Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie!

 

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad pewną kwestią. Otóż posiadam EOS'a 550D z obiektywami Tamron 17-50 VC SP 2.8, Canon 50 1.8, Canon 55-250 4-5.6.
W sumie mam go już prawie sześć lat i chciałem coś zmienić. Liczyłem, że 80D przyniesie sporo nowości, lecz poskąpili mu nagrywania w 4K, na co od dawna liczyłem. Co prawda mam nagrywanie w UHD w LG G4, ale to nie ta jakość obrazu...
Zastanawiałem się nad zamianą sprzętu, który dość sporo w sumie zajmuje, a nagrywa tylko w 1080/30 na coś mniejszego i nowocześniejszego.
Sony A6300 jest kosmicznie drogie, jak i szkła do niego, Nikon, czy Canon nie robią nic ciekawego w tym segmencie, więc zainteresowałem się Samsungiem NX500. System NX ma parę jasnych, stałoogniskowych pancake'ów i to jest duży plus. Do tego nagrywanie w 4K, na którym mi zależy...
Zastanawiam się, jak wypadnie jakość fotek w porównaniu do 550D, bo 28 MPix na APS-C nie brzmi bardzo zachęcająco, a ISO rzędu 3200 czasami się przydaje.
Czy jestem dziwny, chcąc porzucić DSLR'a na rzecz bezlusterkowca i to od tak bezpłciowego producenta, jak Samsung? :)
Liczę na opinie na ten temat, pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Ja taki pomysł zmiany DSLR na CSC miałem rok temu i to zrobiłem.

Czy żałuję ? Czasem tak :) 

Potrzebowałem przede wszystkim czegoś znacznie lżejszego niż samo body ważące ponad 1kg i zarazem mniejszego, już nie wspominam nawet o torbie ze szkłami i lampą itd.

Plusów CSC jest wiele, poza wagą i rozmiarami :) bo za pomocą odpowiedniego adaptera mogę podłączyć właściwie jakiekolwiek szkło, ale nie ukrywam, że ilość zdjęć na jednym aku jest dużo gorsza niż na DSLR (choć to może.. wina mojego CSC ? :) ), no i ostatnie... ergonomia, nie ma porównania to jak trzyma się DSLR w rękach, a jak nawet najlepiej wyprofilowanego bezlusterkowca.

 

@@zoltan2, dla mnie wystarczyło 12Mpix na FF, teraz mam 16Mpix na APS-C i jest to dla mnie ok, kwestia potrzeb, bo w 1/50 albo 1/100 przypadków też żałuję, że nie mam więcej i rozumiem w pełni jeśli ktoś potrzebuje 24/28 czy więcej Mpix.

 

Co do systemu Samsunga, hm, system się powoli zwija, dostępność w europie maleje, nowych modeli w tym roku nie będzie. Póki co kolejne sklepy rezygnują albo zgłaszają niedostępność systemu NX (i to nie tylko w PL), więc ciężko powiedzieć co będzie z dystrybucją, z serwisem itd.

System kusi, nawet bardzo, też gdzieś go rozważałem rok temu, miałem w rękach NX10, NX30, NX300 i NX500. Niestety dla mnie ta matryca (tak z NX10, 30/300 jak i z 500) się nie nadawała, używam często długich czasów naświetlania, a każdy z tych modeli nie dość, że szumiał niemiłosiernie to i matryca była słabo odizolowana od elektroniki, co zwyczajnie było widoczne (dodatkowo w NX30 banding jakiego nie widziałem dawno). NX500 w sumie sprawdziłem tylko po to, żeby zobaczyć zachowanie matrycy, która siedzi też w NX1, bo i takie myśli o kupowaniu zza oceanu miałem. 

 

Jeżeli 4K jest dla Ciebie tak bardzo ważne, to właściwie pozostaje Panasonic, trzeba się liczyć z matrycą MFT, ale co do modeli które najlepiej się sprawdzą, to ja na filmowaniu się zwyczajnie nie znam :) są tutaj tacy, którzy mają wiedzę, umiejętności i doświadczenie i z pewnością podpowiedzą.

Link to post
Share on other sites

Już jakiś czas temu chodziły słuchy, że Samsung zamierza zrezygnować z tej linii. Inwestycja może okazać się ślepą uliczką. Jeśli chodzi o 4K - naprawdę tego potrzebujesz? Ja nie mówię nie, ale weź pod uwagę jakie moce potrzebne są później do obróbki materiału a i jaki jest efekt końcowy - większość wyświetleń idzie później na wyświetlacze <42" bez obsługi 4K a jedynie monitory pozwalają na wyświetlenie 4K tyle, że do filmów nie ma to większego sensu.

Link to post
Share on other sites

Właśnie najbardziej kuszące jest posiadanie dobrego aparatu i kamery w jednym urządzeniu. Wszystkie te punktu spełniają bezlusterkowce Sony, poza przystępną ceną. Zależy mi na 4K. W sumie prawie już rok używam 4K w G4, ale wiadomo, że poza rozdzielczością niczym to nie zachwyca. Nie mam problemu z obróbką takiego materiału, a NX500 świetnie nagrywa w trybie Pro.
Zasadniczo to dobry sprzęt foto/video, ale także zauważyłem że słabo coś z dostępnością. Body, jak i obiektywy jedynie na Allegro, bo poza tym tylko w cyfrowe.pl mają, ale to z przebitką 600 zł. na body + kit.
W sumie chyba jednak poczekam... Żałuję, że Canon ostatnimi laty takie średniaki proponuje... Oczekiwałem 80D, ale cóż. NX500 jest najbliższy moim potrzebom, poza brakiem wizjera, ale faktycznie, jego przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania. A Sony A6300 kosztuje 2x tyle i pewnie szybko nie stanieje, jako nowość...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...