Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

M.2 czy 2.5 ? Czemu nie m.2 skoro są wydajniejsze? Co się w nich kryje? Potrzebują pomocy przy wyborze.

m.2 2.5 ssd zakup

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 aljoppok

aljoppok
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 28 luty 2016 - 23:10

Witam!

Mam pytanie, otóż niedługo dokupuję sobie nowy dysk SSD i zastanawiam się czemu nie użyć formatu m.2. Co w nich jest takiego że nie są popularne. Jak skomplikowane będzie ich podpinanie do mobo, mógłby mi ktoś wymienić kilka najważniejszych wad? 

Spójrzcie na to:

http://www.morele.ne...40g-731831/<br>http://www.morele.ne...l-00000-771899/

Dwa linki do dwóch dysków. Oba około 250 GB, Różnica w cenie tylko 200zł, a różnica w szybkościach odczytu i zapisu ?!?! Przepaść ! Czy do m.2 trzeba mieć coś specjalnie przeznaczonego do celu ich zamontowania ? Nie widzę u siebie na mobo wejścia takiego odpowiedniego. Proszę o porady, Pozdrawiam. 

• 0

#2 thymus

thymus
  • Amator

• 36 postów

Napisano 04 marzec 2016 - 14:48

Widzę że nikt nie pisze, to ja spróbuję:)

W części płyt wsadzając dysk do M.2 dezaktywujesz niektóre porty sata na płycie.

Ten dysk który zalinkowałeś ma w opisie "PCIe M.2" co oznacza że bedzie szybszy, ale większość M.2 ma w opisie "sata" i wtedy różnicy w prędkości nie ma.

Ja też się zastanawiałem, ale wezmę "zwykły" sata - w razie czego będę mógł go przenieść na inne urządzenie, lub użyć jako przenośnego.

• 0

Intel Intel Core i5-6400 /4.5GHz, MSI MSI Z170A-G43 Plus, Thermalright HR-02 Macho rev.B, Corsair Corsair 8GB (2x4GB) 3000MHz CL15 Vengeance LPX, SilentiumPC Pax M70, ASUS Radeon R9 380 4096MB 256bit DirectCu II Strix OC

#3 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11442 postów
  • 3DMark 06:24404

Napisano 04 marzec 2016 - 17:00

Spójrzcie na to: http://www.morele.ne...40g-731831/

Jaki diabeł cie podkusił nawet rozważać możliwość zakupu dysku SSD HyperX Savage 240GB SATA3 ? 

Czy do m.2 trzeba mieć coś specjalnie przeznaczonego do celu ich zamontowania ? Nie widzę u siebie na mobo wejścia takiego odpowiedniego. Proszę o porady, Pozdrawiam. 

No potrzeba specjalnego portu, praktycznie tylko płyty na z170 mają użyteczne porty M.2 ( p[rzez użyteczne mam na myśli porty 32GB/s wspierające protokół NVMe 

Co w nich jest takiego że nie są popularne. Jak skomplikowane będzie ich podpinanie do mobo, mógłby mi ktoś wymienić kilka najważniejszych wad? 

Jest dużo skomplikowanych rzeczy 

1. Potrzebujesz odpowiedniego dysku ( jest mnóstwo wersji M.2 i musisz kupić odpowiedni dysk pod dane gniazdo ) 
2. Jest problem z kompatybilnością, są 2 główne wersje dysków na M.2, te na protokole SATA i NVMe ( niestety jak wepniesz dysk na złym protokole, to nie zadziała ) a problem jest w tym, że w laptopach, gdzie jest popularne, są braki w specyfikacjach i nie wiadomo jakie to M.2 ) 
3. Są mało popularne, bo dopiero wchodzą 
4. są drogie ( w stosunku do zwykłych dysków, a nie ma wielkiego skoku wydajności przy małych plikach, czyli tym co czyni SSD szybkimi ) jest poprawa przy dyskach na NVMe, ale nieopłacalna wydawania 2 razy więcej kasy 

W części płyt wsadzając dysk do M.2 dezaktywujesz niektóre porty sata na płycie.

Nie jest to argument 

Ten dysk który zalinkowałeś ma w opisie "PCIe M.2" co oznacza że bedzie szybszy, ale większość M.2 ma w opisie "sata" i wtedy różnicy w prędkości nie ma.

sama nazwa szybkości mu nie dodaje, a oznaczenie PCIe M.2 często jest mylące, bo są nim oznaczane dyski na SATA jak i NVMe

ogólnie dysk podany przez autora MZVPV256HDGL-00000 jest na NVMe, więc potrzebujesz do niego płyty z gniazdem M.2 32GB/s typu M ( klucz ), obsługującym protokół NVMe 

Ale jesteś w dużym błędzie, jeśli myślisz, że cyferki na stronie sklepu ( max zapis/odczyt sekwencyjny ) oznaczają "szybkość" dysku 

Użytkownik kokosnh edytował ten post 04 marzec 2016 - 17:05

• 0

Spoiler

#4 aljoppok

aljoppok
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 04 marzec 2016 - 18:11

kokosnh

nie mam bladego pojęcia o ssd, dla tego pytam, przeczytałem ostatnio w jakiejś gazecie o tego typu dyskach, że to rewolucja itp, więc się po prostu zastanawiam, jaki dysk proponujesz zakupić?

Użytkownik aljoppok edytował ten post 04 marzec 2016 - 18:12

• 0

#5 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11442 postów

Napisano 04 marzec 2016 - 18:30

zależy 

1. jaki masz aktualnie sprzęt ( do którego chcesz podpiąć ) 
2. Do czego będziesz używać ( chcesz zainstalować wiondowsa + programy + gry ? czy jakaś praca z profesjonalnymi programami  ) 
3. jaka pojemność i budżet 

• 0

Spoiler

#6 aljoppok

aljoppok
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 80 postów

Napisano 04 marzec 2016 - 19:05

i7 6700k

msi z170 m3

16 gb Corsair vengeance 

gtx980 ti msi 

programy profesjonalne przede wszystkim ( ale też gry będą grane )

pojemność 250gb +

budżet max 1000zł, wolałbym oczywiście taniej

• 0

#7 kokosnh

kokosnh
  • Maniak

• 11442 postów

Napisano 04 marzec 2016 - 19:52

z instrukcji wynika, że masz złącze hybrydowe ( obsługujące i dyski na SATA i NVMe ) najlepszym co możesz kupić to 950 pro 

Ale pamiętaj, że stracisz 2 złącza SATA ( te pionowe więc ich nie szkoda ) podpinając dysk na NVMe pod M.2

Z dysków na SATA z ciekawszych masz MX200 250GB i iridium pro 240GB ( oba to dobre dyski, cena podobna ok 355zł ) 

Użytkownik kokosnh edytował ten post 04 marzec 2016 - 19:53

• 0

Spoiler

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: m.2, 2.5, ssd, zakup

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych