zastanawiałem się nad kartą dzwiękową, postaram się ją wyłączyć i pograć w lola(gdyż najczęściej w lolu mnie zwiesza, ale również czy oglądam filmy, bądź gram w cs'a tylko z ts'em). Zaraz zrobię to co mi powiedziałeś i napiszę do jutra rezultaty, gdyż czasem rzadko zwiesza komputer.

Bardzo dziękuję za czas który mi poświęcasz. Również właśnie zastanawiałem się nad kartą dzwiękową, postaram się ją wyłączyć i pograć w lola(gdyż najczęściej w lolu mnie zwiesza, ale również czy oglądam filmy, bądź gram w cs'a tylko z ts'em). Zaraz zrobię to co mi powiedziałeś i napiszę do jutra rezultaty, gdyż czasem rzadko zwiesza komputer.

Jeszcze co do grafiki, ma ona rok, kupiłem ją nie dawno, a na starej miałem to samo, także problem graficzny bym wykluczył, ale miałem problem z zainstalowaniem sterowników od producenta w sumie do tego pory mam narzucone przez system online, ale dopiero na tym dysku twardym, bo na starym miałem normalne stery.

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, że grasz na sterownikach z aktualizacji Windows a nie normalnych driverach. To duży błąd. Takie sterowniki choć działają w większości poprawnie nie są zoptymalizowane pod gry i mogą powodować problemy techniczne. Może nie od razu zawieszanie ale kto wie. Instalacje sterowników może zrobić na kila sposobów. Pobierz najnowszy driver ze strony Nvidia przewidziany dla Twojej grafiki i systemu. W czasie instalacji zaznacz opcje czysta instalacja i wybierz składniki, które chcesz zainstalować. Nie musisz instalować tych związanych z obrazem 3D bo nie są potrzebne. Nvidia GeForce Experience możesz zainstalować ale nie musisz. Drugim sposobem instalacji driverów jest użycie programu Driverbooster 3. Program przy okazji zaktualizuje wszystkie inne sterowniki również te od płyty głównej, sieci czy dźwięku. Nawet jeśli to konieczne program zaktualizuje komponenty Windows takie jak języki oprogramowania czy Flasha. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Pamięć jest prawidłowo rozpoznawana. Przy zaznaczonej opcji czysta instalacja, instalator Nvidia sam usuwa stare sterowniki. Driverbooster 3 robi kopie zapasową na wypadek gdyby coś nie zadziałało.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

Daj napięcie na ram ręcznie 1.664 lub włącz profil XMP jeżeli jest w biosie.

Znaczy się BEMP bo to AMD.

W Windows daj w opcjach zasilania maksymalna wydajność.

 

I nie chwal się legalnoscia windy na przyszłość bo sobie wrogów narobisz. ;)

Link to post
Share on other sites

Pamięć jest prawidłowo rozpoznawana. Przy zaznaczonej opcji czysta instalacja, instalator Nvidia sam usuwa stare sterowniki. Driverbooster 3 robi kopie zapasową na wypadek gdyby coś nie zadziałało.  

Czyli pobrać nowe sterowniki do grafiki i ten program (w jakim celu ?) 

Daj napięcie na ram ręcznie 1.664 lub włącz profil XMP jeżeli jest w biosie. Znaczy się BEMP bo to AMD. W Windows daj w opcjach zasilania maksymalna wydajność. I nie chwal się legalnoscia windy na przyszłość bo sobie wrogów narobisz. ;)

To wszystko w biosie zrobić? Tą maksymalną wydajność również w biosie się ustawia ? 

Link to post
Share on other sites

Program Driverbooster 3 to alternatywa gdyby normalna instalacja sterowników od Nvidia się nie powiodła.  W Twoim bios nie ma profili X.M.P. Napięcie pamięci masz ok nie tu tkwi problem. Opcja Maksymalna wydajność to profil w opcjach zasilania w Panelu sterowania Windows(7,10).

Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście bateria to może być przyczyna umknęła Nam wartość Vbat w gąszczu informacji. Choć sprzęt do najstarszych nie należy, baterię wyminić warto. W takim razie skorzystaj z programu Driverbooster 3. Dociekanie dlaczego instalator nvidia się wywala zajmie za dużo czasu. 

Link to post
Share on other sites

Jeśli sterowniki grafiki zainstalował się poprawnie na pulpicie w menu prawej myszy będzie dostępny Panel Sterowania Nvidia, a w menadżerze urządzeń nie powinno być żadnego konfliktu i nie rozpoznanego sprzętu. 

Zaktualizowałem wszystko co program podpowiadał,  jutro kupię baterię i będę wyczekiwał czy błąd się pojawił ponownie. 

Jutro będę kupował baterie, bo narazie wskazówki nie pomogły, komputer teraz częściej się resetuje, niż zacina w sposób, że nic się nie da zrobić. Jutro kupię baterię oraz postaram się zagrać kilka meczy z wyłączoną kartą dźwiękowa.  Prosiłbym również o wskazówki gdzie mogę wyłączyć opcje w biosie " ASRock UCC" gdyż nie mogłem znaleźć. 

Link to post
Share on other sites

Dopóki baterii nie wymienisz problem sprzętowy będzie i nie rozwiąże go aktualizacja sterowników. Co do Funkcji UCC w bios. Jeśli jej nie ma to znaczy, że w Twoim CPU nie można nic odblokować i nie musisz się tym martwić. 

Bateryjkę wymienić na włączonym systemie czy wyłączonym ? Bo jak na wyłączonym to prawdopodobnie usuną się ustawienia,  teraz czytałem trochę na internecie

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...