Skocz do zawartości

MSI GTX 960 2GB vs MSI R9 380 4GB - test, porównanie, opinia


Recommended Posts

U mnie GTX 960 2gb na sterach NVIDIA - 361.91 w grach dostaje czkawki , trzeba schodzić z ustawieniami , problem mija jak wgrywam starsze sterowniki.  mam , 353.06 i wszystko jest ok , nic się nie tnie , jakby inaczej gry ładowały się do vram . Mam wrażenie, że obecne sterowniki są robione tak aby faworyzować 4gigówki :(

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Przyjemniej grało mi się na GeForce. W wielu grach R9 380 ce****ą mniejsze lub większe spadki płynności, nawet pomimo wysokiego średniego FPS.

 

Miałem podobne odczucia, kiedy po 10 latach na ATI/AMD powróciłem do Zielonych. Mając 7970 wielokrotnie odczuwałem skoki, mimo, że licznik cały czas sztywno pokazywał wysoki framerate.

 

Fajnie zrobione porównanie, które bardzo gładko się czyta. W dobie pierdyliona "redaktorów", którzy mają problem z poprawnym napisaniem dosłownie dwóch zdań jest to nie taka znowu oczywistość.

  • Popieram 9
Link to post
Share on other sites

Bardzo dobra recenzja. Fajnie się czyta, mozolna ale bardzo rzetelna robota. Gratuluję.

Jeśli mogę o coś prosić/doradzić na przyszłość, to warto by było te testy uzupełnić pomiarami zużycia prądu.

Prosty watomierz kosztuję parę zł, a pomiar zużycia prądu do nam dodatkowe dane odnośnie sprawdzanych kart.

Wystarczy do tego szybkie przeliczenie: pobór,sprawność zasilacza, ilość godzin dziennie x 30 dni x stawka za kwh

I mamy dodatkowe, wg mnie bardzo ważne dane odnośnie opłacalności porównywanych kart :)

Mało osób chyba na to zwraca uwagę

 

 

Popatrzmy z ciekawości na te testy

http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_amd_radeon_r9_380_konkurencja_dla_geforce_gtx_960?page=0,17

Crysis 3 ustawienia fabryczne

GTX 210W

R9 380 288W

Różnica to 78W

Jeśli mamy zasilacz ze sprawnością powiedzmy 80% to aby te 78 W dostarczyć musimy łyknąć z gniazdka ok 98W

Już mamy prawie 100W

Jeśli powiedzmy średnio gramy 3h dziennie w crysisa czyli 3x100W= 300W=0,3kwh x 30dni = 9kwh x 0,55zł/kwh (nie wiem czy obecnie stawka nie jest wyższa) = 4.95 zł na miesiąc

Wiem niby niewiele i szału nie ma a wielu powie ż ich stać...

Ale jak sobie ktoś policzy że kupuje kartę na +- dwa lata to już mamy 120zł o których nikt porównując dwie karty nie wiedział.

 

Może pieprzę głupoty ale na tym szybkim przykładzie mam nadzieje kilku osobom otworzyłem oczy :)

Nie jestem fanem ani amd ani nvidi bo miałem obydwie karty w swoich kompach.

Jestem fanem wydajności i zdrowego rozsądku.

Cantona pozdrawia

 

 

Link to post
Share on other sites

Robiłem już kiedyś podobne przeliczenie i faktycznie, te 4-5zł miesięcznie jest realne. Ale koszty kosztami - mi bardziej przeszkadza ciepło - rdzeń może być schłodzony przez dobre chłodzenie, ale gdzieś to musi ono uciec i w rezultacie komputer robi za grzejniczek.

Link to post
Share on other sites

lukyeti, akurat zacytowałeś kogoś, kto chyba na siłę chciał powiększyć różnicę i dołożył z pupy dodatkowe 28,2% do różnicy w zużyciu prądu, lub jest po prostu osiołkiem i nie czyta ze zrozumieniem :P

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze chyba tylko bym dopisał komentarz do twojego wzoru ;)

 

 

Wystarczy do tego szybkie przeliczenie: pobór,sprawność zasilacza, ilość godzin dziennie x 30 dni x stawka za kwh I mamy dodatkowe, wg mnie bardzo ważne dane odnośnie opłacalności porównywanych kart :)

Pamiętać by nie brać sprawności zasilacza pod uwagę, jeśli w teście było

Do pomiarów prądu pobieranego z gniazdka przez platformę testową (bez monitora) posłużył nam watomierz cyfrowy oraz Crysis 3.

bo w wynikach wyrażonych w "W" jest już wzięta poprawka na sprawność zasilacza, a realna różnica w poborze prądu przez same karty jest jeszcze trochę mniejsza ;)

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Jakbym był fanbojem, to bym pisał głupoty a poprawiłem tylko istotny błąd, nie ważne w którą stronę by był, i tak bym to napisał. Dokładanie strat wynikających ze sprawności zasilacza, do mocy ciągniętej z gniazdka nie powinno mieć w tym wypadku miejsca, bo pomiar przy gniazdku uwzględnia już sprawność zasilacza i tego się czepiam. Pod fanboja ale zielonych podchodzi to co cytowałeś ;).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

W W3 wystarczy iść na Rynek w Novigradzie, żeby wykorzystanie procesora doszło do 100%. W tym miejscu są okropne spadki FPS na 4690K na stocku - czy to 660 Ti, R9 280, GTX 970 czy 980 Ti obraz strasznie rwie pomimo FPS na poziomie 60-70 (GTX 980 Ti) i dodatkowo występują pojedyncze spadki FPS. Sytuacja się poprawia po OC procka do 4.5GHz ale nadal obraz rwie i są spadki :/

Co ciekawe u Liptona na i5 6400, który jakby nie patrzeć jest bardzo nisko taktowany, R9 380 wychodzi na prowadzenie.

Link to post
Share on other sites

 

 

... dla osób ze "słabszymi" procesorami (czytaj niepodkręconymi i5 i niżej) bezpieczniejszym i bardziej uniwersalnym wyborem wśród tych dwóch kart jest GTX 960 4GB, szczególnie biorąc pod uwagę nawet 100zł niższą cen (w chwili obecnej).
 

 

posiadam i7 4770k i podchodzę do kupna karty w okolicach 1k PLN. Jak rozumieć powyższy cytat? Wybrać Radka?

Link to post
Share on other sites

Ja mam tylko jedno pytanie, czy autor świetnego testu sprawdzał jakie takty ma rdzeń GPU Radłona w trakcie testu?

 

Ja właśnie sobie poradziłem z problemem skoków owego i notuję zauważalną poprawę wydajności.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...