Skocz do zawartości

M.2 czy 2.5 ? Czemu nie m.2 skoro są wydajniejsze? Co się w nich kryje? Potrzebują pomocy przy wyborze.


Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie, otóż niedługo dokupuję sobie nowy dysk SSD i zastanawiam się czemu nie użyć formatu m.2. Co w nich jest takiego że nie są popularne. Jak skomplikowane będzie ich podpinanie do mobo, mógłby mi ktoś wymienić kilka najważniejszych wad? 

Spójrzcie na to:

http://www.morele.net/dysk-ssd-hyperx-savage-240gb-sata3-shss37a-240g-731831/
http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-m-2-2280-256gb-pcie-3-0-mzvpv256hdgl-00000-771899/

Dwa linki do dwóch dysków. Oba około 250 GB, Różnica w cenie tylko 200zł, a różnica w szybkościach odczytu i zapisu ?!?! Przepaść ! Czy do m.2 trzeba mieć coś specjalnie przeznaczonego do celu ich zamontowania ? Nie widzę u siebie na mobo wejścia takiego odpowiedniego. Proszę o porady, Pozdrawiam. 

Link to post
Share on other sites

Widzę że nikt nie pisze, to ja spróbuję:)

W części płyt wsadzając dysk do M.2 dezaktywujesz niektóre porty sata na płycie.

Ten dysk który zalinkowałeś ma w opisie "PCIe M.2" co oznacza że bedzie szybszy, ale większość M.2 ma w opisie "sata" i wtedy różnicy w prędkości nie ma.

Ja też się zastanawiałem, ale wezmę "zwykły" sata - w razie czego będę mógł go przenieść na inne urządzenie, lub użyć jako przenośnego.

Link to post
Share on other sites

 

Jaki diabeł cie podkusił nawet rozważać możliwość zakupu dysku SSD HyperX Savage 240GB SATA3 ? 

 

Czy do m.2 trzeba mieć coś specjalnie przeznaczonego do celu ich zamontowania ? Nie widzę u siebie na mobo wejścia takiego odpowiedniego. Proszę o porady, Pozdrawiam. 

 

No potrzeba specjalnego portu, praktycznie tylko płyty na z170 mają użyteczne porty M.2 ( p[rzez użyteczne mam na myśli porty 32GB/s wspierające protokół NVMe 

 

 

Co w nich jest takiego że nie są popularne. Jak skomplikowane będzie ich podpinanie do mobo, mógłby mi ktoś wymienić kilka najważniejszych wad? 

 

Jest dużo skomplikowanych rzeczy 

 

1. Potrzebujesz odpowiedniego dysku ( jest mnóstwo wersji M.2 i musisz kupić odpowiedni dysk pod dane gniazdo ) 

2. Jest problem z kompatybilnością, są 2 główne wersje dysków na M.2, te na protokole SATA i NVMe ( niestety jak wepniesz dysk na złym protokole, to nie zadziała ) a problem jest w tym, że w laptopach, gdzie jest popularne, są braki w specyfikacjach i nie wiadomo jakie to M.2 ) 

3. Są mało popularne, bo dopiero wchodzą 

4. są drogie ( w stosunku do zwykłych dysków, a nie ma wielkiego skoku wydajności przy małych plikach, czyli tym co czyni SSD szybkimi ) jest poprawa przy dyskach na NVMe, ale nieopłacalna wydawania 2 razy więcej kasy 

 

 

 

W części płyt wsadzając dysk do M.2 dezaktywujesz niektóre porty sata na płycie.

 

Nie jest to argument 

 

 

Ten dysk który zalinkowałeś ma w opisie "PCIe M.2" co oznacza że bedzie szybszy, ale większość M.2 ma w opisie "sata" i wtedy różnicy w prędkości nie ma.

 

sama nazwa szybkości mu nie dodaje, a oznaczenie PCIe M.2 często jest mylące, bo są nim oznaczane dyski na SATA jak i NVMe

 

ogólnie dysk podany przez autora MZVPV256HDGL-00000 jest na NVMe, więc potrzebujesz do niego płyty z gniazdem M.2 32GB/s typu M ( klucz ), obsługującym protokół NVMe 

 

Ale jesteś w dużym błędzie, jeśli myślisz, że cyferki na stronie sklepu ( max zapis/odczyt sekwencyjny ) oznaczają "szybkość" dysku 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

zależy 

1. jaki masz aktualnie sprzęt ( do którego chcesz podpiąć ) 
2. Do czego będziesz używać ( chcesz zainstalować wiondowsa + programy + gry ? czy jakaś praca z profesjonalnymi programami  ) 
3. jaka pojemność i budżet 

Link to post
Share on other sites

z instrukcji wynika, że masz złącze hybrydowe ( obsługujące i dyski na SATA i NVMe ) najlepszym co możesz kupić to 950 pro 

 

Ale pamiętaj, że stracisz 2 złącza SATA ( te pionowe więc ich nie szkoda ) podpinając dysk na NVMe pod M.2

Z dysków na SATA z ciekawszych masz MX200 250GB i iridium pro 240GB ( oba to dobre dyski, cena podobna ok 355zł ) 

 

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...