Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Chcę poprawić komfort pracy z komputerem m.in. tak aby programy uruchamiały się szybciej oraz mieć szybsze ładowanie poziomów w grach. Chciał bym też zniwelować efekt czekania podczas uruchamiania programów tzn. czasami jak coś uruchamiam to komputer myśli nad sensem istnienia a następnie jakby przechodzi do prawidłowego ładowania. Przykładowo pamiętam jak zmieniłem twardziela na SSD, uruchamiam Steama, komputer myśli jak by szuka programu do uruchomienia, a następnie pojawia się okienko programu Steam i program zaczyna się ładować. Gdy zmieniłem dysk twardy na SSD, czas ładowania odczuwalnie się skrócił, ale właśnie ten czas po wyskoczeniu okienka a przed tym komputer nadal musiał pomyśleć. Tak samo jak był jakiś program w autostarcie, niby szybciej się ładują ale komputer nadal musiał chwile pomyśleć zanim dało się coś na nim zrobić.

 

W Internecie wyczytałem, że to przez szybkość dostępu losowego dysku, czy jakoś tak. Widziałem też, że taki dysk jak   OCZ Revodrive x2 nie ma problemu z ładowaniem, odpala wszystko błyskawicznie nawet w autostarcie. Na taki dysk oczywiście mnie nie stać więc szukam alternatyw i teraz pytanie:

 

Jak dysk OCZ Revodrive 350 ma się w odniesieniu do jego lepszej wersji Revodrive x2, czy dzieli je przepaść czy nie jest aż tak w tyle, no i jak się ma do tego Samsung 950 Pro?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem, czy zakup Revodrive 350 ma sens w Twoim przypadku. To dobry SSD jednak przewagę nad SSD na SATA III tak naprawdę odczujesz przy pracy na dużych plikach o objętości kilku - kilkunastu lub więcej GB. Przy mniejszych plikach jest niewiele szybszy od najszybszych SSD na SATA III.

Biorąc pod uwagę cenę OCZ Revodrive 350 o pojemności 240 GB, czyli ok. 1750 zł. to wg mnie bezsensowny wydatek - zyskasz niewiele płacąc dużo.

Lepiej wypada już Samsung 950 Pro - za 250 GB płacisz ok. 770 zł., a wielu testach jest szybszy od OCZ Revodrive 350. Nadal jednak w codziennych zastosowaniach nie zauważysz aż tak dużej różnicy, dopiero przy dużych plikach rozwija skrzydła.

Generalnie uważam, że do domowego komputera dla gracza najszybsze SSD na SATA III to optymalny wybór - są oczywiście szybsze SSD na M.2, czy PCIE, ale ich ceny są nieadekwatne do tego co zyskasz w takim domowym komputerze.

Zdecydowanie lepiej te spore pieniądze przeznaczyć na lepszą kartę grafiki, czy szybszy procesor i więcej RAM.

Chyba, że naprawdę nie masz ograniczeń finansowych i bardzo chcesz mieć topowe podzespoły, w tym SSD, to oczywiście czemu nie, ale nie spodziewaj się cudów po zmianie - to, że komputer "myśli" po uruchomieniu programów to nie tylko kwestia szybkości SSD, ale np. tego jak szybko połączysz się z jakimś serwerem (np. Steam) i znowu to nie tylko zależy od szybkości Twojego łącza.

Link to post
Share on other sites

pierwsze pytanie powinno brzmieć, jaką masz płytę główną 

Po drugie REVO odpada, bo jest to dysk na zwykłym protokole SATA na wewnętrznym RAID 0 na 4 kontrolerach SandForce SF-2282


 

 

Lepiej wypada już Samsung 950 Pro - za 250 GB płacisz ok. 770 zł., a wielu testach jest szybszy od OCZ Revodrive 350. Nadal jednak w codziennych zastosowaniach nie zauważysz aż tak dużej różnicy, dopiero przy dużych plikach rozwija skrzydła.
 

Samsung 950 Pro ma przewagę przy odczycie sekwencyjnym, ale rozwija skrzydła własnie przy małych plikach, ze względu na wykorzystanie protokołu NVMe

i tu ma też przewagę nad zwykłymi dyskami na SATA II ( jak i nad tym revo ) 


patrząc na osiągi, oraz na bardzo żywotne kostki MLC jakie użyto w 950 pro, jest to świetny dysk. 

Link to post
Share on other sites

kokosnh - masz rację, że 950 Pro też sobie dobrze radzi z mniejszymi plikami - mnie chodziło o coś trochę innego i nieprecyzyjnie się wyraziłem - dla kolegi problemem jest to, że mimo posiadania SSD na SATA III jeszcze za wolno otwierają się w jego odczuciu programy, np. Steam, czy gry.

Mnie chodziło bardziej o to, że zakup szybkiego dysku takiego jak Samsung 950 Pro, czy innego szybkiego pracującego na protokole NVMe nie da mu w codziennym domowym używaniu takiego dużego przyspieszenia jak się spodziewa, że dopiero przy zapisie i odczycie dużych ilości danych (szczególnie dużych plików) zobaczy znaczącą różnicę. Wyda dużo na taki szybki SSD, a nie odczuje, że taki 950 Pro kosztuje dwa razy więcej, co nie zmienia faktu, że to świetny SSD.

 

Ja miałem okazję u swojego klienta porównać 2 komputery o zbliżonej konfiguracji (oba z i7 i 16 GB RAM) - jeden miał Samsunga 850 Pro 500GB, a drugi 950 Pro 256 GB i przy większości zastosowań typowo domowych (sam system, przeglądarka Chrom, programy typu Office, Steam, jakaś gra) nie odczuwałem specjalnej różnicy w szybkości pracy obu komputerów - byłbym rozczarowany wydając 2 razy więcej na 950 Pro. Jak mi powiedzieli dopiero przy pracach projektowych (do tego służą głównie oba komputery) 950 Pro pokazywał swoją przewagę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...