Skocz do zawartości

Pomiar prędkości wentylatora PSU


Recommended Posts

Cześć,

interesuje mnie czy jest jakiś program lub jakiś inny sposób, który pozwoliłby na monitorowanie prędkości wentylatora w zasilaczu? Pamiętam że gdzieś czytałem że nie da się samodzielnie regulować prędkości takiego wentylatora, tylko robi to zasilacz? Zasilacz nie należy do najcichszych ale czasem mam takie wrażenie że kręci się zdecydowanie zbyt szybko w stosunku do tego co robię.

MOBO: Gigabyte ga-h77n-wifi

CPU: i3 3240

PSU: Silverstone st-45sfg

Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo, to tylko w niektórych zasilaczach jest możliwe, chyba w nowszych produktach Corsair-a i jeszcze paru firm. 

A co do ręcznego sterowania, to zawsze możesz zasilacz rozbebeszyć i zmodyfikować połączenie wentylatora.

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisał kolega wyżej jedyne co możesz zrobić to wykonać fan swap zasilacza i wtedy sterować ręcznie lub automatycznie obrotami wentylatorów tylko taki zabieg skutkuje zawsze utratą gwarancji i o tym należy pamiętać. Opcje sterowania prędkością wentylatorów za pomocą dołączonego oprogramowania posiadają tylko zasilacze z tak zwanej górnej półki i jest ona realizowana  w ten sposób że zasilacz musi być połaczony z płytą główną wykorzystywane jest wtedy usb 2.0 typy wewnętrznego .

Link to post
Share on other sites

Panowie dzięki za odpowiedzi, potwierdziliście to co myślałem, ale nie jestem na bieżąco więc myślałem że jest jednak jakiś programik. W sumie potrzebny byłby mi on bardziej żeby znaleźć jakiś punkt zaczepienia jeżeli chodzi o reklamację tego zasilacza. Drugim sposobem o jakim myślałem jest pomiar głośności jaką uzyskuje silverstone i na tej podstawie reklamacja z tytuły rękojmi. Co wy na to?

Link to post
Share on other sites

Raczej nie przejdzie jeżeli zasilacz jest technicznie sprawny to odbiją piłeczkę i nic nie wskórasz Niektóre zasilacze tak mają dobre wykonanie świetne parametry a wentylator bardzo kiepski bo zaoszczędzili parę centów

Edytowane przez Jerry220476
Link to post
Share on other sites

Właśnie na 100% nie jestem pewien czy sprawny (czy reguluje prędkość wentylatora- tutaj pomocny byłby pomiar obrotów ale już wiem że to niemożliwe) więc albo złożę reklamację i jakoś sensownie ją uargumentuję a sprzęt sprawdzi serwis, albo zostaje fanswap lub sprzedaż zasilacza i kupno czegoś z grupy sfx-l

Link to post
Share on other sites

ellniko
Da  się regulować ale tylko w nowych zasilaczach typu np: korsarz. Masz dany program w nim się bawisz regulacją napięc obrotami.
W tym silverku masz automatyczną regulacje obrotów  dostosowuje się do obciążenia zasilacza jak i jego temp.
Jak wyżej pisali możesz kupić zwykły regulator obrotów ( dostepny w sklepach komputerowych - czarny prostokąt z gniazdem i kablem wyjściowym) Teraz kwestią jest, czy faktycznie fabrycznie kręci się za szybko, czy tylko na minimalnych obrotach ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...