Skocz do zawartości

Podlaczenie internetu od dwoch providerow tak zeby mogl sie przelaczyc automatycznie


Recommended Posts

Witam,

 

Buduje biuro w domu i charakter pracy wymaga ode mnie stalego dostepu do internwtu bez naglych przerw. Posiadac bede tp link switch oraz mam router netgear n600

 

Internet bede mial od Upc oraz mysle o Lte od Plusa

 

Chcialbym kupic sprzet lub skonfigurowac to w ten sposob, ze w momencie jak Upc padnie to automatycznie wlaczy sie net z Lte. Slyszalem, cos o korzyataniu z dwoch sieci jednoczeanie, ale w tym wypadku Zamiast Lte musialbym chyba wziac Astre albo Orange, bo Lte jednak ma limit 100gb i jakby caly czas dawal sygnal to szybko limit sie wyczerpie

 

Myslalem, ze wystarczy podlaczyc dwa kable ethernet do tp link switcha i po prostu jak upc padnie to net bedzie szedl z lte lub drugiego neta bez momentu straty. No ale chyba nie jest to takie proste...

 

Prosze o pomoc i z gory dZiekuje

Edytowane przez sc121
Link to post
Share on other sites

Routery 3G/LTE zazwyczaj mają opcję ustawienia tego połączenia zapasowe. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego teraz, może niech się wypowie jakiś właściciel konkretnego sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Kazdy pozadny router 3g-lte ma taka opcje, mozna ustawic czy net z kabla ma byc jaki glowne polaczenia a mobilny jako zapasowe. Przyklad upc glowne i rownoczesnie wpiety modem do tego routera pada upc router przelacza na neta z modemu.

Link to post
Share on other sites

Kazdy pozadny router 3g-lte ma taka opcje, mozna ustawic czy net z kabla ma byc jaki glowne polaczenia a mobilny jako zapasowe. Przyklad upc glowne i rownoczesnie wpiety modem do tego routera pada upc router przelacza na neta z modemu.

Czyli, ze modem od internetu mobilnego typu Lte od plusa podlaczam w port Usb w routerze? Skonfigurowanie tego, zeby tak dzialalo bedzie skomplikowane? Wczesniej myslalem, ze razem z Lte dostane jakis oddzielne router i bede uzywal kabla ethernet od tego, a nie samego modemu usb

Link to post
Share on other sites

http://www.netgear.pl/home/products/networking/wifi-routers/wndr3700.aspx

 

Ten model mam netgear n600 wndr 3700 dual band

 

Firmowy switch to bedzie pewnie tp link jakis prostu model, ale z tego oczywiacie zakladam nie musze koezyatac maja wyzej wymieniony router

Tak podlaczasz w port usb. Zalezy jaki masz router ja w tp linku mr3240 i d linku dir 116 mam wybor co ma byc pierwszym internetem czy z kabla wpiety w port wan czy internet mobilny.

 

Z tego co czytam to dokladnie tego wlasnie potrzebuje. Czy wiesz moze fzy ten router ktory podalem ma taka opcje? Czytalem, ze jakby nie mial to sa opcje wgrania innego firmware, ale chyba kestem za krotki w uszach na takie rzeczy i bym po prostu kupil router ktory to ma.

 

No ale poki co licze na odpowiedz, ze ten moj to ma.

 

Swoja droga, jesli Lte jest podlaczone tym modemem jako zapasowy net to poki upc nie padnie, limit 100gb ktory na lte bede mial nie bedzie wykorzystuwany?

Edytowane przez sc121
Link to post
Share on other sites

Jak dobrze wyczytałem to w tym nedgarze to USB nie jest do modemów tylko jako tzn. FTP czyli serwer dla dysku czy drukarki, ale nie do internetu, więc ten odpada. Moje routery maja te opcje w standardowym oprogramowaniu. Co do tego limity to tak jak mówisz jak UPC chodzi to net z LTE nie zjada limitu bo nie ma co mu go zjadać jak jest ustawiony jako zapasowy.

Link to post
Share on other sites

Tak podlaczasz w port usb. Zalezy jaki masz router ja w tp linku mr3240 i d linku dir 116 mam wybor co ma byc pierwszym internetem czy z kabla wpiety w port wan czy internet mobilny.

 

Tutaj chyba jest rozwiazanie i zwroce sie do Ciebie jeszcze raz. Rozmawialem ze znajomym ktory korzysta z dwoch podlaczen i on ma to zrobione tak: Jedno podlaczenie internetowe ma do routera Draytek(koszt ok 700zl) Model LTE do routera Dovado 4G Pro. Draytek ma dwa wejscia Wlan, wiec w jedno wchodzi internet od np UPC, a do drugiego kabel ethernet z routera Dovado. I w drayteku ma ustawione co jest podstawowym laczem a co zapasowym. Tylko, problem jest taki, ze w ten sposob koszt zakupu tych dwoch urzadzen wyniesie mnie ok 1000 pln. 

 

Po twoim poscie poszukalem informacji i znalazlem router D-Link 118, ktory jest po prostu nowsza wersja tego 116 co podales i w ktorym pisza :

 

  • Supports simultaneous 4G LTE/3G mobile Internet and fixed broadband Internet support allows you to combine Internet connections to give you faster Internet speeds.
  • Supports WAN failover for an uninterrupted internet connection if your wired link fails
  • Use 4G LTE/3G as your primary internet connection with wired WAN internet for redundancy, or have 4G LTE/3G as a backup for your wired connection

Czyli dokladnie to czego szukam. Podlaczam UPC i jest to glowne polaczenie i modem od Plusa LTE ustawiam jako backup. No i z routera kabel sieciowy do komputera.

 

Jedyne co mnie dziwi, ze koszt tego sprzetu wynosi ok 250 zl. A przy tamtych dwoch calosc wyniesie ok 1000. Czy na pewno ten router D-link jest dobry, czy moze poszukac czegos lepszego? Ten router Netgera co mam po prostu sprzedam, skoro nie przyda mi sie do niczego 

No i jeszcze jest druga opcja. Slyszalem, tez ze moglbym wgrac firmware DD-WRT na moj router Netgear Wndr 3700. Tylko czy wtedy moglbym do niego podlaczyc Modem LTE i czy bedzie to dzialalo tak jak opisalem wyzej z routerem D-Link 118? Czy bedzie ten router obslugiwal model LTE, skoro nie widze nic takiego w specyfikacji

Edytowane przez sc121
Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem po co przekombinowywać. Zwykły router z failoverem wystarcza na Twoje potrzeby. Co do DD-WRT - upewnij się, że Twój modem jest obsługiwany.

 

Jest obslugiwany, ale po namysle nie mam przekonania do tego DD-WRT. Nie jest to pewnie proste dla laika i predzej router sobie rozwale, niz dobrze to skonfiguruje 
 
Mam tez watpliwosci co do D-linka. Boje sie, ze moga byc jakies zrywy, na ktore nie moge sobie pozwolic. Potrzebuje stabilnosci i uzywac bede tego do pracy, dlatego mysle np o firmie Draytek i modelu np Vigor 2912. Kosztuja ok 700zl, ale jednak uzywane sa do rozwiazan biznesowych i mam wrazenie, ze duzo lepiej sie sprawdza. Problem w tym, ze na liscie modemow z ktorymi wspolpracuje draytek, nie widze modemow huawei e3372, a takie sa w playu i plusie. Jest pelno innych, ale akurat tych nie ma
Link to post
Share on other sites

No to jak chcesz to płać. Proste. Nie koniecznie będzie lepiej, ale będziesz miał przekonanie, że zrobiłeś wszystko żeby było. Nie wiem dlaczego akurat wybrałeś tego D-Linka i do niego porównujesz. Draytek to żadna profesjonalna klasa, od bardziej funkcjonalny sprzęt.

Link to post
Share on other sites

nie chce placic, ale za bardzo nie mam wyjscia. Czytalem ze netgear 3700 moze nawet nie obslugiwac lte, nawet jak zainstaluje dd-wrt

 

Z kosztem sie juz pogodzilem. Myslalem o tym drayteku vigor 2912(ale nie obsluguje modemow od lte i plusa) ewnetualnie polaczenie z tym d-linkiem, ale to wydaje sie zbytnim kombinowaniem. Teraz glownym faworytem jest Asus 4g-ac55u https://www.asus.com/pl/Networking/4G-AC55U/

 

Niestetyy kosztuje ok 1000pln, ale chyba ma wszystko czego potrzebuje. Szukam i czytam recenzje, uzywal ktos go moze i wie jak dziala sprawa przelaczania w trybie failover? Widze, ze ma opcje z wbudowanym modemem, wiec wystarczy nawet wsadzenie samej karty sim, ale moze sa jakies minusy dodatkowe poza oczywiscie cena. 


Szukajac jescze troche informacji, zlalazlem dwa inne modele z 4g, ktore moglbym porownac do Asusa Ac55u. Kosztuja ok 500zl czyli polowe tego co za model powyzej. Nie maja chyba gigabit, ale jesli sie nie myle, sluzy do jedynie do transferi miedzy komputerami w domu na czym mi kompletnie nie zalezy. No a jesli bym chcial przesylac filmy z kompa do tv to moge to polaczyc rowniez moim routerem netgear wndr 3700.

 

Nie beda ograniczac w zadnen sposob transferu ktory otrzymam od dostawcy? Czyli np Upc i 250mb/s?

 

Co saidzicie o tych dwoch modelach w porownaniu do Asusa Ac55u?

 

Asus 4G-N12 i D-Link Dwr-921

 

 

https://www.asus.com/pl/Networking/4GN12/

 

http://www.dlink.com/uk/en/support/product/dwr-921-4g-lte-router


Zreszta, wole juz wydac 1000 na najlepszy niz 500 z jakimis brakami. Troche to chore, ze w dobie naszych czasow nie ma lepszego rozwiazania dla kogos kto chcialby miec backup internetu w domu. Ile razy skorzystam z opcji failover? 5-10 w roku, kiedy nagle upc padnie, wiec total pewnie z 20 minut przez caly rok. A musze kupic router tak drogi majac inny bardzo dobry w domu, Netgear wndr 3700.

Link to post
Share on other sites

Jestem tak naprawde zielony w temacie, wiec myslalem, ze chodzi tylko o siec czyli predkosc z jaka dane sa wysylane miedzy komputerami. A nie w relacji router-komputer

 

Skoro bral gigabita ogranicza internet tylko do 100mb/s to automatycznie tamte odpadaja.

Czyli definitywnym wygranym i rozwiazaniem tego problemu jest Asus 4g-ac55u

 

Poczytam jesacze troche no i na pewno pd razu przetestuje czy przelaczenie z upc na backup lte bedzie blyskawiczne. A dokladnie tak szybkie, ze nie bedsie powodowac zadnych rozlaczen

Mam jednak oststnie 2 pytania

 

Asus Dsl-n55u annex a lub b

 

https://www.asus.com/pl/Networking/DSLN55U_Annex_A/

 

 

Czy ten wchodZi w gre? O ile czegos nie widze ta ma potrzebne funkcje, jednak korzysta z modemy lte zamiast tylko sim jak a55cu

 

Jest o wiele tanszy bo kosztuje ok 350zl

 

Oststnim poruszanym wariantem jest jeszvze wziecie za free od lte routera huawaei b315 podlaczenie do niego lte modem i kablem ethernet do innego multiwan routera, np tego drayteka vigor. Efekt podobny, a koszt tez mniejszy niz 1000

 

To ostatnie moje pytania. Dzieki za pomoc, jak maja jakiea duze wagi to zdecyduje sie na ac55u

Link to post
Share on other sites

Ten 4G-AC55U wygląda ciekawie. Jak znam Asusa to ma dobry soft a wbudowany modem LTE odcina Cię od problemów z kompatybilnością modem-router. Masz wszystko w jednym pudle to i mniej problemów z konfiguracją. Niestety tego modelu nie miałem w ręku więc poszukaj jakiś testów. A jak kupisz przez neta to zawsze masz 14dni na zwrot gdyby coś poszło nie tak.

Link to post
Share on other sites
Jednak  zdecydowalem sie odpuscic 4g-Ac55u i wybrac opcje z RT-68u + Modem LTE od plusa/playa. Prawdopodobnie Huawei B315, bo chyba jest najepeszy z tych co maja a dostane go i tak razem z abonamentem(jest jescze jakis ZTE)

Czytalem, ze przelaczenie laczy w takim RT-68U bedzie szybsze niz w samym 4g-Ac55u gdyz w tej konfiguracji oba lacza dzialaja caly czas(tak jak ma moj znajomy z Dovado+Draytek) Dzieki temu w razie awari UPC, Rt-68 automatycznie przelaczy lacze na to z routera LTE, ktore bdezie podlaczone Ethernetem do WAN2. 

Sam router 4g-ac55u lacze lte ma w trybie standby, wiec zeby przelaczyc musi jescze dodatkowo przejsc z opcji standby na aktywna, co na pewno wydluza ten czas.

Dzieki temu zaplace 650 zl za de facto chyba lepszy router niz 1100 za router z opcja ktora bedzie tylko tym backupem. A jesli cos bedzie nie tak z softem od Asusa, to zawsze moge wgrac np Tomato na niego i tego sprobowac
Edytowane przez sc121
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Czolem Panowie,

 

Wie ktos moze jak przetestowac opcje Dual wan? Chodzi o sprawdeznie jak szybko lacza sie przelaczaja. Skonfigurowalem swoj setup. Mam router Asusa rt-68u do ktorego podlaczony jest w trybie bridge modem Compap z Upc, oraz drugi router Huawei b315 na ktorym aktywnie jest LTE z Plusa. Huawei polaczony jest kablem ethernet do Lan1 w asusie jako drugi Wan.

 

W opcjach mam ustawione, ze po 3 sek zerwania lacza podstawowego, ma sie wlaczac drugie. Drugi Wan caly czas dziala w trybie standby. Ustawione mam rowniez, ze po 6 sek powrotu lacza UPC, router ma z powrotem wlaczac lacze podstawowe.

 

Nie wiem jak dokladnie sprwadzic czas przelaczania. Poki co sprawdzilem na zegarze na jednym z serwerow, ktory od razu sie zatrzymuje jak pada net i z tego co sprawdzalem to lacze przelacza mi sie w ciagu ok 20 sekund, a wraca na glownego bez przerwania. 

 

Chcialbym jednak przetestowac to jeszcze w jakis inny sposob. Probowalem zrobic ping dowolnej strony przez /cmd, ale cos tam nie gra i przy opcji powrotu mimo dzialajacego neta, z pingiem sa problemy

 

Dzieki

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wiem jak dokladnie sprwadzic czas przelaczania. Poki co sprawdzilem na zegarze na jednym z serwerow, ktory od razu sie zatrzymuje jak pada net i z tego co sprawdzalem to lacze przelacza mi sie w ciagu ok 20 sekund, a wraca na glownego bez przerwania.

uzyj po prostu polecenia ping z parametrem -t

ping wp.pl -t

i będziesz widział kiedy połaczenie sie zrywa bo pakietu przestana lecieć . Odlicz sobie sekundy kiedy znow pakiety wrócą

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...